BRATISLAVA - Bývalý minister zdravotníctva z HZDS a privatizér Kúpeľov Sliač Viliam Soboňa v posledných dňoch vyjednával s ľuďmi z vedenia Fondu národného majetku. Bavil sa s nimi o mimosúdnom vyrovnaní pre zrušenie privatizácie kúpeľov. V roku 1995 kúpele získal, v roku 1999 mu ich však fond odobral.
"Hovoril som s fondom, ale zatiaľ nejaké aktuálne výsledky - také, ktoré by som povedal, že sú dohodnuté, neexistujú," povedal Soboňa a priznal, že o téme hovoril aj s politikmi vládnej koalície. S kým presne, neprezradil. Koalícia fond ovláda.
Exposlanec si myslí, že by FNM na dohodu pristúpiť mohol. Od fondu by mohol dostať peniaze, ale aj časť akcií.
"FNM zatiaľ žiadne rozhodnutie neurobil, je však prístupný k rokovaniu s každým subjektom, s ktorým je v súdnom spore. Často takto možno ukončiť dlhoročné spory, ktoré vedie," povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová. Hovorkyňa upozornila, že Kúpele Sliač sú momentálne vo vážnej ekonomickej situácii a utrpeli aj dlhoročným súdnym sporom s Corvasom, keďže do nich nebolo možné investovať.
Výsledok rokovaní podľa nej závisí od ponuky v rámci prípadného mimosúdneho vyrovnania a aj od názoru právnikov fondu, ktorí budú posudzovať šance pri pokračovaní súdneho sporu.
Koaliční politici sa nechceli k možnému návratu Soboňu do kúpeľov alebo ich orgánov veľmi vyjadrovať. Na Fonde národného majetku a v straníckych centrálach sa totiž chystajú nominácie, keďže by sa v kúpeľoch v dvojtretinovom vlastníctve štátu mala v blízkom čase meniť väčšina predstavenstva aj dozornej rady.
Podľa informácií SME by kúpele podľa dohody v koalícii mali pripadnúť SNS, predbežne sa však počíta s ich "krížovou kontrolou".
"Na to má samozrejme právo, každý sa bude snažiť si svoje veci obhajovať - či sú spravodlivé, alebo menej spravodlivé," myslí si o Soboňovom vyjednávaní podpredseda Smeru Dušan Čaplovič. Podľa vicepremiéra treba rozdeľovať privatizérov na tých, čo podniky zveľaďovali, a tých, čo ich predali "za pár korún" alebo vytunelovali.
"Zatiaľ sme o tom, že by v Kúpeľoch Sliač mala byť krížová kontrola, alebo o tom, ktoré osoby by sa tam mali dostať, nerokovali," povedala ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová. O Soboňovom vyjednávaní s FNM nevedela.
"Nepovažujem za dôležité to komentovať," povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj.
"Otázka je, ako má vyzerať spravodlivý mimosúdny zmier, pokiaľ v rámci kúpnej zmluvy, ktorá bola uzatvorená na tieto kúpele, bola zaplatená akurát prvá splátka a potom už ani koruna?" pýta sa Ľudovít Kaník - šéf FNM z obdobia, keď zrušil zmluvu so Soboňom.
Poslanec za KDH Pavol Minárik si myslí, že by sa k mimosúdnemu vyrovnaniu malo pristúpiť, iba pokiaľ boli zmluvy postavené veľmi nevýhodne a štát na nich zjavne prerobil. "V tomto prípade sa mi to zdá neprimerané, lebo fond sa usiloval o vrátenie majetku a dosiahol dobré úspechy. Ak by malo prísť k nejakým vyrovnaniam, malo by sa tak stať len na základe súdneho rozhodnutia, ktoré je nezávislé," hovorí Minárik.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš považuje prípadné vyrovnanie sa so Soboňom za pokračovanie návratu Mečiarových privatizérov, ku kauze sa však bližšie nechcel vyjadriť, lebo ju podrobne nepozná.