Ľudia podľahli pred Vianocami tlaku obchodníkov, myslí si etnologička Soňa Kovačevičová. Je však presvedčená, že sa znova vrátia klasické Vianoce, ktoré nebudú znamenať obžerstvo a plné škatule darčekov pod stromčekom, ale skôr pokojné stretnutie s rodinou.
"Intelektuáli si už robia tiché Vianoce s pekným posedením, kde nie je mnohorakosť jedla, skôr tradičné jedlo," hovorí Kovačevičová.
Mnohí ľudia podľa nej nedokážu nadviazať na to, čo bolo na Vianoce dobré. "Stále počúvame vianočné pesničky, všade vyrastajú betlehemci, ale nik ľuďom poriadne nepovie, čo sú to Vianoce. Že to nie sú sviatky, pred ktorými sa treba uštvať riadením, varením a behaním po obchodoch, ale vytvoriť pohodu."
V minulosti podľa nej ľudia oslavovali aj so zelenou vetvičkou, jablkom, orechmi a múčnikmi. Jedlami, ktoré mali priniesť prosperitu. "Vtedy nebolo dôležité, aby sa napchali, ale aby si uctili rodinu," hovorí Kovačevičová.
Súčasný zhon pred Vianocami sa jej zdá absurdný, nepáči sa jej, že niektorí ľudia od októbra začínajú špekulovať, aké budú Vianoce a tlačia ich k tomu aj hypermarkety, ktoré skoro začínajú s predajom vianočných ozdôb a umelých stromčekov.
Pred Vianocami upratovali ľudia aj v dávnejšej minulosti, ale z hygienických dôvodov. "Neexistovalo, že sa ľudia išli zodrať, ako dnes, keď takmer vypadávajú z okien, čo ich tak drhnú," tvrdí.
Kovačevičovú prekvapuje, že aj v niektorých kostoloch nie je jedlička, ale čínske svietiace ozdoby.
Dodnes sa však nájde množstvo rodín, ktoré prežívajú klasické Vianoce. Podľa Kovačevičovej je najarchaickejšie severovýchodné Slovensko.