Výberom počítača sa v tejto predvianočnej dobe zaoberá viac ľudí, ako po iné mesiace v roku. Počítač sa totiž v dnešnej pretechnizovenej dobe stáva bežnou súčasťou domácností a mnohí využívajú čas Vianoc na to, aby si ho zaobstarali. Počítaču pod stromčekom sa potešia
aj deti, ktoré si rady zahrajú najnovšie počítačové hry. Ako si vybrať správny osobný počítač?
Dôležitá otázka, ktorú si treba položiť, znie: Na čo budem počítač používať a ako dlho do neho nechcem investovať ani korunu? Čo robiť v prípade, že chcete, aby váš nový počítač o pár dní, mesiacov alebo dokonca rokov bol stále funkčný a dostatočne výkonný? Aj tu platí staré známe heslo zlatej strednej cesty. Podozrivo lacné veci všeobecne vzbudzujú podozrenie nedostatočnej kvality na úkor čím nižšej ceny. Preto by ste mali pri nákupe takéhoto stroja naozaj zvážiť, či je pre vás naozaj výhodné ušetriť pár korún a riskovať skorú návštevu reklamačného oddelenia.
Pri výbere počítača má zákazník dve možnosti. Buď si kúpi značkový počítač od viac či menej renomovanej firmy, alebo sa bude snažiť ušetriť a nechá si počítač poskladať z jednotlivých súčiastok svojmu známemu - počítačovému odborníkovi. Každá možnosť má svoje výhody aj nevýhody.
V supermarketoch buďte obozretní
Kúpiť si značkový počítač je zväčša rýchlejšia cesta k novému stroju. Stačí zájsť do predajne a vybrať si z ponuky predajcov. Väčšina predajcov má aj internetové stránky s cenníkmi, takže svoj nový počítač si môžete vybrať v pohodlí domova. Ďalšou výhodou výberu cez internet je to, že si môžete porovnať konkurenčné ponuky. Ak nie ste s ponúkanými počítačmi spokojní, je tu možnosť vylepšiť ho za príplatok. Problémom je zväčša malá operačná pamäť, alebo malý pevný disk.
Predajcovia mávajú navyše počítače rozdelené do kategórií podľa ich budúceho využitia. Ak teda chcete počítač na najnovšie hry, vyhnite sa počítačom označeným ako kancelárske (Office). A naopak, ak hľadáte počítač na písanie textov a prácu s tabuľkovým procesorom ako Excel, tak neinvestujte zbytočne veľa.
Pri kúpe značkového počítača v supermarketoch a hypermarketoch si treba dávať obzvlášť pozor na ponúkanú zostavu. Predajcovia totiž v snahe ponúknuť nižšiu celkovú cenu niekedy nainštalujú do počítača malú operačnú pamäť alebo matičnú dosku, ktorá je už zastaraná.
V obchodoch, ktoré sa venujú len predaju počítačov, je riziko menšie. Navyše, v špecializovanom obchode je zaučený personál, ktorý sa v problematike zväčša viac vyzná.
Mýtus o lacnejších
skladačkách je preč
Ak sa predsa rozhodnete pre tzv. skladačku, dobre si spočítajte, koľko vás bude stáť. Ceny značkových a skladaných počítačov sú dnes už takmer vyrovnané. Výhodou skladačky je, že máte v počítači presne to, čo chcete. Ďalšou výhodu tohto riešenia je, že ak sa niektorá súčiastka pokazí, tak reklamujete len ju. Sú prípady, kedy to znamená, že počítač môžete v obmedzenej miere používať aj počas prebiehajúcej reklamácie. Dobrá rada znie: Dôležité údaje si pred odovzdaním do servisu napáľte na CD alebo DVD disk, resp. zálohujte si ich priebežne.
Operačný systém
má tiež svoju cenu
Pri kúpe počítača treba dbať na to, aby ste ho kupovali s operačným systémom. Ten je u serióznych predajcov priamo započítaný v cene a preto treba pri porovnávaní ponúk na to myslieť. Najmä v prípade, že sa rozhodujete medzi značkovým počíta-čom a skladačkou. Ak operačný systém kupujete, nezabudnite si skontrolovať, či je aj na faktúre. Stáva sa totiž, že niektorí predajcovia vám operačný systém predajú, no je nelegálny. Ak ho budete mať na faktúre, tak ste krytí pred ochrancami autorských práv.
Overte si aj to, aký operačný systém vám predávajú. Keďže na Slovensku musí byť každý počítač predávaný s operačným systémom, predajcovia na niektoré nahrajú len DOS. V dnešnej dobe sa používa Windows XP od Microsoftu alebo niektorá z verzií, tzv. distribúcií Linuxu.
Aké parametre má mať nový počítač
Základom počítača je základná doska. Používajú sa aj názvy matičná doska či mainboard alebo motherboard. Pri kúpe značkového počítača sa zväčša parametrami matičnej dosky nemusíte trápiť, keďže výrobca počítača ju zvolil podľa ostatných komponent. Do základnej dosky sa oplatí investovať, pretože cez ňu prebieha všetka komunikácia a menej kvalitná doska môže v konečnom dôsledku brzdiť celý systém. Odporúča sa základná doska od známejšieho výrobcu ako Asus, Epox, Gigabyte alebo Abit. Spoľahnúť sa dá aj na značky ako ECS alebo Asrock, ktoré boli pred pár rokmi menej známe a ich ceny bývajú nižšie.
