V pondelok neprešli nominanti HZDS do orgánov Slovenského plynárenského priemyslu a jeho dcérskych spoločností. HZDS sa sťažuje, že zástupcovia Smeru a SNS odmietli podporiť ľudí z Mečiarovej strany.
Ľudia zo Smeru túto kritiku nechápu. Podľa jedného z nich "smeráci" vo FNM nominácie do SPP nezablokovali, problémom bolo hlasovanie zástupcov SNS a HZDS.
Mečiara nahnevali aj zmeny v STV, ktoré rozbehol jej nový riaditeľ Radim Hreha. Zdroje z vládnej koalície tvrdia, že na jeho zvolení bola politická dohoda Smeru, SNS aj HZDS. Práve Mečiarova strana však mala mať "svojho" človeka na mieste šéfa spravodajstva. To sa nestalo a Hreha si vybral Jána Šmihulu.
Robert Kaliňák o politických dohodách v STV povedal, že "tam to nie je dostatočne možné".
Premiér Robert Fico včera pre TASR povedal, že sa s Hrehom pred jeho zvolením nikdy nestretol a nepozná sa s ním. "Keby sme volili riaditeľa STV v národnej rade a presadili by sme si vlastného kandidáta, prijal by som túto chválu. Ak si niekto myslí, že mám až taký vplyv, tak je to dobre. Nech si to myslí," zdôraznil.
V pozadí sporov sú tiež personálne rozhodnutia v Štátnych lesoch - do ich vedenia sa totiž podľa dohody v koalícii mal dostať človek zo Smeru a aj celé vedenie malo byť rozdelené podľa dohôd medzi Ficom, Slotom a Mečiarom.
Nevyriešilo sa ani obsadenie námestníka v SIS nominantom z HZDS. Mečiar vraj už Ficovi návrh dal, kladnú odpoveď dosiaľ nedostal.
Nezhody sa zrejme dostali aj na pôdu vlády. Tá včera stiahla z rokovania všetky personálne výmeny, o ktorých mala rozhodnúť. Kabinet mal vymenovať za svojho splnomocnenca pre informatizáciu spoločnosti Pavla Tarinu, za člena bankovej rady NBS dosadiť Igora Baráta a tiež vymeniť členov jadrového vyraďovacieho fondu.
O personálnych nomináciách sa bude hovoriť na koaličnej rade.
Koaličná rada by mala hovoriť aj o novom námestníkovi SIS. Podľa niektorých informácií HZDS uvažuje o Jozefovi Kaffkovi, expertovi strany na informačné technológie. "Ani to nevylučujem, ani nepotvrdzujem," povedal poslanec Ján Kovarčík. Kaffka pracuje od 1. augusta ako šéf informatiky na ministerstve spravodlivosti. Podľa hovorcu Michala Jurčiho o jeho odchode nevedia. "Akýkoľvek odchod pána Kaffku by bol citeľnou stratou pre rezort." Kaffka na otázky SME nereagoval.
Opozícia o sporoch
Predseda SMK Béla Bugár: "Je to jednoznačne dôsledok politiky Smeru, ktorý chce o všetkom rozhodovať. Je zlé, keď sa politicky rozdeľuje verejnoprávna televízia. Čo sú to za spôsoby? Vrátili sme sa do obdobia pred rok 1998."
Predseda poslaneckého klubu SDKÚ Stanislav Janiš: "Slovenská pošta má asi teraz pred Vianocami veľa zásielok, blížia sa Vianoce, tak sa koaliční partneri rozhodli, že si svoje názory budú vymieňať prostredníctvom platených agentúrnych správ. Asi je to rýchlejšie. Nehrozí reálny rozpad koalície. HZDS si asi hľadá svoje miesto a Smer, ktorý si na začiatku uzurpoval takmer všetku moc, o ňu zas nechce prísť. Keď to nejde na koaličných rozhovoroch, skúša sa to takýmito mediálnymi metódami."
Poslanec za KDH Pavol Minárik: "Rozpočet je schválený. Cez ten mohli vyvíjať na Smer tlak a zrejme sa nenaplnili všetky dohody, ktoré s ním súviseli. Zdá sa, že keď musí takto zaútočiť, niektoré veci sa asi neplnia. Už dostal svojich ľudí všade kam chcel? Asi nie. Mečiar nemôže reálne hroziť odchodom z koalície, pretože nie je žiadne iné riešenie v tejto chvíli a už vôbec nie riešenie, ktoré by mu dávalo väčší podiel na moci ako ten, ktorý má teraz. Potreboval rehabilitáciu, dostal ju od viacerých strán, prečo by sa mal tohto vzdať."
(mož, knm)
Autor: MONIKA ŽEMLOVÁ