Irving bol v Rakúsku, kde je popieranie holokaustu trestné, 13 mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, zvyšné dve tretiny trestu by mal stráviť v podmienke, ale na slobode.
Súd vyhovel Irvingovmu odvolaniu. Podľa predsedu odvolacieho senátu Ernesta Mauerera ho prepustili, lebo odvtedy, čo Irving popieral holokaust, prešlo 17 rokov a Brit už žije bezúhonným spôsobom života.
Irving v roku 1989 na prednáškach vo Viedni a v Leobene i v rozhovore pre noviny vyhlásil, že plynové komory počas druhej svetovej vojny neexistovali a spochybnil masové vyvražďovanie židov. Polícia ho zatkla minulý rok v novembri na diaľnici v južnom Rakúsku pri bežnej cestnej kontrole. Prednášal práve pre študentské, krajne pravicové zoskupenie.
Rozhodnutie súdu vyvolalo v Rakúsku rozhorčené reakcie. Židovská náboženská obec Irvinga označila za „ikonu neonacistickej scény“ a rozsudok označila za „neblahý signál“.
Viedenský súd včera odmietol hodnotenie štátnej zástupkyne Marie-Luis Nittelovej, ktorá Irvinga svojho času nazvala „ikonou pravicových radikálov“ a „nebezpečným páchateľom“. Pre Irvinga navrhovala vyšší trest. Napokon mu musela oznámiť, že je voľný .
Popierač holokaustu čelil aj druhému obvineniu zo spáchania rovnakého skutku. Začiatkom marca tohto roka mal v krajskej väznici novinárom z denníka Die Presse a spravodajskej agentúry APA povedať, že „Hitler nepostupoval proti židom cielene“, a že „neexistuje dôkaz o organizovanom masovom vyhladzovaní židov“.
Predseda odvolacieho súdu Maurer, ktorý je blízky krajne pravicovej strane slobodných (FPÖ), tieto výroky v odvolacom konaní nebral do úvahy. Podľa rakúskych médií povedal, že išlo o „vyhlásenie v šoku, ktorý (Irving) utrpel, keď sa dozvedel, že má ísť na tak dlho za mreže“, a „len si zanadával nad rozsudkom“. Maurer tvrdí, že Irving trestný čin od roku 1989 nezopakoval.
Viedenský súd včera rozhodol, že druhý zatykač na Irvinga nevydá a vec bude riešiť v jeho neprítomnosti.
Autor: jah