ké verejné financie budú na budúci rok hospodáriť s deficitom 2,9 percenta, čím splnia maastrichtské kritériá na prijatie eura.
Za návrh hlasovalo 208 poslancov, proti hlasovalo 164, jeden sa zdržal hlasovania. Poslanci pred záverečným hlasovaním odsúhlasili aj vládou podporovaný návrh úpravy, podľa ktorého príjmy štátneho rozpočtu budú o 54 miliónov forintov vyššie. O rovnakú čiastku stúpla aj výdavková strana rozpočtu, čím bol zachovaný očakávaný deficit.
Dôvodom úpravy bola skutočnosť, že na základe odhadov daňového úradu budú príjmy z dane z príjmov fyzických osôb vyššie.
Zodpovedá to tiež hodnotám uvedeným v konvergenčnom programe, ktorý Maďarsko predložilo v septembri Európskej únii. Ten má za cieľ také ozdravenie rozpočtu, ktoré bude predpokladom pre neskoršie zavedenie eura.
S deficitom 10,1 percenta v tomto roku je Maďarsko v súčasnosti najhoršou krajinou v rámci únie. V júni ohlásil ľavicovo-liberálny premiér Ferenc Gyurcsány úsporný balík. Opatrenia, ktoré obsahujú zvyšovanie daní aj šetrenie vo verejnom sektore, narazili na silný odpor pravicovej opozície, odborov a jednotlivých zamestnaneckých zväzov.
Podľa exministra financií z opozičného FIDESZu Maďarského občianskeho zväzu Mihálya Vargu je rozpočet reštrikčným balíkom bez perspektívy rozvoja. „Zákon o štátnom rozpočte nie je o budúcnosti, ale o minulosti. Ľudia musia zaplatiť cenu za nezodpovednú a nepremyslenú hospodársku politiku uplynulých štyroch rokov ľavicovo-liberálnej vlády.“
Ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services revidovala výhľad ratingov Maďarska z negatívneho na stabilný. Agentúra tiež potvrdila rating dlhodobých záväzkov Maďarska na úrovni BBB+ a rating krátkodobých záväzkov na úrovni A-2.
Autor: R