Piatok, 10. apríl, 2020 | Meniny má Igor

Vianoce, Vianoce prichádzajú, spievajme priatelia

Vianočné pesničky spoluvytvárajú vianočnú atmosféru, napokon, preto ich vymysleli. Keď nám však vytrvalo hudú do ucha vo všetkých obchodoch už od novembra, niekedy v prečudesných aranžmánoch, máme ich dosť.

Vianočné pesničky sú už súčasťou šoubiznisu.Vianočné pesničky sú už súčasťou šoubiznisu.

No potom si ich aj tak radi vypočujeme pri štedrovečernom stole a rozbaľovaní darčekov.

Okrem veľkého množstva ľudových kolied sa každoročne hrajú aj umelé skladby, ktoré zľudoveli. Kto sú autori melódií, ktoré pravidelne ožívajú pred vianočnými sviatkami?

Zo starej várky

Tichá noc, svätá noc je jednou z najstarších a najznámejších vianočných piesní. Mnohí si myslia, že je ľudová, alebo jej autorstvo pripisovali velikánom hudby ako Haydn či Mozart. Pravda je však iná. V roku 1816 napísal chudobný rakúsky kaplán Joseph Mohr báseň Stille Nacht, Heilige Nacht. K jej napísaniu ho mohli inšpirovať potulky v okolí dedinky Mariapfarr, kde v tom čase pôsobil. O dva roky neskôr, v roku 1818, išiel do Oberndorfu, kde mal slúžiť omšu. Navštívil tam svojho učiteľa a priateľa, hudobného skladateľa Franza Grubera. Ako vianočný dar mu priniesol báseň, ktorú skladateľ v priebehu necelej hodiny zhudobnil. Vyhovel pritom Mohrovej prosbe, aby hudba nebola náročná, lebo ju chcel vybrnkávať na gitare - v kostole svätého Michala bol totiž pokazený organ. Miestnym obyvateľom sa skladba veľmi páčila, autori však s ňou nič nepodnikali. Noty nechali v kostole, kde ich o rok objavil opravár organov Karl Mauracher. Až vďaka nemu sa Tichá noc dostala na svetlo božie - ujali sa jej putovné muzikantské rodiny Rainerovcov a Strasserovcov, ktoré ju hrali po celej Európe. V roku 1839 sa ako tirolská ľudová pieseň dostala do Ameriky a dnes hádam niet krajiny, kde by ju nepoznali.

Tichú noc preložili do vyše tristo jazykov a nárečí vrátane latinčiny, esperanta, volapuku či klingončiny, čo je jazyk, ktorým komunikujú fanúšikovia sci-fi seriálu Star Trek. Svojimi dialektmi ju spievajú aj Zuluovia v Afrike, Maoriovia z Nového Zélandu či Laponci.

Tichá noc sa dlhé roky považovala za anonymnú pieseň, takže jej autori zostali chudobní. Mohr, ktorý zomrel v roku 1848, sa o sláve svojho diela ani nikdy nedozvedel. Gruber sa zasa márne snažil, aby boli v notových vydaniach uvedení správni autori, ale nepodarilo sa mu to.

Všade samé rolničky

Ak hovoríme o najčastejších verklíkových aranžmánoch vianočných skladieb, určite vedie pesnička Jingle Bells, teda Rolničky. Vyhrávajú ju aj bizarné tancujúce vianočné stromčeky či Santa Clausovia so saxofónmi. Jingle Bells je neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Možno preto, že je to vo svojej podstate geniálny hit.

Skladba nie je oveľa mladšia ako Tichá noc, ale na rozdiel od nej ide o americký import do Európy. Jednu vec má s Tichou nocou spoločnú - jej autor, John Pierpont, si jej slávu za života neužil.

Pierpont vyštudoval na prestížnej Yaleovej univerzite a snažil sa byť všeličím, väčšinou neúspešne. Ako učiteľ zlyhal, lebo bol na svojich žiakov príliš dobrý. Ako právnikovi sa mu zasa vďaka prílišnej veľkorysosti voči klientom nedarilo. Neuspel ani ako obchodník s konfekciou a ako básnik nezarobil. Stal sa pastorom, musel však rezignovať, lebo na juhu USA bol za prohibíciu a proti otroctvu. Neuplatnil sa ani v politike. Občiansku vojnu ako poľný kurát fyzicky nezvládol, zomrel ako bezvýznamný úradník v roku 1866. Mal 81 rokov.

Deväť rokov pred smrťou napísal pieseň Jingle Bells o prostej radosti, ktorú zažívame pri jazde na saniach ťahaných jedným koňom počas zimného večera. Premiéru mala na Deň vďakyvzdania v kostole v Pierpontovom bydlisku - v Savannah v štáte Georgia. Hrá sa už 140 rokov.

Stredná generácia

"Já sním o Vánocích bílých..." - túto skladbu poznajú mnohí najmä v podaní Karla Gotta. Jej autorom je skladateľ Irvig Berlin a v originále sa volá White Christmas. Prvýkrát odznela naživo v rozhlase v roku 1941. Naspievali ju desiatky spevákov, ale legendárnou sa stala v pôvodnej verzii Binga Crosbyho. Vlastne známa nahrávka nie je pôvodná, skladba sa totiž nahrávala dvakrát. Prvý raz vyšla v roku 1942, ale originál sa nedopatrením zničil, takže Crosby ju nahral znova v roku 1947. White Christmas zaznela aj ako titulná skladba rovnomenného muzikálu z roku 1954. Guinessova kniha rekordov ju uvádza ako najúspešnejší singel všetkých čias. Predalo sa ho 50 miliónov.

Tento rok si hneď v dvoch reklamách - na kávu a mačacie jedlo - spomenuli na zimnú pesničku Let It Snow, ktorá sa preslávila v podaní Franka Sinatru. V rodnom liste má rok 1945 a jej autormi sú Jule Styne a Sammy Cahn. Skladba je neodmysliteľnou súčasťou Vianoc, aj keď Vianoce sa v nej priamo nespomínajú. Je zároveň dôkazom, že vianočný song nemusí byť presladený a plný pozlátka.

Podobne svižná je aj swingová klasika Santa Claus Is Coming To Town od skladateľa J. Freda Cootsa a textára Havena Gillespieho. Hovorí sa, že keď Gillespie doniesol Cootsovi text, mal skladateľ kostru skladby hotovú za desať minút. Pesnička je trochu staršia ako dve predošlé, prvýkrát odznela v roku 1934.

Hneď na druhý deň sa predalo stotisíc výtlačkov notového zápisu (vek gramoplatní ešte len mal prísť) a v priebehu Vianoc stúpol počet na 400-tisíc. Vďaka jej sviežosti ju hrajú aj moderní umelci z oblasti soulu, rocku a r'n'b, minulý rok vyšla napríklad na vianočnom albume Mariah Carey. U nás ju pred niekoľkými rokmi nahrala na vianočný výberový album funková skupina Made 2 Mate.

Novovek

John Lennon nahral v roku 1971 skladbu Happy Xmas (War Is Over) ako protestsong proti vojne vo Vietname, nakoniec sa však z nej stala obľúbená vianočná pesnička.

Aké by to boli Vianoce bez superhitu dua Wham! Last Christmas z roku 1984. Z Georgea Michaela sa medzitým stal uznávaný sólový umelec, gay aj narkoman, jeho kolega Andrew Ridgley kamsi zmizol, ale na videoklipe piesne sú obaja navždy krásni a mladí. Skladbu zložil George Michael. Vianočná tematika piesne bola v podstate ľsťou vianočného trhu, pretože text je iba o nevydarenom vzťahu, ktorý vyvrcholil práve "minulé Vianoce". Inak v piesni nie je nič, čo by naznačovalo vianočnú tematiku. Na videu vidíme Georgea Michaela a Andrewa Ridgleya s partnerkami na návšteve u ich priateľov v lyžiarskom stredisku. Andrewova priateľka mala predtým vzťah s Georgeom a práve jej sa pieseň prihovára.

Britský pesničkár Chris Rea vždy vedel šarmantne balansovať na hranici gýča bez toho, aby doň padol. Tak je to aj s jeho nesmrteľnou skladbou Driving Home For Christmas, ktorá vyšla prvý raz v roku 1988. Aj toto "šoférovanie domov" sa stalo každoročnou súčasťou Vianoc.

Vánoce přicházejí a iné

Aj v Čechách a na Slovensku máme vlastnú vianočnú klasiku. Pesnička Vánoce, Vánoce přicházejí z roku 1962 je dnes už trochu otrepaná a pôsobí staromódne, má však pozoruhodný text. Nehovorí o romantických chvíľach lásky a pohody, ale o domácich katastrofách v predvianočnom zhone. Napísal ho Zdeněk Borovec, hudbu zložil skladateľ, herec a kabaretiér Jaromír Vomáčka. Originálnu verziu naspievala skupina Setleři (ktorá sa špecializovala na trampský repertoár) a Magda Hrnčířová. Autori už nežijú - Vomáčka zomrel v roku 1978, Borovec v roku 2001.

Skladby predčasne zosnulého skladateľa Jiřího Šlitra a speváka a textára Jiřího Suchého sú často mimoriadne. Platí to aj o krásnej pesničke Purpura so spočiatku melancholickým textom, ktorý sa končí zasneženou zimnou romancou plnou čara Vianoc.

Zo slovenských vianočných pesničiek stále žije skladba kapelníka skupiny Lojzo Mariána Kochanského Každý deň budú vraj Vianoce z roku 1990. S Kochanským si ju zaspieval Meky Žbirka. Skupinu Lojzo (Ľudový orchester jednoduchej zábavy obyvateľstva) nahradila v tejto piesni štúdiová kapela pod vedením gitaristu Fera Grigláka. Kochanský minulý rok zomrel, no aj táto pieseň hovorí o jeho skladateľskom potenciáli.

Napokon, filtrom rokov prejde len to, čo za niečo stojí.

Najznámejšie vianočné hity

 • Tichá noc, svätá noc - Heilige Nacht (Franz Gruber, Joseph Mohr) - 1818
 • Rolničky - Jingle Bells (John Pierpont) - 1866
 • Santa Claus Is Coming To Town (J. Fred Cooks, Haven Gillespie) - 1934
 • White Christmas (Irving Berlin) - 1941
 • Let It Snow (Jule Styne, Sammy Cahn) - 1945
 • Vánoce, Vánoce přicházejí (Zdeněk Borovec, Jaromír Vomáčka) - 1962
 • Happy Xmas (War Is Over) (John Lennon) - 1971
 • Last Christmas (George Michael) - 1984
 • Driving Home For Christmas (Chris Rea) - 1988
 • Každý deň budú vraj Vianoce (Marián Kochanský) - 1990

Najčítanejšie na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Klienti Tatra banky majú zadarmo lekára na telefóne a iné služby
 2. Zvolenská mliekareň posiela slovenským hrdinom super nápoj
 3. Originálne ochranné rúško pre každého!
 4. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik
 5. Krížovky nielen na veľkonočné lúštenie
 6. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €
 7. Vo VÚB si odložíte splátky až na 9 mesiacov
 8. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace
 9. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho
 10. Garancia účtov zadarmo a milión eur na boj s koronavírusom
 1. Zvolenská mliekareň posiela slovenským hrdinom super nápoj
 2. Klienti Tatra banky majú zadarmo lekára na telefóne a iné služby
 3. Prečo vás raz GPS modul v autokamere zachráni...
 4. Nadácia Orange navýši Fond pomoci o ďalších 100 000 eur
 5. O2 Športová akadémia Mateja Tótha spúšťa Telesnú na doma
 6. Originálne ochranné rúško pre každého!
 7. BILLA venovala seniorom potravinové balíčky
 8. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik
 9. Krížovky nielen na veľkonočné lúštenie
 10. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €
 1. Prečo by ste mali prestať kosiť? Lebo budete mať krajší trávnik 33 151
 2. 5 rád, ako si ochrániť úspory, keď padajú trhy 25 470
 3. Vláda biznismenov: Ako podnikali Matovič, Kollár a ďalší? 24 548
 4. Čistili koberce, pestovali uhorky. Prerazili až s tekvicami 17 484
 5. Mimoriadna akcia na predplatné 3+3 mesiace 16 517
 6. Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 € 13 869
 7. Originálne ochranné rúško pre každého! 13 070
 8. Safari v Afrike: Vidieť divé zvieratá je ohromný zážitok 12 786
 9. Zarábať na poklese trhov nie je zložité. Čo treba robiť? 12 091
 10. Pomáhal v Prešove, pomáha aj teraz, koronakríza zasiahla aj jeho 10 851