. Nakoniec ich únia prijíma už 1. januára, ale s prívlastkom druhotriedneho člena.
Najmä v západnej Európe ich nevítajú s fanfárami ako Poliakov, Čechov a Slovákov. I bruselské inštitúcie stroho informujú, že spoločenstvo sa po šiesty raz v histórii rozširuje.
„Je to historická udalosť,“ radoval sa bulharský premiér Sergej Stanišev a vstup balkánskych štátov prirovnal k pádu Berlínskeho múru. Sám si ale iste uvedomuje, že Bulharsko a Rumunsko budú pod drobnohľadom. Európska komisia ešte na jeseň vyzvala oba štáty, aby pridali v boji proti korupcii, praní špinavých peňazí, zvýšili bezpečnosť potravín a pokračovali v reforme súdnictva.
Brusel bude obe krajiny pravidelne monitorovať a ak poľavia v reformách, hrozia im sankcie. Napríklad zastavenie štedrých dotácií z európskej pokladnice. Nejde o žiadne drobné. Rumunsko by malo v najbližších siedmych rokoch dostať z fondov vyše 30 miliárd eur a Bulharsko 11 miliárd eur.
Únia bude môcť počas dvoch rokov aj ignorovať rozhodnutie tamojších súdov a zakázať dovoz nekvalitných potravín.
Špeciálne Buharsko má problémy s organizovaným zločinom, a vraždí sa tu za aj bieleho dňa. Británia nedávno oznámila, že tam pošle detektívov, aby pomohli v boji proti kriminalite. Londýn sa bojí, že bulharské a rumunské gangy sa budú snažiť ovládnuť podsvetie v starých členských krajinách.
Ťažkú frčku dostala Sofia aj pred Vianocami, keď Brusel zaradil bulharské lietadlá na zoznam krajín, ktorým pre nevyhovujúce bezpečnostné štandardy hrozí zákaz lietať do únie.
Rumunsko a Bulharsko sa zaradia na chvost medzi najchudobnejšie štáty. Životná úroveň je tretinová s úrovňou únie. Priemerné platy dosahujú 200 eur mesačne. Obe krajiny majú ale solídny rast a trúfajú si napodobniť úspech keltského tigra.
Únia vstupom Rumunska a Bulharska na najbližšie roky končí s rozširovaním. Ambiciózne Chorvátsko má šancu vstúpiť najskôr v roku 2010, aj to iba vtedy, ak sa oživí euroústava a zreformujú európske inštitúcie.
Autor: hud