Tá Iránu ukladá sankcie za neochotu zastaviť jadrový program. Hlasovať sa malo až dnes. Briti, Francúzi a Američania pritom trvali na skoršom hlasovaní.
Irán vyhlasuje, že jeho jadrový program je čisto mierový a prípadné sankcie nezmenia nič na jeho odhodlaní rozvíjať ho ďalej. Členovia BR OSN si naopak myslia, že iránsky jadrový program je potrebné zastaviť. Západné tajné služby sú presvedčené, že energeticky sebestačnému Iránu nejdu o výrobu elektriny, ale jadrovej zbrane.
Návrh rezolúcie nie je veľmi prísny, podľa diplomatických zdrojov citovaných agentúrou AFP je však maximom toho, na čom sa vedia mocnosti dohodnúť. Požaduje zastavenie akýchkoľvek jadrových aktivít. Iránu zakazuje dovoz a vývoz materiálov a technológií potrebných na obohacovanie uránu aj raketových systémov.
Text rezolúcie tiež navrhuje zmraziť účty osobám a organizáciám, ktoré sa podieľajú na iránskom jadrovom programe. To sa nepáči Rusku. Európski členovia BR OSN (Francúzsko, Veľká Británia) a Spojené štáty už Rusom ustúpili a z rezolúcie vypustili odsek týkajúci sa zákazu cestovania pre ľudí zapojených do jadrového programu. Nahradili ho zmienkou o tom, že štáty sú povinné informovať BR OSN, ak sa títo činitelia objavia na zozname cestujúcich smerujúcich na ich územie.
Ak Irán nesplní podmienky rezolúcie, hrozia mu ďalšie postihy podľa článku 41 Charty OSN. Tento článok hovorí o ekonomických sankciách.
Bezpečnostná rada sa na sankciách voči Teheránu snaží dohodnúť od konca augusta, keď Iránu vypršal termín na zastavenie jadrového programu. Európania a Američania presadzovali tvrdé sankcie, Rusko a Čína, ktoré majú s Iránom čulé obchodné vzťahy sa snažili, aby mali čo najmenší dosah.
Autor: mik