Na základnej doske je už bežne aj sieťová a zvuková karta. Pre bežného používateľa sú postačujúce a nemá význam dokupovať si ďalšie.
Procesor
Pri procesore, ktorý je výpočtovým srdcom počítača, sú na výber prakticky dve značky AMD a Intel. Honba sa vyššou frekvenciou už skončila a pre všetky použitia domáceho počítača je frekvencia na úrovni 2000 MHz postačujúca. Pre počítače určené na spracovávanie grafiky a videa však treba siahnuť po výkonnejšom a drahšom procesore.
To, či je lepšie kúpiť si procesor od Intelu alebo AMD, sa nedá povedať, pretože obe značky ponúkajú porovnateľný výkon.
Operačná pamäť
Na "pocitovú" rýchlosť počítača asi najviac vplýva veľkosť operačnej pamäte RAM. Čím je väčšia, tým väčší má používateľ pocit, že je počítač rýchly. Nedostatok operačnej pamäte sa prejavuje napríklad pomalým prepínaním medzi aplikáciami a častým čítaním dát z pevného disku.
V súčasnosti je bežným štandardom 512 megabajtov (MB) operačnej pamäte. Kto chce hrať najnovšie hry, mal by siahnuť po 1024 MB, teda jednom gigabajte. Rovnako tak, ak si chcete kúpiť najnovší operačný systém Windows Vista.
Pevný disk
Na to, koľko dát sa vám do počítača zmestí, vplýva kapacita pevného disku (hard disku). Na neho sa ukladajú vaše dokumenty, hudba, videá prípadne akékoľvek iné dáta. Typická kapacita pevných diskov je 80 až 500
gigabajtov (GB). Momentálne
optimum z hľadiska pomeru cena/kapacita, a pohybuje niekde medzi 200 až 300 GB. Pre lepšie porovnanie, ekvivalentom 300 gigabajtováho disku by bolo viac ako 428 CD nosičov s kapacitou 700 MB.
Kapacita úložiska dát sa dá zvýšiť dokúpením ďalšieho pevného disku. Pre istotu si však treba zistiť, či je technicky možné takéto rozšírenie. Na výber máte množstvo renomovaných výrobcov, napríklad Hitachi, Maxtor, Samsung, Seagate alebo Western Digital.
Grafická karta
Pre hráčov hier je najdôležitejším komponentom počítača grafická karta. Práve tá, a nie procesor, najviac vplýva na grafický výkon počítača v hrách. Stretnúť sa môžete s rôznymi výrobcami, grafické čipy sú spravidla od spoločností ATI alebo nVidia. Ceny tých najnovších a najvýkonnejších kariet sa pohybujú aj okolo 20-tisíc korún. Vystačíte si však aj s kartou za 3- až 4-tisíc korún. V prípade, že hry nepôjdu v budúcnosti plynulo, dá sa grafická karta samostatne vymeniť za novšiu a výkonnejšiu. Netreba teda hneď kupovať tú najvýkonnejšiu, aká je na trhu. Väčšina grafických kariet už disponuje výstupom na dva monitory a televízor (TV-OUT). Opäť platí, že sa treba vyhnúť lacným značkám.
Monitor
Pri výbere medzi klasickými obrazovkami typu CRT a plochými LCD sa jednoznačne oplatí priplatiť niekoľko málo tisíc korún za LCD monitor. Je to preto, že LCD monitory nepoškodzujú zrak, obraz je stabilnejší a navyše nezaberajú toľko miesta na stole. Pre bežnú prácu stačí monitor s uhlopriečkou 17 palcov a rozlíšením 1024 x 768 prípadne 1280 x 1024 pixelov. Pri kúpe LCD monitora sa treba uistiť u predajcu, či vám ho vymení ak je na ňom jeden, dva, päť či viac vadných bodov. Najlepšie je nechať si monitor predviesť v predajni a skontrolovať, či niektorý z bodov nie je stále čierny, alebo biely prípadne v inej farbe.
Značiek LCD monitorov je neúrekom. V tomto prípade sa oplatí poradiť s odborníkom, alebo prebehnúť niekoľko diskusných fór na internete.
Ďalšie súčasti
Okrem spomenutých súčastí by mal mať každý počítač obsahovať optickú mechaniku na čítanie CD a DVD diskov. Pri súčasných cenách nie je nákladné siahnuť hneď po mechanike, ktorá vie všetko, teda čítať CD a DVD disky a aj na ne zapisovať. Renomované značky sú Teac, LG, Nec, Pioneer, Lite on, Sony, atď.
Ďalšou súčasťou počítača je klávesnica a myš. Ak pri všetkých ostatných komponentoch ide v prvom rade o výkon, pri klávesnici a myši ide o pohodlie. Otázkou je už len to, koľko do neho chcete investovať. Rozhodne však siahnite po optickej myši s kolieskom.
Disketové mechaniky sa dnes už nepoužívajú a nahradili ich čítačky pamäťových kariet a USB kľúče.
FRANTIŠEK TRGO