Miera využívania nelegálneho softvéru na Slovensku, ale i v celej Európe klesá. Pomaly, ale klesá. V súčasnosti je na úrovni 47 percent. Môžeme však len polemizovať o tom, aká je miera v domácnostiach, keďže toto číslo určuje len priemer. V ňom sú aj firmy, kde takmer nenájdete nelegálne nainštalovaný Windows či Photoshop. Ak je to tak, potom môže byť na ôsmich domácich počítačoch z desiatich operačný systém nahraný bez toho, aby za neho niekto zaplatil. Klesajúci trend je tu aj napriek tomu, že šírenie pirátskych kópií cez internet je oveľa jednoduchšie ako na disketách.
Tlak veľkých softvérových firiem by sa mal pomaly presúvať z firiem na bežných používateľov. A ani nie tak tlak, ako skôr poukazovanie na to, že ak si ten Windows nekúpia, tak ho ukradnú. V susednom Česku sa už objavili reklamné spoty typu - ani rohlík v samoobsluhe neukradneš.
Áno, ľudí treba v tomto smere vzdelať. Treba im však dať aj pridanú hodnotu. Ešte donedáva spočívala takáto "pridaná hodnota" len v tom, že aj legálny používateľ musel zadávať pri inštalácii Windows asi dvadsať znakové sériové číslo. Neskôr prišla aktivácia produktu, teda ste zavolali na linku Microsoftu, telefonistke ste nadiktovali dlhý kód a ona zase nadiktovala ešte dlhší vám. Ak by to bolo účinné, bola by miera nelegálneho využívania softvéru na 47 percentách?
Vzdelávanie ľudí by možno malo smerovať aj k tomu, že počítač je bez operačného systému nefunkčný. Ak si ho teda idete kúpiť, tak by vám ho mali automaticky ponúknuť s operačným systémom. Či je to Linux, alebo je to Windows. Tu navyše odpadá potreba aktivácie a zadávania nezmyselne dlhých kódov. Výrobcovia softvéru by však mali tlačiť aj na predajcov a legislatívu. Obchodníci totiž využívajú situáciu a počítače predávajú s voľne šíriteľnou verziou DOSu - pred rokom 1995 najpoužívanejšieho operačného systému. Opticky sa tým zníži cena za počítač, no motivuje to ľudí dať si na neho operačný systém nelegálne. Istý pokrok tu už nastal, keď musíte ten DOS dostať zo zákona.
IVAN KAHANEC