itom v Košickom kraji má strojárska výroba dlhoročnú tradíciu a miera nezamestnanosti je dlhodobo nad slovenským priemerom. Zástupcovia spoločností upozorňujú, že regionálny trh práce nemá možnosti ďalšieho rozvoja.
Kradnú si odborníkov
„Kvalifikovaná pracovná sila odchádza na západné Slovensko a do krajín Európskej únie. Personálne agentúry a strojárske firmy na východe si doslova kradnú odborníkov, absolventov strojárskych profesií, remeselníkov,“ povedal Hynek Weiss zo spoločnosti Künz, ktorá sa usadila v priemyselnom parku Kechnec neďaleko Košíc. Podľa investičnej zmluvy má firma do konca budúceho roka zamestnať 88 ľudí. „Mám obavy, že novovytvorené pracovné miesta nebudeme vedieť obsadiť.“
Rovnaké problémy majú vo Východoslovenských strojárňach Košice (VSS). „Vieme zamestnať vyučených odborníkov, dokážeme ich aj slušne zaplatiť. Viac ako rok hľadáme 90 ľudí do kovoobrábacích profesií. V súčasnosti zamestnávame deväť zváračov z Rakúska, pretože na Slovensku sa nám ich nepodarilo nájsť,“ povedal generálny riaditeľ Matúš Orlovský. Kým v roku 1990 bol vo VSS priemerný plat výrobných robotníkov 3967 Sk, v tomto roku je to 15 421 a na budúci rok by sa mal vyšplhať až na 19 000 korún.
Nepomôže ani Ukrajina
Spoločnosť Potrubie musela pre nedostatok odborných profesií odrieknuť lukratívne zákazky v španielskej Seville a vo švédskom Malmö. „Na výstavbu pozinkovacej linky v U. S. Steel sme márne zháňali ľudí po celom Slovensku, skúšali sme to aj v Rakúsku a vo Francúzsku. Zbytočne. Dokonca sme neuspeli ani na Ukrajine. Pracovná morálka väčšiny zamestnancov z východných krajín je mizerná. Nemôžeme si dovoliť zamestnať ľudí, ktorí nedodržiavajú veľmi prísne normy a technológie. Akútne nám chýbajú montéri oceľových konštrukcií, potrubí, zvárači,“ povedal Jiří Pastor, predseda predstavenstva firmy.
Zástupcovia strojárenských spoločností vidia hlavný problém v chýbajúcej koncepcii učňovského školstva. Tá by mala vychádzať zo spoločenskej objednávky na jednotlivé profesie.
„Na pracovnú silu zo zahraničia sa nemôžeme spoliehať. Musíme si problém riešiť doma. My sme pripravení aktívne vstúpiť do prípravy učňov. Očakávame však podporu samosprávy a štátnej správy. Inak hrozí, že v novopostavených fabrikách nebude mať kto pracovať,“ povedal Weiss.
Východoslovenské strojárne úzko spolupracujú s SOU strojárskym v Košiciach, ale to nestačí. „Musíme vyvinúť väčší tlak na vládu, parlament, ministerstvá, ktoré by mali mať eminentný záujem o rozvoj stredného odborného školstva,“ povedal Orlovský.