V kauze Cervanová budú sedieť len dvaja

BRATISLAVA - Zo šestice odsúdených za vraždu a znásilnenie medičky Ľudmily Cervanovej sa do väzenia dostanú len Miloš Kocúr a Milan Andrášik. Obom Najvyšší súd začiatkom decembra zvýšil pôvodné tresty z 13 na 15 rokov.

Za vraždu už sedí vo väzení Milan Andrášik (vľavo).Za vraždu už sedí vo väzení Milan Andrášik (vľavo). (Zdroj: ČTK)

Najvyšší súd zvýšil trest aj Stanislavovi Dúbravickému z 10 na 12 rokov. Už má však odsedené dve tretiny trestu, takže do väzenia ísť nemusí. Väzeniu sa vyhne aj František Čerman, ktorého odsúdili na 11 rokov. V minulosti už bol podmienečne prepustený, a preto nemusí ísť za mreže, i keď v tejto otázke nemajú jasno ani právnici. Čermana ani Dúbravického sa však netýkal príkaz Najvyššieho súdu na dodanie do výkonu trestu. Sudca ho vydal len na Kocúra s Andrášikom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dvojica sa už prihlásila vo väzení v Nitre. Podala si tiež žiadosť o podmienečné prepustenie, lebo obaja si už odsedeli dve tretiny trestu. Vo väzení boli 9,5 roka a zároveň sa na nich vzťahuje ročná amnestia exprezidenta Václava Havla. Kedy súd rozhodne o ich žiadostiach, nie je zatiaľ známe.

SkryťVypnúť reklamu

Kauza nie je úplne uzavretá

Najvyšší súd 4. decembra rozhodol v odvolacom konaní a potvrdil vinu šiestich Nitranov. Obhajoba už chystá mimoriadny opravný prostriedok - dovolanie - ako aj ústavnú sťažnosť pre porušenie práva na spravodlivý proces. Ak neuspeje, obráti sa na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu.

Právo na spravodlivý proces bolo podľa nej porušené, keď súdy neprijali dôkazy z archívu ministerstva vnútra v Levoči. Podľa advokáta Allana Böhma sú dôležité, lebo boli vykonané v roku 1976, keď sa našlo mŕtve telo medičky, a nie až päť rokov potom, keď jeho klientov zatkli.

Predseda senátu Štefan Michálik sa k tejto téme nechce vyjadrovať. Dozorujúci prokurátor Robert Vlachovský hovorí, že dôkazy uložené v archíve neboli na účely trestného konania podstatné. Na otázku, či by Najvyšší súd, keby sa nimi zaoberal, neurobil bodku za medializovaným prípadom bez toho, aby mala verejnosť pochybnosti, Vlachovský odpovedal, že definitívne sa prípad skončil rozsudkom 4. decembra.

SkryťVypnúť reklamu

Pochybnosti pretrvávajú

Porkurátor odmieta tvrdenia, že súdy odsúdili šesticu Nitranov len preto, že sa kedysi niektorí priznali. "Boli tam aj ďalšie dôkazy, ktoré potvrdzovali ich účasť na trestnom čine a spáchaní trestného činu." O aké dôkazy išlo, neupresnil. Sú uvedené v obžalobe, ale aj vo všetkých odsudzujúcich rozsudkoch, hovorí. Osobne je o vine odsúdených "stopercentne presvedčený a ani v najmenšom o tejto otázke nepochybuje".

Vo výpovediach z archívu viacerí svedkovia hovoria o iných možných únoscoch ako Nitranoch. Líšia sa aj výpovede, do akého auta Cervanovú naložili. V aute podľa niektorých svedkov sedeli traja počerní muži. Dôkazy, ktoré boli v roku 1976 riadne vykonané, sa podľa Böhma nikdy nedostali do súdneho spisu. "Je to v ťažkom rozpore so zákonom," hovorí. Sú podľa neho dôkazom, že sa s kauzou Cervanová manipulovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Vinní či nevinní?

Proti postupu Najvyššieho súdu protestovali viaceré osobnosti spoločenského života vrátane Jána Krstiteľa Balázsa i niektorí publicisti. Veria, že komunistický režim prípad zmanipuloval a zatajil viaceré dôkazy. Nesúhlasia s tým, že súdy nezobrali do úvahy pochybnosti federálneho Najvyššieho súdu z roku 1990 a kopírovali rozsudky komunistickej justície.

Iní novinári, ktorí od roku 1976 prípad vraždy Cervanovej sledovali, o vine šestice Nitranov nepochybujú. Boli na pojednávaní už v roku 1982. Na odsúdených si spomínajú ako na "arogantných a bezočivých" mužov. Novinár Juraj Gressner hovorí, že z toho, čo videl v spise a vypočul si na pojednávaniach, si je na 99,9 percenta istý vinou odsúdených. Presvedčili ho detaily, akými trestný čin opisovali.

SkryťVypnúť reklamu

(vev)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu