Lehotu, dokedy musí o sťažnostiach rozhodnúť, zákon súdu nepredpisuje. Peter Novotný z Občianskeho oka hovorí, že by tak mal urobiť čo najskôr, čo pri veľkom počte sťažností vidí ako problém.
Súd dostal 125 sťažností, čo je štvornásobne viac ako pred štyrmi rokmi. Jeho hovorca Štefan Németh nevie povedať, či sa nedostatočný počet sudcov prejaví aj na dĺžke rozhodovania o volebných sťažnostiach. Otázne je, ako dlho bude súd bez chýbajúcich členov.
Rozhodovanie môže predĺžiť to, že sťažnosti najskôr automaticky pridelia aj tým šiestim sudcom, ktorým sa 22. januára skončí funkčné obdobie. Ich veci si budú musieť potom naštudovať noví sudcovia.
Deväť nových sudcov vyberie prezident Ivan Gašparovič. Stále však čaká na parlament, kým zvolí potrebný počet 18 kandidátov.
"Prezident si uvedomuje, že súd musí čo najskôr začať naplno fungovať. Mali by si to však uvedomiť aj poslanci," povedal jeho hovorca Marek Trubač.
Voľbu posledného chýbajúceho kandidáta má parlament naplánovanú na schôdzu, ktorá sa začne 29. januára. Je teda možné, že súd bude fungovať len so štyrmi namiesto trinástich sudcov niečo vyše týždňa.
"Ak by takýto stav trval dlhšie, potom by to už mohlo spôsobiť problém pri rozhodovaní," povedal Németh.
O priemernej dĺžke rozhodovania Ústavného súdu o volebných sťažnostiach sa podľa Németha nedá hovoriť. Napríklad po predchádzajúcich komunálnych voľbách riešil dva z 32 sporov viac ako 1,5 roka.
Novotný tvrdí, že zo zákona by mal mať súd nejaké lehoty. "Zmeniť by sa však mal najmä zákon a preniesť niektoré rozhodovania o sťažnostiach na Ústrednú volebnú komisiu," myslí si. Predovšetkým tie, ktoré sa netýkajú priamo dňa volieb. Treba tiež podľa neho vyriešiť problém s nezávislými kandidátmi, ktorí nemajú svojich zástupcov v komisiách. "Keby ich mali, určite by viac dôverovali celému procesu a sťažností by bolo menej."
Ústavný súd môže voľby vyhlásiť za neplatné alebo zrušiť napadnutý výsledok volieb, či zrušiť rozhodnutie volebnej komisie a vyhlásiť za zvoleného toho, kto bol riadne zvolený, ale aj sťažnosť zamietnuť.
Kde boli napadnuté voľby
Primátori - Sobrance, Sečovce, Čierna nad Tisou, Púchov, Lučenec, Hriňová, Turzovka, Modrý Kameň, Holíč, Hurbanovo, Dunajská Streda, Komárno
Mestské zastupiteľstvá - Bratislava, Martin, Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Nové Zámky, Michalovce, Tornaľa
Miestne zastupiteľstvá - Petržalka, Karlova Ves, Ružinov, Rača, Podunajské Biskupice, Devínska Nová Ves, Ťahanovce, Dargovských hrdinov
Autor: VERONIKA ŠUTKOVÁ