ľkých strategických pozícií na juhu Somálska a v jeho centrálnej časti.
Stovky ľudí z Džoharu utiekli v obave, že o neho zvedú tvrdé boje. Ďalší rezignovane zostali. „Nevieme, kam utekať. Už dva roky tu trpíme záplavami, hladom a chorobami,“ povedal agentúre AP Abdale Haji Ali. „Čakáme na smrť.“
Zosilnela obava, že ďalším krokom budú nálety a pozemný útok na Mogadišo. To však somálska vláda vylúčila. „Nebudeme o Mogadišo bojovať, aby sme zabránili civilným stratám. Naše sily Mogadišo obkľúčia, kým sa islamisti nevzdajú,“ uvádza vo svojom vyhlásení.
Fundamentalisti podľa agentúry Reuters pravdepodobne počúvli výzvu svojho vodcu Šarifa Ahmeda, aby všetky svoje sily zhromaždili v hlavnom meste a pripravili sa tam na dlhú vojnu proti tradičnému nepriateľovi Etiópii.
Boje medzi islamistami a vládnymi jednotkami prerástli do otvorenej vojny, keď sa do nich priamo zapojilo etiópske letectvo. Dve jeho lietadlá zaútočili v noci na pondelok na dve hlavné somálske letiská ovládané islamistami. Tí chcú v krajine zaviesť zákonník šaria. Postupne obsadili väčšinu Somálska.
Vojna ohrozuje celú oblasť takzvaného Afrického rohu. Analytici sa boja, že konflikt môže do krajiny prilákať islamských bojovníkov zo zahraničia. K rokovaniam vyzval všetky strany šéf Európskej únie pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Javier Solana. Na stiahnutie svojich vojakov zo susednej krajiny Etiópiu vyzvala Africká únia aj Liga arabských štátov.