ok predtým ho vymenovali za viceprezidenta namiesto Spira Agnewa. Úradovanie Nixona aj Agnewa bolo poznačené škandálmi. Nixon rezignoval pre škandál Watergate, Agnew zase pre korupciu, ešte keď bol marylandským guvernérom. Ford tak vlastne bol náhodným prezidentom a tejto nálepky sa mu nikdy nepodarilo zbaviť.
Gerald Ford strávil v úrade prezidenta presne 895 dní a mal zahojiť rany Američanov po padlej administratíve. Spočiatku bol veľmi otvorený, v úplnom kontraste s konšpiračnou Nixonovou vládou. Krátko po tom, čo zložil prezidentskú prísahu, národu povedal: „Naša národná nočná mora sa skončila.“ Jeho popularita dosahovala 71 percent. Do Bieleho domu priniesol osobitý michiganský štýl - fotografovali ho, ako si pripravuje raňajky, jeho poradcovia si nebrali pred novinármi servítky pred ústa. Hovorcom sa stal rešpektovaný washingtonský korešpondent Jerald terHorst.
Obdobie veľkej otvorenosti však trvalo iba mesiac. Vtedy totiž v najkontroverznejšom kroku svojho úradovania omilostil Nixona z federálnych zločinov. Tento krok odsúdili aj jeho republikánski kolegovia. Popularita padla na 36 percent. Skomplikovalo mu to vládnutie, oddialilo potvrdenie viceprezidenta Nelsona Rockefellera. Verejnosť s ním nesúcitila ani pri dvoch neúspešných pokusoch o atentát. Dnes však väčšina Američanov toto rozhodnutie označuje za správne, ukazuje to prieskum ABC News.
Ford sa za to krátke obdobie pokúšal meniť pomery v zahraničnej politike. Pádom Saigonu v apríli 1975 sa skončila vietnamská vojna americkou porážkou a posledné jednotky sa stiahli. Vyjednal prímerie medzi Egyptom a Izraelom, podpísal helsinskú zmluvu o ľudských právach a dohodol sa o obmedzení množstva zbraní s Leonidom Brežnevom. V domácej politike čelil najhoršej ekonomickej situácii od čias hospodárskej krízy. Jeho úradovanie sa po dva a pol roku skončilo, v prezidentských voľbách v roku 1976 ho porazil demokratický guvernér Georgie Jimmy Carter.
„Americký ľud bude vždy obdivovať jeho oddanosť pre povinnosť, osobný charakter a správanie jeho administratívy,“ reagoval prezident Bush. „Jeho život bol naplnený láskou k Bohu, rodine a krajine,“ povedala manželka Betty Fordová. Svojho času si získala obdiv pre boj so závislosťou od alkoholu a liekov. „Obnovil dôveru verejnosti v úrad prezidenta,“ vyhlásil viceprezident Dick Cheney, ktorý bol personálnym šéfom vo Fordovom Bielom dome.
Ford sa narodil 14. júla 1913 ako Leslie Lynch King, premenovali ho vo veku dvoch rokov po ďalšom sobáši jeho matky. Bol jediný prezident, ktorého rodičia sa rozviedli. Ako študent Michiganskej univerzity sa pritom poľahky mohol stať hráčom profesionálnej ligy - zmluvu mu ponúkol aj chicagský klub.
![]() K Fordovým úspechom patrí dohoda o znížení počtu zbraní so sovietskym vodcom Leonidom Brežnevom.FOTO – REUTERS |
Prezidentova manželka Betty Fordová si získala Ameriku bojom nad závislosťou od alkoholu.FOTO – REUTERS |