Pri všeobecnej oslave rodinnej pohody si mnohí ľudia uvedomujú viac ako inokedy svoju osamelosť i problémy. "Sviatky sú emocionálne citlivejšie," hovorí psychologička Lívia Vaľová. Problémy sa vyskytujú počas celého roka, cez Vianoce je podľa nej o ne väčší mediálny záujem.
"Bolesti duše sú často horšie ako bolesti zubov," hovorí psychológ Ľudovít Beleš. Na Slovensku dnes fungujú štyri nonstop telefonické linky prvej pomoci pri psychologických problémoch. Často sú personálne poddimenzované a podfinancované. "Hodinová sadzba lekára slúžiaceho cez noc je doslova symbolická," tvrdí Beleš.
Dve pôsobia v Košiciach. Telefonujú tam aj ľudia zo zahraničia. "Niekedy zavolá au-pair z Británie, či Slováci z Chicaga, komunikujú sa nami aj cez (program) Skype," tvrdí psychologička Lívia Vaľová z Linky dôvery. Dovčera vládol na ich linke relatívny pokoj.
Cez sviatky bude fungovať linka v Nitre aj Linka detskej istoty, ktorú prevádzkuje UNICEF. "Po minulé roky sme nemali nárast volaní počas Vianoc," hovorí Tatiana Maková z UNICEF-u.
Deti bývajú sklamané z darčekov, alebo z toho, že súrodenec dostal viac. Volajú napríklad aj preto, že sa rodičia pohádali, alebo keď nevedia, čo robiť na sviatky, ak sú rozvedení. Staršie deti zas majú problém, ak ich nechcú rodičia pustiť na oslavu Silvestra.
Ďalšie špecializované linky fungujú len v pracovných dňoch a v istých hodinách. "Ak linka dôvery dobre funguje, predchádza závažným stavom," povedal Richard Raši z Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura z Košíc. Linku dôvery ich nemocnica neplánuje zrušiť.
Linka Nezábudka, ktorú zriadila Liga za duševné zdravie v Bratislave, od augusta nefunguje. Jej obnovou sa zaoberá ministerstvo zdravotníctva. Podľa Asny Pekníkovej z ligy linky pomáhajú tam, kde nie sú dostupné iné možnosti pomoci. Problémy sa totiž často začínajú večer. Často po rozhovore poslali na miesto políciu a zabránili napríklad samovražde.
Po roku 1990 podľa Pekníkovej stále rastie percento telefonátov spôsobených psychickými problémami. Nasledujú manželské, partnerské a rodinné problémy. Rizikoví sú najmä osamelo žijúci ľudia, manželky po rozvode či obete týrania. (zu)
NONSTOP telefonické linky psychologickej pomoci
055 62 223 23 | Linka dôvery Košice |
055 64 411 55 | Linka nádeje Košice |
037 6523 222 | Linka dôvery Nitra |
0800 500 500 - | Linka Detskej istoty Bratislava |