Na Slovensku je podľa demografa vyššia sobášnosť a plodnosť, nižšia rozvodovosť a potratovosť a vyššia úmrtnosť, výsledok je prírastokBRATISLAVA - Slovensko má oproti Česku mladšiu populáciu, ale zato menšiu očakávanú dĺžku života. Populačný vývoj krajín bývalej federácie v rokoch 1994 - 2004 porovnal Český ústav zdravotníckych informácií a štatistiky.
Napríklad, kým celkový počet obyvateľov Slovenska sa v tomto období zvýšil z 5 356 200 na 5 384 800, počet obyvateľov Česka sa znížil z 10 336 200 na 10 206 900.
Výsledok je okrem iného ovplyvnený aj počtom narodených a zomretých. Kým na Slovensku tak pribudlo 50 116 obyvateľov, Česku 194 026 obyvateľov ubudlo.
Slovenský demograf Boris Vaňo povedal, že demografické rozdiely medzi Českom a Slovenskom sú dlhodobé a napriek miernemu zmenšeniu zostali zachované. "Z dlhodobého pohľadu je na Slovensku vyššia sobášnosť a plodnosť, nižšia rozvodovosť a potratovosť a vyššia úmrtnosť. Dôsledkom je vyšší prirodzený prírastok a mladšia veková štruktúra obyvateľstva," tvrdí.
Rozdiely sú podľa Vaňa podmienené už históriou a kultúrou, ale napríklad aj nižšou religiozitou v Česku. Navyše, na Slovensku viac obyvateľov žije na vidieku. Z toho podľa Vaňa vyplýva "menšia anonymita, menšia konkurencia pre rodinu a deti, horšia dostupnosť zdravotníckej starostlivosti".
Sociologička Zuzana Kusá dodáva, že v Česku ľudia neskôr vstupovali do manželstva, čo "malo významné historické korene, siahajúce až k zavedeniu jednodedičského dedenia pôdy v 18. storočí v Čechách a v Rakúsku".
Z porovnania ďalej vyplýva, že Česi majú nádej dožiť sa v priemere vyššieho veku ako obyvatelia Slovenska. Kým Čech narodený v roku 2004 sa môže dožiť 72,6 a rovnako "stará" Češka 79 rokov, Slovák 70,3 a ich rovesníčka 77,8 roka. Podľa Kusej to súvisí aj s tým, že v predsocialistickom období tu zdravotná starostlivosť a zdravotná osveta nebola "rozvinutá a ani všeobecne dostupná, aj keď sa to za socializmu značne zlepšilo, práca a spôsob života tu boli namáhavejšie, najmä na vidieku". Tvrdí, že na Slovensku sa viac manuálne pracovalo, a to aj v mimopracovnom čase. "Viac sa svojpomocne stavali domy, obrábali záhumienky, menej sa chodilo na dovolenku a oddychovalo."
Slovensko verzus Česko
V roku 2004 v Česku na 100 sobášov pripadalo 64 rozvodov. Na Slovensku iba 39.
V roku 2004 bolo v Česku 30 zo 100 tehotenstiev ukončených potratom. Na Slovensku to bolo 27.
Úmrtnosť na zhubné nádory je na Slovensku o čosi vyššia, ako je priemer Európskej únie, ale výrazne nižšia ako v Česku, ktoré v týchto ukazovateľoch patrí medzi najhoršie v Európe.
Index starnutia, ktorý vyjadruje pomer počtu osôb v poproduktívnom (65 rokov a viac) a počtu osôb v predproduktívnom veku (0 - 14 rokov), je priaznivejší na Slovensku. Kým na Slovensku mal k 31. 12. 2004 hodnotu 68 percent, v Česku 94.
Zdroj: Trendy vývoje zdravotnických dat v SR a ČR v letech 1994 - 2004. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. (joč)