Mastroianniho sladký život plný ľahostajnosti a únikov

Prerazil ako bezstarostný paparazzi na rázcestí spoločenského úpadku a morálky. Neskôr vymenil množstvo tvárí, aj v menších úlohách s aurou hlavnej postavy. Vo filmoch získal tie najkrajšie ženy sveta, desiatky mileniek mu k nohám padali aj v skutočnosti.

FOTO – ARCHÍVFOTO – ARCHÍV

Taliansky herec Marcello Mastroianni zomrel pred desiatimi rokmi, 19. decembra 1996.

Už ako malý túžil po divadle a filme. Syna stolára v mestečku Fontana Liri a neskôr v Turíne viac ako rodinný obchod lákali pohyblivé obrázky. Keď sa presťahovali do Ríma, dostal sa malý Marcello na dosah svojim snom. Do mladosti mu výrazne zasiahla druhá svetová vojna. Utiekol z nemeckého zajatia a skrýval sa v Benátkach. Aj vojnová skúsenosť neskôr z domnelého prázdneho donjuana vytvorila herca bažiaceho po zážitku, muža mnohých silných úloh.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Cez prvotné skúsenosti s divadlom sa dostal do súboru Luchina Viscontiho. Osudovým okamihom bolo stretnutie s múzou Federica Felliniho. Gulietta Masina si mladíka obľúbila natoľko, že ho presadila do hlavnej úlohy filmu Sladký život namiesto Paula Newmana. Fellini neskôr výber odôvodnil tým, že Mastroianni má „odporne obyčajnú tvár“. Ani nie tak opitá Anita Ekberg vo fontáne di Trevi, ale kultová úloha Marcella Mastroianniho dala snímke silu výpovede o skazenosti doby. Po premiére, ktorá vzbudila pobúrené reakcie rímskych malomeštiakov, bola jedinečná spolupráca Mastroianniho s Fellinim neodvratná. Nenakrútili spolu veľa filmov. No ich priateľstvo dopované vzájomnou rivalitou oživilo filmové obrazy.

Úspech prelomového filmu vyniesol Marcella medzi žiadaných hercov. Napriek stále vážnejším úlohám sa nezbavil nenávidenej nálepky milovníka. Na plátne pri ňom s obdivom stála napríklad Claudia Cardinale, Nastassja Kinski či Jeanne Moreau. Niektoré z filmových partneriek však neodolali ani po poslednej klapke. S Catherine Deneuve mal nemanželskú Chiaru, ako odložené dieťa sa ozvala aj dcéra Sofie Loren. Traduje sa, že po rozchode s Faye Dunawayovou­ ohrdnutú milenku utešovala sama Mastroianniho manželka Flora.­ Marcello nerád svojim láskam ubližoval a neznášal konfrontácie. Bránil seba aj ich jednoducho: klamal.

SkryťVypnúť reklamu

Mastroianni časom uprednostňoval vážnejšie role. V úlohe režiséra v jednom z najpôsobivejších filmov 8 a 1/2 ešte stavil na nevšímavú ľahostajnosť, ktorou pláva svetom a zbavuje sa trápenia. V kúpeľoch sa Mastroianniho postava zbavuje neschopnosti nakrútiť zmysluplný film únikom k ženám a do svojho vnútra. Presvedčivo Marcello obstál aj v nepríjemných úlohách. Odvrátenú až temnú stránku osobnosti ukázal napríklad v Antonioniho filme Noc, Ferreriho snímke Dnes, zajtra a pozajtra alebo v adaptácii Camusovho Cudzinca. Aj vo vyššom veku ho však dobehli úlohy milovníkov. Vyrovnal sa s nimi ironizujúcim, flegmatickým hraním. V rozhovoroch potvrdzoval ľahkosť, s ktorou žije svoj život. „Ráno pre vás prídu s limuzínou a vezmú vás do štúdia, tam vám do náruče dajú krásnu ženu… Tomu hovoríte povolanie?“

SkryťVypnúť reklamu

Jednu z troch nominácií na Oscara získal za úlohu homosexuálneho rozhlasového hlásateľa Gabriela, ktorý nadviaže nezvyčajný milostný vzťah s manželkou fašistického funkcionára. Na cenu akadémie ho nominovali aj za tragikomédiu Zvláštny deň a za Oči čierne, adaptáciu Čechova v réžii Nikitu Michalkova. Ani jednu z nominácií nepre­menil na úspech.

Záujem o jeho prácu spoza oceánu a dôkaz, že aj v Amerike môže preraziť aj netradič­nými úlohami, ho nepresvedčili o kariére v Hollywoo­de. Väčší úspech Mastroianni zažil na starom kontinente a získal viacero filmových cien. Napríklad za úlohu starnúceho architekta Romana z Očí čier­nych získal na filmovom festivale v Cannes cenu pre najlepšieho herca.

Mastroianni pracoval aj na nezá­vis­lých filmových projektoch, často v nich hral iba malú úlohu. Naposledy pred kamerou stál v čase, keď už trpel neznesiteľnými bolesťami spôsobenými smrteľnou chorobou. Aj filmu Roberta Altmana Pret-a-porter so Sofiou Lorenovou diváci nadšene tlieskali.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1996 Marcello Mastroianni zomrel na rakovinu pankreasu. Fontánu di Trevi v ten deň zahalilo čierne súkno.

Autor: JURAJ KONÍK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  6. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  2. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  3. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  6. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  7. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  8. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 284
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 721
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 210
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 595
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 167
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 795
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 626
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu