Pri zmienke: anonymne či menovite, rozmýšľal. "Pokojne napíšte meno." Zrazu predsa zaváhal: "Všetci dobre vieme, čo sa stalo rozhodcovi Igorovi Šramkovi." Toho vlani v máji zbili. Skončil v nemocnici so zlomeninou lebečnej kosti. Dohodli sme sa - najskôr sa pozhovárame o korupcii v slovenskom futbale. Potom sa rozhodneme. Napokon z neho vyšlo ako strela: "A prečo nie, zverejnite moje meno." Netúži po sláve, ale uznal, že výpoveď získa na hodnovernosti.
Bratislavčan MARTIN KARNAS (31) hral najvyššiu slovenskú futbalovú súťaž v rokoch 1993 - 2001, rok druhú za Trnavu. Odohral 89 prvoligových stretnutí. So Slovanom dosiahol titul, potom prestúpil do Artmedie. Vyštudoval vysokú školu pedagogickú, chce sa stať futbalovým trénerom.
Hrali ste zápasy, o ktorých viete, že boli zmanipulované?
"Áno, päť-šesťkrát. Nejaký veľký dôkaz nemám. O jednom môžem hovoriť s istotou. Prišiel za mnou kapitán môjho tímu. Povedal mi, že existuje dohoda, zápas máme prehrať, súper nám potom "venuje" nasledujúci. Kapitán nebol neférový, zoznámil ma so situáciou, ale nijako nenaliehal, aby som stretnutie odsabotoval."
Odohrali ste zápas naplno?
"Mal som zvláštny pocit. Iste som nehral dobre, hoci som sa snažil z plných síl. Vedel som, že zápas nie je čistý. Zrejme zapôsobilo podvedomie."
Bola to najhoršia skúsenosť?
"Jedna z dvoch najhorších. V jednom zápase blízko Bratislavy sme mali zvláštnu predzápasovu taktickú prípravu. Našťastie, sedel som na lavičke náhradníkov. Od prvých minút som vedel, že sa niečo deje. Všetko mi bolo jasné až po zápase, keď sme si sadli so spoluhráčmi. Dostali prémie za zápas, ktorý sme prehrali.
Ako vznikli iné podozrenia?
"Na oko sa akože nič nedialo. Azda protihráči išli mäkšie do súboja. Rozhodcovia mierne pomáhali, nič nápadné. Sú však isté kľúčové momenty, v ktorom arbiter pomôže veľmi - rozhodujúco. To sú prípady, keď som mal pocit, že zápas kúpili funkcionári môjho tímu."
Nepriamo tvrdíte, že podplatení sú zväčša rozhodcovia?
"Nemám dôkazy, ale myslím si to. Možno nie vždy priamo podplatení, ale určite ovplyvnení. Dokážu dirigovať zápas tak, aby sa skončil podľa istých dohôd. Robia to neraz veľmi šikovne a nenápadne. Iste si nemyslím, že sa to deje často, trebárs v každom druhom kole. Hovorím o najvyššej súťaži, všeobecne sa prekvapujúco povráva - v nižších je to častejší jav."
Kým sú podplatení?
"Tieto mechanizmy neovládam, ale možno si domyslieť. Asi pred dvoma týždňami ste uverejnili výpoveď anonymného hráča (16. decembra - pozn. red.), ktorý tvrdí, že takmer každá korupcia sa pohybuje vo sfére dohody vlastníka jedného klubu s vlastníkom druhého, hoci samotné transakcie asi sprostredkujú nimi poverení ľudia. Domnievam sa - má pravdu."
Viete si domyslieť, ktorý hráč to bol?
"Dá sa vydedukovať, že tiež hral aj za Artmediu. Podľa opisu zápasu. So všetkým, čo povedal, na 95 percent súhlasím, tri percentá neovládam, o dvoch pochybujem."
Viac sa kupujú zápasy, keď ide o titul alebo prevláda snaha zachrániť sa za každú cenu?
"Asi je to 50:50. Zásadne sa však kupuje, keď o niečo ide, hoci tento zaužívaný zvrat neznášam. Vždy ide o víťazstvo. Samozrejme, všetko sa odvíja od ekonomickej sily klubu."
Ako znášajú hráči príkaz, že treba zápas pustiť?
"Veľmi zle, práve preto, že každý z nás začal hrať, lebo chcel byť lepší, túžil vyhrávať."
Prečo sa futbalisti nevzoprú?
"Neviem, ale skúsim hypoteticky. Záviselo by od situácie - čo by urobili. Pravdepodobne by prišli o chlebíček. Som si istý, že žiaden hráč s ambíciami hrať profesionálne počas aktívnej činnosti ani necekne. Mierneho frfloša, štýlom medzi nami, by tréner asi párkrát nepostavil. Možno by ho donútili na prestup. Otvorený odpor na verejnosti je scenár, na ktorý ani nechcem pomyslieť. Stalo sa mi však - tréner nám povedal, že sa šíria fámy, informácie, že v istom zápase posledného kola na východe republiky by sme mali remizovať. Pred zápasom rázne zavelil, hrajte naplno. Vyhrali sme."
Postihli ho nejako?
Neviem, nič som si nevšimol. Mám silný dojem, že to bolo ešte v časoch, keď dohody nešli po majiteľskej línii, ale po kamarátstvach niektorých hráčov."
Prečo ste sa rozhodli hovoriť?
"Vo vašom denníku som čítal viaceré články, v ktorých sa osobnosti nášho futbalu vyjadrovali k téme - korupcia. Niektoré veci ma prekvapili, ba rozčúlili. Každý funkcionár, ktorý pracuje v štruktúrach nášho futbalu - zväzových či klubových - sa musel priamo či nepriamo stretnúť s korupciou. A oni sa tvária, dokonca šéf nášho futbalového zväzu František Laurinec, že o ničom nevedia. Chvíľu som čakal na reakcie v novinách. Cítil som potrebu povedať svoj názor, zverejniť skúsenosti, ktoré mám. Je dobré, keď sa hráči rozhodnú hovoriť. Neraz boli v koži obetných baránkov. Na nich pokrikovali diváci, aké sú drevá. Ak viete, že zápas je zmanipulovaný pokazíte aj to, čo nechcete. Aspoň ja som to tak cítil."
Iste ste sa rozhodli hovoriť, lebo chcete, aby sa veci začali naprávať. Aký dosah môžu mať už neodškriepiteľné poukázania na švindle, na futbalovú korupciu?
"Veci trestnoprávne nevyriešia futbaloví funkcionári, hráči, ani noviny. Dôkazy sa v tomto smere hľadajú ťažko. Zdá sa, že polícia začína mať vážny záujem veci riešiť. Žiada sa, aby s ňou ľudia, ktorí niečo šípia, vyšli v ústrety. Aj preto som chcel hovoriť a chcem pomôcť. Určite to nejaký efekt prinesie. Tí, ktorí sú v korupčných praktikách zbehlí, asi poľavia. Hoci ťažko predvídať dokedy. A ľudia neznalí pomerov spozornejú, začnú kontrolovať. Nie každý je skorumpovaný, alebo o tom niečo vie. Kľúčový je však záujem polície."
Je naozaj postačujúci?
"Jedna vážna chyba sa už stala. V tomto smere mám ťažké srdce aj na médiá. O surovej inzultácii šéfa komisie rozhodcov Igora Šramku sa takmer nepísalo. Iba sa informovalo. Nehľadali sa motívy, hoci iste súviseli s futbalom. Šramka neskrýval, že bude bojovať proti nečestným praktikám medzi rozhodcami. Nakoniec zastavili vyšetrovanie. Laurinec ustavične volal: Dajte nám dôkazy, podnety - budeme konať. Inzultácia významného člena zväzu, za ktorý nesie zodpovednosť, je podnet ako hrom! Šéf zväzu pôsobí akože diplomaticky, tvrdí - preháňa sa. Hovorí, že to musia riešiť iné orgány ako zväz. Strká hlavu do piesku. Zväz by mal reagovať. Preto si veľmi vážim iniciatívne kroky predsedu ligovej komisie Vladimíra Wänkeho."
Teoreticky, aký ďalší vývoj predpokladáte?
"Korupcia v slovenskom futbale klesne. Určite úplne nevymizne. Záleží aj na tom, či sa na špičkové futbalové posty dostanú noví ľudia, alebo aspoň tí čestní, ktorí sú zatiaľ v pozadí. Nechcem očierňovať slovenský futbal. Dianie v ňom je odrazom spoločnosti. Futbal je na očiach. Trebárs 5000 divákov na štadióne môže postrehnúť, že sa deje niečo nečestné. O zákulisných, tajných korupčných švindľoch v iných sférach života, v ktorých ide iste o väčšie peniaze ako vo futbale a športe vôbec, nevieme nič. A sú!"
Môže mať odhalenie korupčných praktík blahodarný vplyv na zvyšovanie návštevnosti, ktorá je úbohá?
"Áno, môže. Je to však iba jeden z momentov. Strašný stav štadiónov, nekultúrnosť prostredia sú minimálne rovnakou príčinou, že sú tribúny prázdne."
Počas rozhovoru sme párkrát premýšľali anonymne - menovite. Čo si myslíte, ako zareagujú hráči, keď sa dozvedia meno? Nedomnievate sa, že vás odsúdia - zradca?
"Myslím si, že ma väčšinou neodsúdia. Možno povedia, že som blázon. Očakávam aj postoje - fajn, dobre, že si sa ozval. Negatívne reakcie očakávam skôr od funkcionárov. Možno sa však mýlim. Som síce zvedavý na reakciu, ale v podstate je mi to jedno. Väčšina hráčov má rada futbal. Možno 20 percent hráčov sa poteší, že dostane prémie za dohovorený zápas, ostatným sa to protiví. O tom som presvedčený."
Chcete raz byť profesionálnym trénerom. Ako by ste reagovali na príkaz predať zápas?
"Určite by som uzavrel iba takú zmluvu, v ktorej by bolo presne zakotvené, že sa nemienim podieľať na veciach, ktoré by boli proti môjmu presvedčeniu. Iste by som sa dobre poradil s právnikmi. Ošetril by som si aj možnosť, že s mojím presvedčením musia súhlasiť aj zverenci."