BRATISLAVA - Do orgánov významných energetických firiem s účasťou štátu sa v najbližších týždňoch dostanú ďalší zástupcovia Smeru, HZDS a SNS. Ich nomináciu včera schválilo vedenie Fondu národného majetku.
Syn bývalého prezidenta Rudolfa Schustera Peter by mal byť v Dozornej rade Východoslovenskej energetiky. Valné zhromaždenie, ktoré by ho malo zvoliť, sa plánuje na tento piatok.
Do dozornej rady sa podľa informácií SME z prostredia koalície počíta aj s dcérou bývalého poslanca za HZDS Alojza Engliša Drahomírou. Do orgánov tejto spoločnosti mali pôvodne dosadiť aj učiteľku z materskej školy z Medzilaboriec, ministerstvo hospodárstva však po kritike z koalície miesto obsadilo iným človekom.
Peter Schuster podnikal najmä v stavebníctve a médiá ho viackrát podozrievali, že využíva postavenie svojho otca. Písalo sa tiež o tom, že dostal ako syn prezidenta diplomatický pas a v roku 2004 štátnu ochranku. Oficiálne nebolo oznámené, či v súvislosti s jeho podnikaním alebo s funkciou jeho otca.
Ústredná tajomníčka HZDS Zdenka Kramplová povedala, že jej strana nominovala ľudí podľa odborného hľadiska, a tak postupovala aj v prípade Drahomíry Englišovej. Má vysokú školu a dostatočnú kvalifikáciu, myslí si Kramplová. Schustera mladšieho podľa nej HZDS určite nenominovalo.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj nechcel komentovať, koho jeho strana nominovala, a nevyjadril sa ani k Schusterovi. "Keď maďarský železničiar mohol riadiť Východoslovenskú energetiku, nevidím problém, prečo by inžinier Schuster nemohol byť v dozornej rade," povedal.
K Schusterovej nominácii sa nevedeli vyjadriť ani podpredsedovia Smeru Robert Kaliňák a Dušan Čaplovič.
Podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš tvrdí, že ide o pokračovanie "pochybných" nominácií, dôkaz prepojenia na sponzorov a mecenášov Smeru, a zároveň sa vyťahujú staré kádre HZDS a SDĽ.
FNM podľa informácií SME včera pozastavil nominácie do Slovenského plynárenského priemyslu, jeho dcérskych spoločností a do Martinskej teplárenskej spoločnosti. Dôvodom však neboli mená nominantov, ale skutočnosť, že FNM by v týchto spoločnostiach nemalo svojich zástupcov. V minulosti v týchto spoločnostiach zastupoval fond priamo niekto z vedenia fondu.
Do Dozornej rady SPP - preprava sa mal podľa návrhu ministerstva hospodárstva dostať 29-ročný Martin Ryba. Podľa obchodného registra je výkonným riaditeľom a konateľom spoločnosti Marketing SZĽH, pričom druhým konateľom tejto firmy je šéf hokejového zväzu Juraj Široký. Zdroj z prostredia vládnej koalíce SME povedal, že Rybu určite nominoval Smer.
Do SPP sa mal dostať aj Jaroslav Ninčák, bývalý finančný riaditeľ Slovenských elektrární z čias pôsobenia nominanta SDĽ Štefana Košovana. Podľa týždenníka Slovo sa do elektrární dostal za bývalú SOP, z funkcie ho však po niekoľkých mesiacov odvolali, pretože neoprávnene používal titul inžinier. Košovan vtedy povedal, že Ninčák viac ako 200-miliónový dlh Oravských ferozliatinových závodov chcel dať splácať neplatnými zmenkami. Za touto nominácou údajne stojí Smer.
V "dcérach" SPP mal byť bývalý veľvyslanec v Číne Peter Paulen, ale aj Eva Dušičková, ktorá pôsobila v STV počas riaditeľovania Igora Kubiša. V SPP - distribúcia má byť aj Nikolaj Ponevský, ktorý bol v ére Alexandra Rezeša šéfom obchodného zastúpenia VSŽ pre Balkán a v rokoch 1988 - 1989 poradcom posledného komunistického slovenského premiéra.
Do predstavenstva Martinskej teplárenskej nominovali napríklad okresného predsedu Smeru v Liptovskom Mikuláši Tibora Dzúrika, ale aj obchodného riaditeľa firmy Willing Ivana Šubrta. Willing sa zaoberal za súčasnej i minulej vlády deblokáciou ruského dlhu. Momentálne má na starosti opravu vládneho špeciálu.
Do orgánov Martinskej teplárenskej sa mali dostať aj ľudia, ktorí nemajú vysokoškolské vzdelanie - nominant Jaroslav Przeczek skončil stredné odborné učilište s maturitou, Peter Spodniak vyštudoval priemyslovku a aj ďalší - Marián Múdry - má maturitu.
Akciová spoločnosť
Predstavenstvo
- štatutárny orgán, riadi spoločnosť, koná v jej mene
- zabezpečuje riadne vedenie účtovníctva
- predkladá valnému zhromaždeniu na schválenie účtovnú uzávierku
- najmenej raz do roka informuje dozornú radu o zásadných zámeroch firmy
- zvoláva mimoriadne valné zhromaždenie, ak je strata firmy vyššia ako tretina základného imania
Dozorná rada
- dohliada na činnosť predstavenstva a podnikanie spoločnosti
- členovia môžu nahliadať do všetkých dokladov týkajúcich sa činnosti firmy
- kontroluje správnosť účtovných záznamov
- preskúmava riadnu, mimoriadnu a konsolidovanú účtovnú uzávierku
- kontroluje návrh na rozdelenie zisku spoločnosti a návrh na úhradu strát
- zvoláva valné zhromaždenie, ak to vyžadujú záujmy firmy
- členovia rady sa zúčastňujú na valnom zhromaždení (ľja)