Šimončič: Cena softvéru nie je rozhodujúca

O trendoch vo využívaní nelegálneho softvéru, softvérových patentoch a uvedení dlho očakávaného operačného systému Windows Vista sme sa rozprávali so šéfom slovenskej pobočky Microsoftu RÓBERTOM ŠIMONČIČOM.

Vidieť na Slovensku ústup vo využívaní nelegálneho softvéru? Aký je trend v súčasnosti?

Za posledných päť rokov zaznamenávame každoročný pokles o jedno až dve percentá. Podľa zdrojov IDC je dnes na Slovensku podiel nelegálneho softvéru na úrovni asi 47 percent. V Česku je to okolo 40, a v Maďarsku okolo 42 percent.

Tieto percentá sa dajú premietnuť aj do finančnej straty pre predajcov a distribútorov. Na Slovensku ide asi o 45 miliónov dolárov. K tomu treba pripočítať aj stratu pre štát na dani z pridanej hodnoty.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aká je situácia u firiem?

Nemáme presné údaje, no intuitívne sa dá povedať, že u nadnárodných korporácií je využívanie nelegálneho softvéru takmer nulové. Tak isto je to aj vo verejnej a štátnej správe, čo je výsledkom aj dlhodobej spolupráce Microsoftu s touto sférou.

Aj tam však môžu nastať prípady, keď si ľudia nainštalujú svoje programy prinesené z domu. U menších podnikov je využívanie nelegálneho softvéru zrejme vyššie. Rovnako tak v domácnostiach.

Prečo by ľudia nemali používať softvér nelegálne?

Softvér má svoju hodnotu, je to produkt ako hociktorý iný. Legálny softvér je chránený ako duševné vlastníctvo. Ľudia by mali prirodzene rešpektovať právo duševného vlastníctva, ktoré platí na Slovensku aj v celej Európe.

Nelegálny softvér má častokrát zabudované súčasti, ktoré sledujú interné informácie o danom počítači či o používateľovi. Ide o takzvaný spyware. Takéto prípady sa aj reálne objavili.

SkryťVypnúť reklamu

Aké sú ďalšie výhody legálneho softvéru?

Legálny softvér má oveľa viac pridaných hodnôt. Výrobcovia k nemu ponúkajú aj ďalšie výhody a doplnky. Do tretice je legálny softvér výhodnejší v tom, že dáva záruku určitej hranice bezpečnosti. Veľmi často sa stáva, že firmy alebo domáci používatelia nevedia, že používajú nelegálny softvér. Je to preto, že im ho nainštaloval predajca nelegálne. Práve preto má Microsoft program Overovania pravosti legálnych Windows. Ak je systém nelegálny, nainštalovaný program Overovanie pravosti Windows používateľa upozorní a ponúkne mu možnosť získať legálny systém Windows.

Je pokles nelegálneho softvéru aj odrazom rastúcej kúpnej sily obyvateľstva?

Nevidíme tento trend. Napríklad v Rusku keď sme po čase znížili ceny produktov, tak sme nezaznamenali väčšie nákupy. Elasticita ceny je len mýtus. Cena nie je hlavný "driver".

SkryťVypnúť reklamu

Čo by mohlo pomôcť znížiť mieru nelegálneho softvéru na Slovensku?

Kombinácia vzdelávania ľudí a poskytovanie čo najvyššej hodnoty tým, ktorí si softvér kúpia. Ak vidíte, že dostanete rovnaký produkt bez ohľadu na to, či si softvér kúpite alebo nie a navyše za ukradnutý softvér nikto nemá postih, potom vám môže chýbať motivácia. Je to aj otázkou schopnosti štátu vymáhať zákony. Dôležité je vzdelávať už v školách mladých používateľov o tom, že duševné vlastníctvo sa vyrovná fyzickému vlastníctvu. Softvérovým pirátom chýba rešpekt k duševnému vlastníctvu.

Čo považujete za najväčší problém pri nelegálnom používaní softvéru?

Najnebezpečnejšie je, ak softvér niekto rozmnožuje a predáva nelegálne tak, ako sa to deje na niektorých miestach na svete. Títo "podnikatelia" ukradnutý softvér nelegálne rozmnožujú, lisujú CD alebo DVD nosiče. Zarábajú na tom, čo nevyrobili.

SkryťVypnúť reklamu

Vidíte pre Microsoft aj teraz možnosti uplatnenia sa v štátnej a verejnej správe?

Kedysi bola štátna správa vnímaná tak, že to sú tí, ktorí sa k novým technológiám dostanú ako poslední. Dnes aj vďaka dobrej spolupráci, majú k dispozícii najnovšie technológie a špeciálne tréningy k nim. Pritom používatelia môžu produkty využívať bezplatne aj doma.

Úroveň počítačových znalostí u štátnych pracovníkov sa neustále zvyšuje, aj keď stále je čo vylepšovať.

Aký je podľa Vás najväčší problém, že e-Government nefunguje?

Chýba mu priama koordinácia. Zavádzanie nových počítačových systémov a celého e-Governmentu by mal koordinovať niekto, kto má kompetenciu zistiť potreby ministerstiev, dostať ich do e-Governmentu a primäť ministerstvá, aby sa prispôsobili. A ukázať im pri tom aj hodnotu, prečo by to mali urobiť. Mal by to byť inštitút zriadený nad ministerstvami.

SkryťVypnúť reklamu

Ako vnímate súboj operačných systémov Windows a Linux?

Pre nás je dôležité, aby mal koncový zákazník najlepší a najekonomickejší systém. A keď sa rozhodne mať heterogénny systém, aby mal najlepšiu možnosť interoperability, teda spolupráce v rámci neho. Je mnoho firiem, ktoré fungujú na viacerých systémoch.

Aj preto, aby sme umožnili maximálnu interoperabilitu medzi systémami, dohodli sme sa napríklad s firmou Novell, ktorá stojí za opensource softvérom. Dohoda Microsoftu s Novellom "vyčistila" aj problémy súvisiace s patentmi.

Našou ambíciou je byť lepší a ekonomickejší a podľa výpočtov celkových nákladov na využívanie IT systémov aj vychádzame väčšinou lepšie. Avšak konkurencia opensource je pre nás dôležitá - ženie nás dopredu.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše treba dodať, že opensource softvér je už vlastne komerčnou záležitosťou.

Microsoftu bolo aj v súvislosti s opensource softvérom často vyčítané, že dokumenty vytvorené balíkom MS Office boli uzavreté. Zmenilo sa to?

Teraz sú už formáty otvorené, natívnym formátom nových verzií balíka Office je Open XML. Ak si teda vezmete hocijaký dokument vo formáte XML, ktorý vyjde z nových verzií Office, tak ho dokážete bez problémov spracovať vlastným kancelárskym balíkom. Formáty sú dnes plne otvorené. Problém "DOC" a "XLS" je už dávno za nami.

Je dátum 15. marec 2007 konečný pre uvedenie nového operačného systému Windows Vista?

Firemní zákazníci majú Windows Vista už k dispozícii. Slovenská verzia pôjde do výroby koncom januára a k dispozícii bude v marci.

SkryťVypnúť reklamu

Na rozdiel od minulosti, keď bola slovenčina vo Windows len prídavným balíkom, tentoraz ide o natívnu jazykovú verziu. Mnohokrát však vidíme, že používatelia chcú viacjazyčné alebo anglické verzie.

Na Slovensku sa bude predávať aj anglická aj slovenská verzia, pričom anglická bude dostupná skôr.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 574
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 290
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 709
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 083
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 297
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 926
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 852
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 409
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu