Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka hovorí, že zákon by mal obsahovať všeobecne platné podmienky na výkon novinárskej profesie vrátane práva novinárov na informácie.
"Zákon o slobodnom prístupe k informáciám je určený pre širšiu verejnosť, novinári by mali dostať reakciu, ak sa dá, okamžite," povedala Krútka.
Zákon by mal podľa nej riešiť aj ochranu zdroja informácií.
Nový tlačový zákon by privítal aj prezident Ivan Gašparovič. Pre TASR povedal, že nová legislatíva upravujúca pravidlá v oblasti žurnalistiky by mala vychádzať z demokratických princípov. "O realite, o zodpovednosti, o svedomí a následkoch a vyhodnotení následkov, ktoré v rámci médií môžu vzniknúť."
Dodal, že dnes platný tlačový zákon "nemôže obsahovať dnešné podmienky, za ktorých pracuje novinár". Podľa neho musí byť určitá forma zodpovednosti a znášania následkov, pokiaľ príde k poškodeniu niekoho zlou medializáciou.
Združenie vydavateľov periodickej tlače podľa predsedu Miloša Nemečka podporuje myšlienku nového zákona, ale "ochrana osobnosti je v súčasnosti dostatočne riešená inými zákonmi, nie je teda prioritou tlačového zákona", myslí si.
Riešenie etických problémov novinárov je podľa Nemečka vo väčšine krajín ponechané na samoreguláciu cestou rôznych etických rád, a nezasahuje do neho zákon.
Gašparovič v nedávnom prejave pred poslancami povedal, že dnešný stav v médiách je blízko k právnej anarchii. Trubač musel vzápätí Gašparovičove slová vysvetľovať: "Ak niekto hodnotí túto iniciatívu ako snahu 'chrániť politikov', nepochopil podstatu vystúpenia hlavy štátu," napísal na internetovej stránke.
Aj tento rok sa podľa Nemečka vyskytli pokusy obmedzovať slobodu tlače. Všetky politické garnitúry sa podľa neho zhodujú v pokusoch ovplyvňovať médiá, ale ešte žiadna politická sila súboj s médiami nevyhrala. "Ide o boj s verejnosťou, ten sa vyhrať nedá."
ZUZANA ULIČIANSKA