Shooty: Tuhou tuhou. Výber frkov a ilustrácií z denníka SME 2002 – 2006 • 514 strán • Vydal Petitpress
Kto sa na Slovensku smeje, automaticky sa stáva podozrivý. Čo ak v tej chvíli znevažuje naše tisícročné utrpenie, hanobí uznávané autority alebo sa, nedajbože, vysmieva mne osobne? Preto aj v našich končinách neuveriteľné vydanie profilového výberu mladého ambiciózneho karikaturistu Shootyho Tuhou tuhou nevítali zvony a slávnostné salvy. Človeka, ktorý denne ironickou kresbou komentuje, čo sa deje s nami a v nás, nečakajú slávobrány, každou čiaročkou naopak vstupuje na mínové pole neporozumenia a malichernej nedotklivosti.
Skúškou dospelosti pre čitateľa či diváka je najmä metafora, ktorá je akýmsi tajným jazykom humoristov. Mozog, školskými reformami prudko zredukovaný o klasické humanitné dimenzie, neraz nie je schopný trochu sa ponamáhať jej dešifrovaním a v druhom pláne vychutnať jej posolstvo. A dokonalou pascou pre nepripraveného diváka sú nenápadne na hlavu postavené pravidlá hry.
Humor a irónia umocňujú svoj účinok aj tým, že zvyčajne mienia povedať pravý opak toho, čo zdanlivo hovoria. Naoko brutálne negatívny obraz, ktorý v skutočnosti svedčí o autorovom hneve a rozhorčení, spravidla prináša citlivé humanistické posolstvo. Povedzme škandál okolo karikatúry umierajúceho pápeža, výrečne zdokumentovaný v poznámkach Shootyho knihy, vznikol z toho, že nielen pomazané, ale i promované hlavy neboli schopné preniknúť pod prvý plán, nepostihli kresliarov súcit so starým mužom na smrteľnej posteli. Zlostne expresívnu výzvu, aby mu dovolili umrieť v dôstojnom pokoji a bez manipulácií.
Do nikdy nekončiaceho boja s hlúposťou, bezohľadnosťou a politickou perfídnosťou vstupuje Martin Šútovec, čiže náš Shooty, dokonale vyzbrojený talentom i výtvarnou prípravou. Má prenikavý cit pre komiku nečakaných súvislostí, ktorými nás na každom kroku zaskakuje život i politika, a prezentuje ju s lakonicky suchou iróniou (povedzme Pošta od KDH zo 6. 2. 2006).
A hoci poznámkovým aparátom knihy sám potvrdzuje fakt, že rozbušku politického vtipu hoci aj spred niekoľkých dní treba aktivizovať pripomenutím pomaly zabúdanej udalosti, kresby zo Shootyho archívu ostávajú živé prinajmenšom „prídavným“ vtipom a komikou, obsiahnutou v samej linke.
Navyše vie precízne a neraz bez jediného slova sformulovať podstatu problému tak, že z konkrétnej témy aspoň pazúrikom presiahne do širších ľudských dimenzií. Nijaká vedecká štúdia by povedzme nevedela tak lapidárne charakterizovať priam od Biblie sa ťahajúci tragický konflikt na Blízkom východe ako Shootyho zľahka nahodený humorný dvojportrét Žida a Araba z 20. 10. 2004.
Takže tie zvony a delové salvy by nad jeho knihou mali zaznieť aspoň dodatočne. V budúcnosti jej možno budú vďační dokonca aj tí, ktorých dnes úprimne rozčuľuje. Hádam sa im práve teraz pri jej listovaní začalo odlupovať beľmo z očí.
Autor: KORNEL FÖLDVÁRI (Autor je spisovateľ a publicista)