znaky vývoja ekonomiky nasvedčujú, že životná úroveň je mierne vyššia ako v roku 1989,“ povedal hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth.
Ekonóm MESA 10 Karol Morvay tvrdí: „Je veľmi pravdepodobné, že z pohľadu reálnych príjmov obyvateľstva pôjde o najbohatšie Vianoce od pádu komunizmu.“ Zatiaľ sa to nedá presne potvrdiť, ale údaje o zamestnanosti, mzdách a maloobchodných tržbách tomu nasvedčujú. Rast tržieb obchodníkov podľa štatistického úradu presiahol v niektorých mesiacoch tohto roka desať percent.
Darčeky sa kupujú aj z pôžičiek
Za bohatstvom tohtoročných Vianoc sa neskrýva iba vyššia životná úroveň. Súvisí to aj so zadlžovaním. „Je zjavné, že medzi reálnym rastom spotreby a miezd je značný rozdiel,“ povedal Morvay. Spotreba už niekoľko rokov rastie rýchlejšie ako mzdy. „To je vysvetliteľné tým, že domácnosti sa z roka na rok viac zadlžujú,“ povedal Morvay.
Nekupuje sa iba v Bratislave a ďalších veľkých mestách. Aj v malých mestečkách, kde nie je výber tovaru veľký, sa pred Vianocami predáva veľmi dobre. Platí to predovšetkým pre niekoľko obchodov, kde predávajú aj značkový tovar. Napriek tomu chodia mnohí obyvatelia na nákupy do Žiaru nad Hronom, Zvolena či do Banskej Bystrice. Dagmar Lacková z kremnickej predajne s galantérnym tovarom hovorí, že ľudí je pred Vianocami veľmi veľa a záujem vzrástol hlavne o kvalitný značkový tovar. „Už teraz dosahujeme obrat, aký sme mali v minulom roku až koncom mesiaca. Po dlhých rokoch cítiť obrat. Ľudia siahajú predovšetkým po značkovej spodnej bielizne. Ich náročnosť stúpla, už sa neuspokoja s lacným tovarom,“ povedala Lacková.
Zuzana Orčíková z Tvrdošína sa na vianočné nákupy vybrala až včera. „S ponukou v Námestove som veľmi spokojná. U nás v Tvrdošíne nie je taká pestrá. Nájdem tu aj dostatok kvalitnejšieho a drahšieho tovaru, či už spotrebného, alebo potravinárskeho, ale aj napríklad šperkov či elektroniky,“ povedala Orčíková.
Každú stredu však býva aj tradičný poľský trhový deň. Prúdy áut prechádzajúce ráno hraničným priechodom v Trstenej smerom do Jablonky a Nového Targu svedčili o trvajúcom záujme o ponuku na trhoviskách. „Nechodíme tam už ani po oblečenie, ani obuv, už sa to veľmi neoplatí,“ povedala Eva Špitálová z Trstenej. „No boli sme si v Jablonke kúpiť stromček, sú tam o polovicu lacnejšie, než u nás v obchodoch a v akcii. Vždy si kúpime aj poľské oštiepky, bývajú lepšie vyúdené ako naše z mliekarní. Videli sme, že ľudia veľa kupujú aj sladkosti či koberce a ešte stále sa tu oplatí kúpiť aj nábytok.“
Nakupuje sa aj v Poľsku a Rakúsku
Dana Karabová z Martina si bola v Novom Targu po zimné čižmy. „V Poľsku mi čižmy ušijú na mieru, to u nás nenájdete. Stojí to o tisícku viac, ako lepšie kožené čižmy, ale som vždy spokojná s kvalitou aj životnosťou takých čižiem.“
Na kúpyschopnosť regiónov majú vplyv aj tradície. „Vysoké percento vidieckeho obyvateľstva chce mať na vianočnom stole to, čo si dopestuje doma,“ povedal Ľubomír Drahovský z agentúry Terno. Na severe Slovenska zase cestujú ľudia za výhodnejšími nákupmi do Poľska. „Opačný extrém predstavuje Bratislava, kde ľudia chodia za nákupom do Rakúska po kvalitnejšie tovary,“ povedal Drahovský.
Autor: ľja, eta, mpa, vf