Zákony prijaté v pondelok menia systém nemocníc. Nemocnice zostávajú vo vlastníctve štátu a samospráv, do ich činnosti sa však bude môcť zapojiť súkromný kapitál. Reorganizuje sa celá štruktúra nemocníc. Rutinné prípady, napríklad výber mandlí či pôrody, budú riešiť ako doteraz regionálne nemocnice. Vážnejšie úkony, ako operácie srdca či ošetrenie onkologických ochorení, sa sústredia do 39 takzvaných „ťažiskových nemocníc“. Vážnejšie chorí tak v mnohých prípadoch budú cestovať ďalej, maximálne 50 kilometrov, v cieli by ich však malo čakať kvalitnejšie ošetrenie a najlepší lekári.
Niektoré nemocnice zrušia a ich nehnuteľnosti predajú. Časť zdravotníckeho personálu prepustia, ďalšia časť prejde inam. Počet nemocničných lôžok znížia, časť nevyužívaných lôžok pre akútne prípady presunú na opateru o dlhodobo chorých. Na nový systém majú nemocnice prejsť do troch mesiacov.
Od víkendu sa na rôznych miestach konajú demonštrácie za zachovanie miestnych nemocníc alebo ich zaradenie na zoznam ťažiskových. Na organizovaní protestov sa podieľa opozičný Fidesz, ktorý reformu odmieta ako celok.
Podľa exministra zdravotníctva a podpredsedu strany Istvána Mikolu slúžia zmeny iba finančným kruhom a špekulantom s nehnuteľnosťami napojeným na vládne strany, aby sa takto zmocnili majetku zdravotníctva. Fidesz presadil, aby v pondelok o zdravotníckom balíku poslanci hlasovali menovite.
Minulý týždeň parlament prijal iný balíček zdravotníckych zákonov: ten zavádza priame platby u lekára vo výške 40 korún aj platby za pobyt v nemocnici. Aby sa zabránilo korupcii, budú musieť nemocnice zverejniť čakacie listiny na ošetrenie a operácie. Na listiny sa pacienti dostanú v poradí, ako sa prihlásia. Akúkoľvek zmenu v poradí bude musieť lekár starostlivo zdokumentovať.
Na konci ošetrenia má pacient dostať zrozumiteľný výpis úkonov, ktoré lekári vykonali. Poisťovňa lekárovi či nemocnici náklady ošetrenia preplatí iba v prípade, ak pacient výpis podpíše.