Tehla ako konečné riešenie fasády domu

Z HISTÓRIE


YMCA - Šancová ulica



Počiatky realizácie tehlových fasád na Slovensku spadajú do obdobia začiatku 20. storočia. Prvé stavby sa objavili v secesnom štýle, ktorý prenikol z Viedne do Budapešti a odtiaľ na Slovensko. Napriek krátkemu trvaniu tohto štýlu sa na celom území Slovenska zachovalo veľa secesných stavieb.

Práve tento architektonický štýl priniesol na Slovensko stavby, väčšinou verejného charakteru, pri ktorých začali budape-štianski architekti aj u nás s obľubou používať na priečeliach neomietnutú tehlu a keramiku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Napríklad budova Strednej priemyselnej školy strojníckej na Fajnorovom nábreží v Bratislave z roku 1903 od architekta J. Kolbenhayera bola realizovaná v bohatom hmotnom koncepte, s použitím mnohofarebného glazovaného režného muriva.

Režné murivo uplatnil Gy. Partos na komplexe budov Výskumného ústavu vinárskeho na Matúškovej ulici a Z. Melzer v roku 1900 na bývalom sirotinci na Hlbokej ceste.

Ďalší architektonický štýl, ktorý používal neomietnutú tehlu a keramiku na fasády domov, bol racionalizmus. Vyznačoval sa striedmosťou výzdoby, účelnosťou, využívaním nových konštrukcií a technológií. Azda najdôslednejším výrazom chápania nových princípov je komplex bývalej evanjelickej nemocnice, sirotinca, starobinca a domu diakonís na rohu Palisád a Partizánskej ulice v Bratislave z roku 1912, postavený podľa projektu výhercu verejnej súťaže, pokrokového viedenského architekta J. Schmidta.

SkryťVypnúť reklamu

V tomto období bola tiež postavená časť obytných domov - väčšinou robotnícke kolónie, na princípe neomietnutej tehlovej fasády. Napr. 120 bytov v kolónii na Karpatskej ulici v Bratislave, postavenej mestom roku 1902 podľa projektu firmy Kittler a Gratzl.

V období po roku 1918, po vzniku Československej republiky, mal silný vplyv funkcionalizmus. Toto moderné hnutie 20. - 30. rokov, úzko späté s prácou tzv. českej avantgardy, sa vyznačovalo najmä orientáciou na formu a vlastnosti mate-riálu: neomietnutá tehla, sklo, kov, betón.

Kryštalizáciu nových názorov možno najlepšie pozorovať na budovách YMCA v Bratislave na Šancovej ulici od A. Balána z roku 1920, kde u nás do tých čias nezvyčajné funkčné požiadavky viedli k napodobňovaniu amerických predlôh či budove Umeleckej besedy slovenskej na Dostojevského rade v Bratislave od autorov projektu A. Balána a J. Grossmanna z roku 1925. Výrazný dizajn druhej spomínanej budovy je docielený práve farebným kontrastom bielych hladkých plôch s červeným režným murivom.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší projekt z tohto obdobia, ktorý stavil na kontrast bielych omietnutých plôch s tehlovým murivom je budova internátu Lafranconi na nábreží Dunaja od autora K. Šilingera.

Nemôžeme opomenúť aktivity veľkopodnikateľa Baťu, ktorý aj na Slovensku, konkrétne vo Svite pri výstavbe svojich priemyselných závodov a kolónií rodinných domov pre zamestnancov použil režné tehlové murivo.

V tomto krátkom historickom prehľade bolo spomenutých len niekoľko významnejších stavieb na báze neomietnutej tehlovej fasády.

Množstvo ďalších stavieb po celom Slovensku svedčí popri nezameniteľnom dizajne a širokospektrálnosti použitia lícového tehlového muriva aj o jeho vysokej životnosti. Väčšina fasád je vystavená poveternostným vplyvom už 100 rokov.


VŠ internát Lafranconi

SkryťVypnúť reklamu



SÚČASNOSŤ

Momentálny trend na Slovensku, orientovaný hlavne na lacnejšie a najmä po stránke realizačnej jednoduchšie prevedenie fasády domu, nedáva veľký priestor na realizácie tehlových fasád.

A pritom nám dá určite za pravdu nejeden stavebný technik, že z hľadiska stavebnej fyziky neexistuje lepšie riešenie ako predsadená tehlová fasáda.

Veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti, výborná zvuková izolácia, bezproblémový odchod pary - to sú hlavné prednosti tohto riešenia.

Firma Wienerberger Slovenské tehelne s.r.o., dcérska spoločnosť firmy Wienerberger Ziegelindustrie AG, chce nadviazať na bohatú tradíciu realizácií fasád z neomietnutého tehlového muriva. Pod obchodným názvom Klinker ponúka na trhu stavebných materiálov prostredníctvom širokej siete stavebnín popri tehlovej dlažbe niekoľko typov lícovej tehly.

SkryťVypnúť reklamu

Tehly Klinker sa vyrábajú zo špeciálnej hliny, ktorá zabezpečuje ich prirodzenú farbu, a spolu s výpalom pri teplote okolo 1200 °C tiež veľmi dobré fyzikálne vlastnosti. Hlavne vysoká pevnosť okolo 100 MPa a nízka nasiakavosť - len 4 % sa podieľajú na vysokej životnosti tehál Klinker.

Sortiment lícových tehál o rozmere 250 x 120 x 65 mm obsahuje lícovú tehlu plnú, dierovanú, plnú jednostranne zaoblenú vo farbách - svetlá červená, tmavá červená, pestrá červená, hnedá, žltá a v prevedení povrchu - hladký, pieskovaný, reliéf a antik.

Firma Wienerberger popri svojej 175-ročnej tradícii výroby tehly kladie veľký dôraz na technický vývoj stavebných materiálov, dôkazom sú neustále novinky zo systému Porotherm. Symbol spojenia tradície s pokrokom, to sú práve tehly Klinker.

SkryťVypnúť reklamu

Stredná priemyselná škola strojnícka - Fajnorovo nábrežie



Autor: Ing. Miroslav Podivinský, Wienerberger Slovenské tehelne s.r.o.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu