á vopred dohodnutú väčšinu v parlamente. Prekáža mu, že za ním Topolánek prišiel bez podpísanej koaličnej zmluvy a že sa chce vláda v parlamente opierať o bližšie nespresnený počet prebehlíkov z ČSSD. A prekáža mu aj jeden z ministrov: Karel Schwarzenberg, ktorého chcú zelení na čelo rezortu zahraničia.
„Očakávam, že sa pán predseda vlády ešte vráti k svojim koaličným partnerom aj nepartnerom a ešte s nimi povedie istý rozhovor,“ povedal prezident. Vláda navrhovaná Topolánkom by bola podľa Klausa „zdrojom ďalších politických či dokonca ústavných kríz.“ Žiada preto, aby premiér vyrokoval „širšiu politickú podporu alebo aspoň toleranciu.“
Topolánek naopak tvrdí, že jeho návrh bol poslednou možnosťou, ako riešiť povolebný pat. Spolu s verejnosťou a médiami sa vraj aj on tešil, že bude mať krajina do Vianoc vládu. „Nie som to ja, kto tento proces zdržuje,“ povedal pri zverejnení zoznamu navrhovaných ministrov. ODS mala mať v 18-člennej vláde deväť členov, ľudovci päť a zelení štyroch. Menšie strany požadovali rozdelenie, pri ktorom by ich najsilnejšia strana nemohla prehlasovať.
Prezident tiež dodal, že z dôvodu veľmi krehkých vzťahov s Rakúskom nedokáže pochopiť, že by predseda vlády mohol považovať za vhodné, aby funkciu ministra zahraničia zastával Karel Schwarzenberg.
Knieža žil za komunizmu v Rakúsku a má tam veľké majetky. Klaus svojím vyhlásením v podstate spochybnil jeho lojalitu voči Českej republike. Prezidentovi ale zrejme viac prekáža, že Schwarzenberg začiatkom deväťdesiatych rokov viedol kanceláriu jeho rivala Václava Havla.
Klausa navyše často verejne kritizoval, napríklad pre jeho euroskepticizmus ktorý prirovnal k postoju krajne pravicovej Haiderovej strany v Rakúsku. Je tiež vydavateľom týždenníka Respekt, ktorý prezidenta často kritizuje. Topolánek však po stretnutí s prezidentom vyhlásil, že nechce na výbere zelených nič meniť a rešpektuje ho.
Prezident svojím postojom poskytol novú šancu lídrovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi, ktorý obratom vyhlásil, že je stále ochotný s Topolánkom rokovať o spoločnej vláde občianskych a sociálnych demokratov, doplnenej ľudovcami. Posledný vývoj, keď sa v ČSSD objavilo niekoľko potenciálnych prebehlíkov, Paroubkovi veľmi nevyhovoval. Jeho strane hrozilo, že nebude mať žiaden vplyv na vládu, a to by ohrozilo aj Paroubkovu pozíciu na čele ČSSD. Expremiér v utorok prvýkrát pripustil, že sa pravdepodobne ocitne v opozícii.
ODS prerušila rokovania s ČSSD o spoločnej vláde minulý týždeň. Jej politici označili Paroubka za nedôveryhodného partnera. Klaus naopak dlho tlačí ODS do nejakej formy koalície s ČSSD. Vysvetľuje sa to tým, že spoločné hlasy oboch najväčších strán mu zaistia znovuzvolenie na začiatku roku 2008.
Klausovu nechuť voči vláde závislej od prebehlíkov spochybňuje, že sám v minulosti ako premiér s ich pomocou vládol. To platí aj pre Paroubka. Ten navyše podobnú prax donedávna obhajoval. To však ešte dúfal, že prebehlíci podporia jeho spoločnú vládu s komunistami.