Piatok, 3. február, 2023 | Meniny má Blažej

Veľvyslanec USA v SR Rodolphe Vallee: Víza nedostane 15 % žiadateľov

Z pôvodne dohodnutej hodiny na rozhovor ostala približne polovica, nakoľko musel odísť na konferenciu. Predtým sme požiadali, aby bolo naše stretnutie neformálne a pokiaľ to bude možné, mimo ambasády. Vyhovel nám a tak sme sa stretli na čaji v neďalekom h

Bol riaditeľom i vlastníkom energetickej spoločnosti z Vermontu. Politickú kariéru začal v roku 1982 ako regionálny manažér kampane senátora Roberta T. Stafforda. Pracoval aj ako poradca Podvýboru pre vzdelanie v Senáte USA. V roku 2002 ho G. Bush vymenovBol riaditeľom i vlastníkom energetickej spoločnosti z Vermontu. Politickú kariéru začal v roku 1982 ako regionálny manažér kampane senátora Roberta T. Stafforda. Pracoval aj ako poradca Podvýboru pre vzdelanie v Senáte USA. V roku 2002 ho G. Bush vymenov (Zdroj: MARTINA STRMEŇOVÁ)

oteli. Prišiel bez ochranky, iba v sprievode tlačového tajomníka. Hovorili sme o presťahovaní sa ambasády na iné miesto, zrušení vízovej povinnosti, stiahnutí našich vojsk z Iraku, treste smrti, hokeji a o tom, aké to je, keď sa niekto musí neustále vyjadrovať diplomaticky. Americký veľvyslanec na Slovensku RODOLPHE „Skip“ M. VALLEE.

V akom štádiu je vysťahovanie sa americkej ambasády z Hviezdoslavovho námestia?

Sťahovanie sme naozaj verejne ohlásili. Na novú ambasádu potrebujeme plochu približne desiatich amerických akrov. Nechceme však ísť niekde mimo Bratislavy, radi by sme zostali jej súčasťou. Mali sme tu špecialistov z Washingtonu, ktorí hovorili so slovenskými odborníkmi na nehnuteľnosti a zvažovali rôzne možnosti. Očakávam, že začiatkom budúceho roku budeme mať nejaké odporúčanie, ktoré priestory by to mohli byť.

Samotné sťahovanie vás čaká kedy?

Vhodný priestor sa hľadá veľmi ťažko.

 Je pravdou, že vám mesto ponúklo viacero lokalít vo svojom vlastníctve a ambasáda ich zamietla?

Pred rokmi sme robili istý prieskum. Vtedy s nami Bratislava naozaj spolupracovala a pomáhala nám. Žiadne z ponúkaných priestorov však neboli vhodné. S určitosťou vám však môžem povedať, že odkedy som na poste veľvyslanca ja, nebolo nám ponúknuté žiadne miesto. S mestom však úzko spolupracujeme.

Sú dôvodom hľadania nových priestorov najmä negatívne postoje občanov voči vzhľadu Hviezdoslavovho námestia po rôznych bezpečnostných opatreniach, realizovaných ambasádou?

Uvedomujeme si, že bezpečnostné opatrenia, ktoré sme boli nútení prijať, z estetického hľadiska nespĺňajú kritériá toho, ako by Hviezdoslavovo námestie malo vyzerať. Hlavným dôvodom sťahovania je však fakt, že musíme prijať aj ďalšie opatrenia na ochranu našich priestorov a tie sa na súčasnom mieste zrealizovať nedajú.

V apríli tohto roku bola v médiách predstavená vizualizácia vzhľadu okolia ambasády. Na námestí však pribudli aj kritizované stĺpiky, kaziace estetický dojem. Tie vraj v predstavovanom projekte neboli. Prečo?

Plán, ktorý bol vtedy prezentovaný, explicitne ukazoval, ako to bude celé vyzerať. Mesto o tom bolo informované.

Audio: R. Vallee o pláne bezpečnostných opatrení predložených mestu

Bolo to aj v tej počítačovej vizualizácii? Mám na mysli najmä stĺpiky, pripomínajúce miesto na kotvenie lodí. Niektoré médiá v tom čase uvádzali, že nie.

Keď sme mestu prezentovali náš plán, boli tam tie stĺpiky veľmi jasne označené. Pravdou ale je, že vo verejnej vizuálnej prezentácii zobrazené neboli. Hlavným dôvodom je, že prezentácia bola zameraná najmä na oplotenie, ktoré sa malo vtedy realizovať a nie na stĺpiky. Verejná diskusia bola vtedy fakt o oplotení. Na pláne, ktorý sme poskytli mestu, sú však veľmi jasne zobrazené.

O zrušení vízovej povinnosti

George Bush oznámil zmenu prístupu k vízovej povinnosti voči novým členským krajinám EU. Vy ste svojho času dali vyjadrenie, že konkrétny termín nie je možné uviesť ani približne. Nedá sa to ani dnes?

George Bush naozaj navrhol zmeniť legislatívu, aby bolo možné pre tieto krajiny zaviesť bezvízový režim. Postupnosť je taká, že prezident musí najskôr tento návrh prezentovať Kongresu. Následne sa tým budú zaoberať obe jeho komory a je veľmi ťažké predpokladať, ako to dopadne. Môžme však zaručiť, že naša vláda myslí túto vec veľmi vážne. Najdôležitejším kritériami sú kritériá ekonomické, treba posilniť aj bezpečnostné opatrenia. Slovenskí predstavitelia s nami v tejto oblasti ochotne spolupracujú. Som presvedčený, že tento návrh bude prijatý pozitívne.

Môžte odhadnúť termín aspoň približne?

Vzhľadom na to, že sa tým bude zaoberať Kongres, je pre mňa riskantné predpokladať nejaký konkrétny dátum.

Váš osobný názor?

Môj osobný názor je názorom mojej vlády. Môžem vás však ubezpečiť, že na tejto iniciatíve prezidentovi veľmi záleží.

Audio: R. Vallee a jeho osobný názor na termín zrušenia vízovej povinnosti

vallee4.jpgAké je aktuálne percento zamietnutých žiadateľov, t.j. tých, ktorým víza nedáte?

Pätnásť percent.

Kritériom je, že to môžu byť maximálne tri percentá. O udelenie, resp. neudelení však rozhodujú konkrétni úradníci na základe pohovoru a definitívne rozhodnutie je na ich subjektívnom posúdení. Nemôže byť to číslo na vyšších percentách držané umelo?

Je potrebné podotknúť, že tie tri percentá sú stanovené legislatívne. Myslím si však, že naši zamestnanci na ambasádach sú veľmi dobre vyškolení na to, aby rešpektovali zásady, stanovené pre tento proces. Zatiaľ nebol spresnený návrh nového zákona, ale tie percentá by sa mali posudzovať flexibilnejšie.

Uvažuje sa o ich zrušení?

Ešte raz zdôrazňujem, že detaily tohto návrhu zatiaľ neboli zverejnené a prerokované. Bolo by preto špekuláciou o tom hovoriť. Každopádne sa to bude posudzovať flexibilnejšie. A veľmi rád sa potom s vami stretnem a môžme spolu hovoriť o veciach, ktoré budú známe.

O stiahnutí slovenských vojakov z Iraku a treste smrti

vallee2.jpgNaša vláda ohlásila na február stiahnutie vojsk z Iraku. Aký vplyv to bude mať na vzťahy medzi našimi krajinami? A ovplyvní ich to vôbec?

Najskôr musím zdôrazniť, že si vážime pomoc, ktorú nám vaši vojaci v Iraku poskytli. Nedávno to dokonca malo za následok aj stratu života slovenského vojaka. Veľmi sa zasadzujeme za to, aby slovenská vláda nechala v Iraku niekoľko odborníkov, ktorí by školili irackú políciu alebo ľudí na odmínovanie. Sme veľmi radi, že Slováci ponechávajú aj dôstojníkov vo veliteľských štruktúrach NATO. Pomáhali ste nám napríklad pri školeniach policajtov a ocenili by sme, keby sa v tom pokračovalo.

Ak by sme z Iraku stiahli všetkých našich ľudí, dopad na naše vzťahy by bol aký?

Nerád by som odpovedal na hypotetické otázky. Slovensko tam nejakých ľudí ponecháva a za to sme mu vďační.

Audio: R. Vallee o prípadnom stiahnutí všetkých našich vojakov z Iraku

Saddám Husajn bol odsúdený na trest smrti. Aký je váš osobný názor naň?

Dosť nerád by som sa púšťal do debaty, čo je mojim osobným názorom. V USA funguje trest smrti na princípe, že každý náš štát si za túto otázku zodpovedá sám, i keď existujú aj niektoré federálne zločiny, za ktoré je naň možné ľudí odsúdiť. To, ako bol Husajn odsúdený, bolo na irackom ľude.

Audio: R. Vallee o treste smrti

Zaujíma ma váš osobný názor.

Mojou úlohou ako diplomata je prezentovať a vysvetľovať, ako fungujú tieto záležitosti v USA.

Aký je teda váš názor na trest smrti v USA?

Pozrite – vo vzťahu k Saddámovi Husajnovi som sa už vyjadril, že je na irackom ľude, aby rozhodol. Čo sa týka trestu smrti v USA, ľudia sa vyjadrujú prostredníctvom vlády, resp. jednotlivých štátov, či trest smrti chcú, resp. nechcú mať ako formu potrestania istých zločinov.

vallee12.jpgO hokeji

Kedysi ste aktívne hrávali hokej. Uvažovali ste aj o profesionálnej dráhe hokejistu?

Ako dieťa som nad tým premýšľal. Ale keď som hrával hokej na univerzite, uvedomil som si, že nie som na takej úrovni, aby som skončil v NHL. Baví ma však zahrať si hokej s mládežou na cestách po Slovensku, ale i tu v Bratislave, aby som ostal vo forme. Úžasné je, že aj po dvadsiatich rokoch si telo pamätá aktivity, ktoré som kedysi robil denne.

