Ešte prednedávnom zaručoval pre mladých hráčov úspech - a niekedy aj samotná účasť - na majstrovstvách sveta vo futbale do 20 rokov vstupenku do sveta veľkého futbalu. Európske veľkokluby sa o nich bili a motali im hlavu peniazmi. S podobnými nádejami išli pred troma rokmi o takomto čase do Spojených arabských emirátov aj slovenskí reprezentanti. Na vlastnej koži sa však presvedčili, že hrať pred očami stoviek skautov nestačí. K prestupu do niektorého z naozaj veľkých klubov treba aj riadnu dávku šťastia a hlavne reálny odhad svojich schopností. Do módy sa navyše dostáva trend angažovania ešte oveľa mladších futbalistov, takže 20-ročné vychádzajúce hviezdičky sa pomaly stávajú nepotrebným tovarom a pre manažérov príliš starým obchodným artiklom.
Argentínske hviezdičky zostali v domácej lige
Svedčí o tom aj prípad Argentíny, ktorá v tejto vekovej kategórii neohrozene vládne svetovému futbalu, no len málo z juhoamerických mladíkov zužitkovalo úspechy svojho národného tímu. Po minuloročných majstrovstvách sveta v Holandsku, ktoré vyhrali práve Argentínčania, zmenilo dres len päť hráčov z 21-člennej súpisky, pričom ani tí nie sú vo svojich nových kluboch výraznými oporami. Stredopoliar Gabriel Paletta, na ktorého práva získal od Banfieldu anglický Liverpool, sa s ostrovným futbalom zatiaľ veľmi nezoznámil a o prieniku do A-tímu môže iba snívať. Zasľúbenou krajinou pre Argentínčanov nie je zrejme ani Belgicko. Práve tam totiž putoval ďalší záložník Lucas Biglia, ktorý dal zbohom Independiente a upísal sa bruselskému Anderlechtu. V rámci svojej krajiny zmenil klub útočník Gustavo Oberman, no jeho prestup z River Plate do Argentinos Juniors mu mal skôr pomôcť hrávať pravidelne najvyššiu súťaž.
Oveľa väčšie úspechy žnú mladí Argentínčania v Španielsku. Na jednej strane tam nemajú problémy s jazykom, na druhej je práve juhoeurópsky hravý futbalový štýl najbližší k tomu ich. Najväčšou hviezdou je, samozrejme, Lionel Messi, ktorý žiari v Barcelone. Ten však do nej prestúpil ešte v čase, keď väčšina jeho rovesníkov chodila na základnú školu, takže o odmene za výborné výkony na poslednom svetovom šampionáte nemôže byť ani reč. Podobným prípadom je kapitán aktuálnych majstrov sveta Pablo Zabaleta, ktorý pôsobil v inom barcelonskom klube - Espanyole - tiež už pred svetovým šampionátom. Dobré výkony však priniesli ovocie pre dvojicu Ezequiel Garay a Sergio Aguero. Prvý menovaný zakotvil v Racingu Santander a strelil vo svojom novom tíme aj premiérový gól, keď krásnou strelou z priameho kopu znižoval prehru svoju tímu na pôde Realu Madrid (1:3). Už štyri góly strelil útočník Aguero, no ten v Atleticu Madrid plní len pozíciu žolíka a do zápasov nastupuje najmä z lavičky.
Veľký klub neznamená veľký úspech
"Nemôžem si pomôcť, ale musím myslieť na hráčov ako Maradona, Sorín či Saviola, ktorí zdvíhali tento pohár predo mnou," spomenul po minuloročnom úspechu svojich predchodcov kapitán Argentíny Zabaleta. "Všetci v tíme si však uvedomujeme, že keď chceme ich kariéru napodobniť, musíme ešte veľmi tvrdo pracovať," dodal stredopoliar Espanyolu pre holandskú televíziu NOS. Zatiaľ však na väčšinu jeho spoluhráčov úspechy len čakajú. Dieru do sveta spravil len spomínaný Messi a najviac sa mu približujú práve Zabaleta s Aguerom, ktorí už debutovali aj v národnom A-tíme. "Mnoho hráčov preferuje tie najväčšie kluby, v ktorých potom premrhajú najlepšie roky svojho futbalového života," objasňuje známy agent Fernando Hidalgo. "Mladé hviezdy Saviola, D'Alessandro či Riquelme sa len ťažko presadzovali. Napokon pochopili, že peniaze nie sú všetko a našli si kluby, v ktorých sú šťastní a darí sa im aj herne," cituje Hidalga argentínsky denník Clarín vo svojej športovej edícii Olé. Zostáva dodať, že všetci traja menovaní pôsobia momentálne v Španielsku, a keď prestupovali do svojich terajších klubov, ich cena bola neporovnateľne nižšia s tou, akú za nich majitelia pýtali pred niekoľkými rokmi.
Do veľkoklubov v čase puberty
Fakt, že kluby sa zaujímajú o oveľa mladších futbalistov, potvrdzujú aj prestupy ďalších futbalistov. Španiel Gerard Pique prestúpil do Manchesteru United ako 16-ročný, len o rok viac mal Jon Obi Mikel v čase, keď podpísal s Manchesterom zmluvu o budúcej zmluve (momentálne pôsobí v Chelsea) a v súčasnosti sa očakáva ďalší prestup mladého talentu do Európy. O 17-ročného Američana Freddyho Adua sa bijú takmer všetky veľkokluby. "Mladí hráči sa dajú kúpiť za relatívne málo peňazí. Klub potom musí investovať do ich rozvoja, ale ak by mal kupovať hráča povedzme o päť rokov neskôr, zaplatil by neporovnateľne viac," dodáva Hidalgo. Ako príklad mu môže slúžiť Wayne Rooney, za ktorého Manchester zaplatil Evertonu v čase, keď mal 19 rokov, približne 30-miliónov libier. A to ešte ušetril, keďže teraz je jeho trhová cena oveľa vyššia.
Pozornosť skautov a klubov sa tak sústreďuje na nižšie vekové kategórie. Na majstrovstvách sveta do 17-rokov pred tromi rokmi napríklad zažiaril Fabregas, ktorý dnes patrí k najväčším hviezdam Arsenalu, o sebe tam dal vedieť aj John Obi Mikel z Chelsea. Minulý rok v Peru zase žiarili Turek Nihat Sahin z Dortmundu, Brazílčan Diego (Werder Brémy), Nemec Andreas Ottl (Bayern Mníchov) či Švajčiar Tranquillo Barnetta (Leverkusen). Ekonomika nepustí a z futbalu je už dávno tvrdý biznis. Obecne platí, že čím je hráč mladší, tým je jeho cena nižšia a riziko väčšie. V prípade dobrého zacielenia sa však investícia o niekoľko rokov mnohonásobne vráti. Futbalista zužitkuje nadobudnuté schopnosti vo svojom klube a pri momentálnych obrovských prestupových sumách bude z každého ďalšieho prestupu profitovať vo forme vysokých provízií za výchovné. Futbalový klub je totiž firma ako každá iná a musí sa správať trhovo. Mnohé to už pochopili.
Argentínčan Saviola sa v Európe spočiatku ťažko presadzoval, dnes má isté miesto v užšom výbere FC Barcelona. FOTO - REUTERS
Mladý Švajčiar Tranquillo Barnetta patrí k oporám bundesligového Leverkusenu a je aj členom reprezentácie svojej krajiny. FOTO - SITA/AP