oval stratégiu. Ten včera pricestoval do Iraku, aby sa zoznámil so situáciou.
„Som naklonený uveriť, že potrebujeme zvýšiť stály stav pozemnej armády a námornej pechoty Spojených štátov. Myslím, že to zaberie ešte nejakú chvíľu, kým ideológia slobody zvíťazí nad ideológiou nenávisti,“ povedal Bush v Bielom dome.
Koľko nových mužov armáda potrebuje, nepovedal. Šéf generálneho štábu armády Pete Schoomaker, ktorého citovala CBS News, tvrdí, že armáda je schopná k 507-tisícom mužom ročne pridať sedemtisíc. Daňových poplatníkov by to malo stáť 840 miliónov dolárov ročne a odsúhlasiť to musí Kongres, kde prezident nemá väčšinu. Bývalý šéf diplomacie Colin Powell nedávno vo vysielaní CBS povedal, že americké vojská sú v stave rozvratu.
Bush potvrdil, že zvýšenie počtu vojakov v Iraku je jedným z bodov, ktoré zvažuje zapracovať do novej stratégie postupu v Iraku. Verejnosti ju predstaví v januári.
„Nevyhrávame, neprehrávame,“ charakterizoval situáciu v Iraku pre denník Washington Post. Ešte pred novembrovými kongresovými voľbami hovoril o istom víťazstve. Bush na tlačovej konferencii spresnil, že sa nedomnieva, že USA v Iraku nakoniec neuspejú. Slovami, že Američania nevíťazia, údajne myslel len to, že nepostupujú tak rýchlo, ako by si želali.
Hovorca Bieleho domu povedal, že noví vojaci v Iraku by pôsobili v presne ohraničenom čase a krátkodobo. Mohlo by ísť o 30– až 40-tisíc vojakov a zabezpečovali by oblasť Bagdadu.
Nadstranícka komisia len nedávno prezidentovi odporučila presný opak než vyslať nových vojakov. Podľa jej záverov by sa mali vojaci z bojových línií stiahnuť začiatkom roka 2008. Niekoľko desiatok tisíc vojakov by sa namiesto bojových akcií malo sústrediť na výcvik a podporu irackých jednotiek. Súčasná stratégia prezidenta Busha podľa nej nemá šancu na úspech.
Úvahy o vyslaní ďalších vojakov do oblasti okamžite vyvolali nevôľu demokratov, ktorí budú ovládať Kongres. „Vojensky sme už v Iraku prehrali, o tom niet pochýb, vojensky vyhrať nemôžeme,“ povedal CNN demokratický kongresman John Murtha.
Nvý minister obrany Richard Gates na návšteve Iraku.
FOTO – REUTERS
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, East Lansing, Michigan