Nielen záplavu gólov, bodov a rekordov, ale i stovky prapodivných príbehov dodal športový rok s letopočtom 2006. O poriadnu dávku humorných kuriozít sa zaslúžila predovšetkým najväčšia akcia sezóny - futbalové majstrovstvá sveta.
Futbal a vibrátory
Šampionát v Nemecku sledovali pri televízoroch milióny fanúšikov. Niekedy tak intenzívne, že ich nevyrušil ani požiar. "Z horiaceho domu som vybehla len s dieťaťom. Manžel tomu nevenoval pozornosť, len chytil televízor, vyšiel von, našiel zásuvku a pokračoval v pozeraní," rozčuľovala sa jedna čínska žena. Na thajských mníchov zase prišlo udanie, že pri futbale bdia a neplnia rituály.
Od rektora v Dháke si študenti vynútili odloženie skúškového obdobia až po finále MS. Loptu zo záverečného zápasu získal budúci katarský emír Muhammad bin Hamad Sání.V aukcii za ňu neváhal vyplatiť 2,4 milióna dolárov.
Zaujímavé ocenenie sa dostalo futbalistom Michaelovi Ballackovi a Oliverovi Kahnovi. Majiteľka erotického impéria Beate Uhseová po nich pomenovala vibrátory, ktoré možno kúpiť ako typy Michael B. a Olli K. V súprave nechýba ani Beckhamova imitácia David B., ktorý má podľa ankety "najprotivnejšiu ženu".
Pozornosť vzbudila príhoda z Rumunska, kde šéf Steauy Bukurešť prepustil asistenta. Dôvod? Onen muž si s pomocou chirurgov nechal predĺžiť penis. "Človek musí zostať taký, ako ho Boh stvoril," zlostil sa silne veriaci katolík Gigi Becali.
Futbal a láska
Láska k futbalu až za hrob. Na takého heslo stavil SV Hamburg, ktorý vedľa vchodu mieni vybudovať cintorín s asi 500 miestami. Hrobka pre jednu osobu stojí 8000 eur.
V Záhrebe zase jeden z fanúšikov využil zápas, aby svoju milú požiadal o ruku, oslovil ju nápisom "Gea, vydaj sa za mňa". Okrem 35-tisíc fanúšikov si ponuku prečítala i dotyčná slečna Minačová, ktorá ponuku okamžite prijala.
Vážny vzťah k svojmu klubu má Scott Campbell, ktorému zeleno-biele farby Celtiku Glasgow učarovali natoľko, že sa stravuje len takto farebnými potravinami. "Jem jablká, k tomu pridám pohár mlieka," hovorí.
Futbal je studnicou kuriozít. Nevídaný incident sa udial v Chorvátsku. V stretnutí reprezentácie do 19 rokov sa lopta gúľala do opustenej brány, ale zasiahol "dvanásty hráč" - na čiare stála čierna mačka.
V Nemecku hráči kopli loptu tak šikovne, že zasiahla brzdovú trúbku na prechádzajúcej lokomotíve a vlak sa zastavil. Hneď tri červené karty naraz inkasoval útočník Andy McLaren z druholigového FC Dundee. Prvú dostal za faul na ihrisku, pri odchode dal súperovi päsťou, za čo nasledovala druhá. Hriešnik zareagoval tým, že v hneve prekopol dvere, vyslúžil si tretiu červenú a mastný dištanc. Vo Farkirku ukradol chlapík bránkové konštrukcie tímu, ktorý za posledné tri roky inkasoval doma 166 gólov. Od krádeže išli vraj výkony mužstva hore.
Recept na boj proti korupcii
Svojrázne "riešenie" na futbalovú korupciu vymysleli v Nigérii. Rozhodli, že arbitri môžu brať od klubov úplatky, ale nesmú sa nechať ovplyvňovať pri pískaní. "Nech berú, ale mali by len predstierať, že mienia hru ovplyvniť, a rozhodovať spravodlivo," osvetlil šéf Fanny Amun.
Otázku, prečo sú športové stávky také obľúbené, zodpovedali britskí vedci, ktorí tvrdia, že radosť z výhry môže byť lepšia než orgazmus. Podľa ich nemeckých kolegov vraj futbal spôsobuje plešatenie, lebo sa hráčom pri hre zvyšuje hladina testosterónu, čo môže viesť k vypadávaniu vlasov, o čom by mohli rozprávať Barthez alebo Zidane. Práve Zidanova hlavička na MS mala pokračovanie: istý džokej bol obvinený, že dal "zidanovku" koňovi.
Šály futbalových fanúšičiek boli tento rok hitom. Jedna z autoriek, vyznávajúca farby španielskeho Racingu Ferrol z druhej ligy, sa vďaka výtvoru v dĺžke 70 metrov "preštrikovala" až do Guinnessovej knihy rekordov. Rekordné boli i iné relikvie: v Kanade dražili za 2,2 milióna dolárov najstaršiu hokejku na svete z rokov 1852 až 1856 a ešte viac pamätá futbalová lopta zo Škótska. Tá má 450 rokov, kedysi patrila kráľovnej Márii Stuartovej, je vyrobená z prasačieho močového mechúra a kože jeleňa.
Nešportová polícia
Malý prehľad o športoch mali asi ruskí policajti. V Rostove na Done skoro zatkli nevinných. "Dostali sme hlásenie, že na kraji mesta je strašná mela, že sa tam ľudia bijú," rozprával dôstojník. Polícia zasiahla, zadržala asi stovku ľudí. Až neskôr pochopili, že išlo o zápas v ragby.
Jedenásť metrov a osem centimetrov. Tento veľskok predviedol nórsky desaťbojár Hand Olav Uldal na ME v atletike. Svetovým rekordmanom v diaľke, ktorý hravo prekonal i Powellových 895 centimetrov, bol však len do chvíle, než usporiadatelia zistili chybu na technike a výkon upravili na 694 cm.
Že nie sú preteky ako preteky, zistila Doina Melinteová, víťazka osemstovky z OH 1984, ktorú bukureštskí zlodeji okradli o veľkú sumu. Bežkyňa ich prenasledovala, ale po 700 metroch im nestačila.
Čo by to bolo za rok športových kuriozít, keby v ňom chýbal rekordný golfový odpal. Postaral sa oň hokejista Alexander Ovečkin. Ruský zázrak pri svojej premiére na zelenom ihrisku odpálil loptičku na vzdialenosť 145 metrov a dal palice-in-one. "Je to celkom ľahké," smial sa. (čtk)
Futbalová krajina Zem: Kórejčanky a taliansky ošial. FOTO - TASR