Japonsko
Na prelome rokov sa stretávame v kruhu rodiny, aby sme spolu prežili vzrušujúce chvíle príchodu Nového roka. Je to však pokojný sviatok bez petárd. Všetkému predchádza veľké upratovanie a výzdoba domu. Vchod dekorujeme po oboch stranách vázami z bambusu, do ktorých vkladáme kytice z konárikov borievky. Podobne zdobíme aj autá.
K rituálom posledného dňa v roku patrí aj jedenie dlhých rezancov - soba. Sú z tmavej múky a symbolizujú túžbu mať dlhotrvajúce vzťahy a dlhý život v plnom zdraví a spokojnosti.
Každé dieťa v Japonsku očakáva na Nový rok darček. Otošidama, to sú peniaze v obálke. Dospelí ich musia dať nielen vlastným deťom, ale aj neteriam a synovcom.
Veľmi dôležité je v Japonsku posielanie novoročných pozdravov. Ak si chcete udržať dobrú pozíciu v spoločnosti a v biznise, musíte napísať veľa pozdravov. Na pohľadniciach býva vyobrazené zviera, ktoré je symbolom príslušného roka. Držiac sa originálnej tradície, niektorí Japonci radi sami štetcom krasopisne píšu text na čistú kartičku. Ideálne je, ak pozdrav zastihne adresáta v prvý januárový deň.
Japonsko je krajinou vychádzajúceho slnka. Slnko je symbolom krajiny a šintoistického náboženstva. Východ slnka je v prvý deň nového roka zvlášť významnou udalosťou. Ľudia ho vítajú na brehu oceánu, mnohí vylezú na horu Fudži.
Stoosem úderov na zvony chrámu zaháňa zlo a diablov, ktorí nás po celý rok navádzajú na hriešne pozemské myšlienky a túžby. V chráme prosíme o pokoj, bezpečie a zdravie celej rodiny od samého začiatku roka, pretože veríme, že ak je úspešný začiatok, potom je všetko dobré.
Autor: MASAHIKO