Ktorému klubu v USA fandíte?

Toto bude pravdepodobne titulka rozhovoru. Mojim obľúbeným tímom je Montreal Canadiens, čo práve nie je klub z USA. Keď som vyrastal v okolí severného Vermontu, hrával som juniorské súťaže s tímami z oblasti Montrealu. A veľa som na tento klub chodil aj pozerať. Prezentujem všetko, o čo ma George Bush požiada, ale jednu vec nikdy neurobím – nezanevriem na tím mojej mladosti. (smiech)

Poznáte našich hokejistov?

Áno, zahral som si s Pálffym, Cígerom, Šťastným, Handzušom. Môj syn chodí do školy v Minessote a keď som ho bol v októbri navštíviť, mal som možnosť pozvať na večeru troch vašich hráčov – Gáboríka, Demitru a Radivojeviča. Žiaľ, kvôli pracovným povinnostiam mohol prísť iba Gáborík. Strávili sme spolu príjemné chvíle a myslím, že Amerika oceňuje, že hráči ako on hrajú práve u nás. Ako diplomat by som mal mať síce neutrálnejšie stanovisko, ale držím palce Hossovi.

Audio: R. Vallee o hokeji

O diplomatickom vyjadrovaní

Prakticky celé mesiace nemôžte hovoriť svoje osobné názory, ale tlmočiť to, čo je dané administratívou USA, vyjadrovať sa diplomaticky. Ako sa potom človek cíti?

Množstvo našej agendy spočíva práve v prezentovaní agendy administratívy USA. Osobne v túto agendu veľmi verím a verím aj v smer, ktorým vedie krajinu náš prezident. A keďže som s tým stotožnený, je to pre mňa pomerne jednoduché. Názor mojej vlády je konzistentný s názorom mojim.

Ale musí sa stávať aj to, že nesúhlasíte so všetkým, čo musíte prezentovať navonok.

Áno, stáva sa to. Je tu jedna oblasť, kde máme s pánom Bushom naozaj rozdielne názory. On fandí Dallas Stars a ja Montreal Canadiens.

Audio: R. Vallee o tom, v čom sa odlišuje od G. Busha

To ale nebude jediná vec, v ktorej sa nezhodnete.

Ale je to jediná oblasť, z ktorej mi nevyplývajú žiadne problémy. (smiech)

vallee17.jpgKeď sa celé dni vyjadrujete diplomaticky, ako napríklad aj teraz, nestáva sa vám, že to prenášate aj do rodinného života? Dá sa s vami doma vôbec hádať, ak na všetko odpovedáte ako diplomat?

Moja rodina a obzvlášť moji chlapci si našli veľmi účinný spôsob, ako ma udržiavať pokorným. To, že som ambasádor, ich nijako nefascinuje. Slovenský preklad toho slova znie „veľvyslanec“ a týždeň po našom príchode na Slovensko ma moje deti začali volať „veľvyschnitzel“.

Niekedy stačí jedno nediplomatické vyjadrenie a môže prísť k roztržke medzi dvoma krajinami. Ako sa žije s pocitom, že stále musíte opatrne formulovať to, čo poviete?

Vzťahy medzi Slovenskom a USA sú dostatočne silné, takže ak aj spravím nejakú chybu a následne ju vysvetlím, nijako ich to neovplyvní. Rovnako vnímam aktivity aj vyjadrenia slovenských diplomatov voči nám. Máme výbornú spoluprácu a akékoľvek nedorozumenie je rýchlo vysvetlené a zažehnané.

Audio: R. Vallee o následkoch prípadného nesprávneho vyjadrenia

Budúci týždeň na www.sme.sk: riaditeľka banskobystrického Divadla z pasáže Viera Dubačová o problémoch i úspechoch divadla s mentálne postihnutými hercami

SkryťVypnúť reklamu

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 3. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 4. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 5. Dodajte vašej pokožke šťavu
 6. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 1. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 2. Tím súťažného kvízu Riskuj! vyráža za fanúšikmi do Košíc
 3. Viete, kto je Najzamestnávateľ vo finančných službách?
 4. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 5. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 8. Vica Kerekes: Som väčší introvert, ako sa zdá
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 11 652
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 9 177
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 2 842
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 2 320
 5. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 212
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 760
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 1 026
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 806
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za Slovensko. Za Rusko. Brat za brata. Za slobodu. Za mier. (Protest strán Smer a Republika pred Prezidentským palácom 20. septembra 2022.)

Kým sa v opozícii formuje front Jednotného Ruska, vláda ani nedokáže vysvetliť, čo by znamenalo mať za suseda Rusko.


1. feb
Nataša Holinová

V ruskej verzii Dohovoru sa očividne ocitlo aj právo štartovať na olympiáde.


2 h
Balón nad americkou Montantou.

Balón nezostrelia, lietadlá neohrozuje.


3 h
Ruskí vojaci počas cvičenia v Bielorusku.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 15 h
SkryťZatvoriť reklamu