Obrat v zamestnávaní ľudí s postihnutím?

Zamestnávateľom treba dať vedieť o zdravotnom postihnutí uchádzača o prácu. Niektorí im chcú ponúknuť správu a nevedia, kde ich hľadať.

Pomoc pri hľadaní uplatnenia na trhu práce ponúkajú ľuďom s postihnutím aj Agentúry podporovaného zamestnávania.Pomoc pri hľadaní uplatnenia na trhu práce ponúkajú ľuďom s postihnutím aj Agentúry podporovaného zamestnávania. (Zdroj: PAVOL FUNTÁL)

Hľadáte si prácu, pošlete svoj životopis na kontaktnú adresu a pozvú vás na pohovor. A potom nič. Spĺňate všetky kvalifikačné predpoklady a so stretnutia vo firme ste odchádzali s pocitom, že ste urobili dobrý dojem. Čakáte týždeň, dva a premýšľate, prečo ste nevyhoveli. Neboli ste dosť sebaistí, alebo naopak príliš sebavedomí? Obliekli ste si nevhodné sako alebo frivolnú blúzku?

Ľudia so zdravotným postihnutím majú navyše podozrenie: prekáža im môj hendikep. "Kým sme sa bavili telefonicky, zdalo sa všetko v poriadku. Ale keď som prišiel osobne, hneď som videl, že bude problém," hovorí 26-ročný účtovník Milan, ktorý sa od nehody pohybuje na vozíku."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Títo ľudia majú ťažkú situáciu. Veľakrát ich na pracovných pohovoroch odmietnu bez udania dôvodu. Môžu sa len domnievať, prečo nevyhoveli," myslí si Zuzana Kaňuchová. Je personálnou manažérkou spoločnosti Profesia a zároveň manažérkou projektu, ktorého cieľom je zlepšiť komunikáciu medzi občan mi so zdravotným postihnutím a ich potencionálnymi zamestnávateľmi. Na projekte sa podieľa aj Národná rada občanov so zdravotným postihnutím v SR.

Podstata je jednoduchá: človek s postihnutím má teraz možnosť priamo vo svojom životopise na stránke označiť druh postihnutia aj prípadné pracovné obmedzenia, ktoré z neho vyplývajú. Kaňuchová je presvedčená, že odhalenie tejto informácie bude znamenať posun v oblasti zamestnávania ľudí s postihnutím. "Zamestnávateľ bude prichystaný na to, že na pohovor príde človek so zdravotným postihnutím, nezaskočí ho to a dopredu si všetko zváži. Okrem toho, dnes sú už mnohé spoločnosti sociálne pripravenejšie na takúto situáciu a ak uchádzač o prácu spĺňa kvalifikačné a osobnostné predpoklady, nemajú problém prijať ho," tvrdí Zuzana Kaňuchová a dodáva: "niektoré firmy, alebo priamo chránené dielne dokonca hľadajú ľudí so zdravotným postihnutím a chcú ich zamestnať, len nevedia, kde ich hľadať."

SkryťVypnúť reklamu

Pomoc pri hľadaní uplatnenia na trhu práce ponúkajú ľuďom s postihnutím aj Agentúry podporovaného zamestnávania (APZ).

Hoci už pôsobia niekoľko rokov, stále sa stretávajú s tým, že ľudia o ich existencii nevedia. "Viete, informovanosť nikdy nie je stopercentná," hovorí riaditeľka AZ v Bratislave psychologička Viera Záhorcová. "Vždy je to o tom, ako sme pripravení na situáciu - aj ľudia s postihnutím aj zamestnávatelia. Trošku mám pochybnosti o tom, že by sa poradenstvo malo presunúť do roviny, kde sa nedá reagovať z očí do očí. Ale zvýšiť informovanosť nemusí byť na škodu. Je to ďalšia možnosť. My sa tiež snažíme sprostredkovať kontakt a poradiť prostredníctvom stránky Slovenskej únie podporovaného zamestnávania."

www.supz.sk

SkryťVypnúť reklamu

Je stránka Slovenskej únie podporovaného zamestnávania. Združuje 31 agentúr podporovaného zamestnávania na Slovensku.

Služby podporovaného zamestnávania majú pomôcť klientom, aby si našli a udržali prácu na otvorenom trhu práce. Podporované zamestnávanie je určené osobám znevýhodneným na trhu práce, ktoré pre získanie a udržanie pracovného miesta potrebujú dlhodobú podporu priamo na pracovisku.

Uchádzači o zamestnanie v nich nájdu pomoc pracovného asistenta, psychológa, sociálneho pracovníka, poradcu, ktorý kontaktuje zamestnávateľov a pomáha vytvárať pracovné miesta pre postihnutých občanov.

Na stránke je zoznam chránených dielní, aj zoznam agentúr podporovaného zamestnávania.

www.profesia.sk

Na svojej stránke spustila spoločnosť Profesia službu, ktorá umožňuje ľuďom s postihnutím uviesť a bližšie špecifikovať obmedzenia vyplývajúce z postihu. Služba funguje na stránke dva týždne a za ten čas pribudlo v zozname 50 životopisov.

SkryťVypnúť reklamu

Na zoznam uchádzačov o prácu z radov ľudí s postihnutím, sa dostanete cez informačnú sekciu portálu www.profesia.sk "Potrebujte radu?". Tá je dostupná aj pre firmy, ktoré hľadajú zamestnancov aj pre ľudí, ktorí hľadajú prácu. Pre chránené dielne aj pre uchádzačov o prácu je prístup do databázy bezplatný.

Informačná sekcia obsahuje príručky Národnej rady pre zdravotne postihnutých s praktickými radami (napríklad kto sa považuje za občana s postihnutím v zmysle legislatívy SR, prečo je potrebné zaevidovať sa na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie, s čím musia ľudia počítať po prihlásení sa do tejto evidencie, kto im pri hľadaní zamestnania môže pomôcť a podobne).

Na stránke www.profesia.sk bude umiestnený tiež zoznam chránených dielní s adresami doplnený aj o telefonické a e-mailové kontakty. Bude tam uvedené v akej oblasti chránená dielňa pôsobí, aké výrobky alebo služby ponúka - tieto informácie budú dôležité aj pre ľudí s postihnutím, ktorí si hľadajú uplatnenie (podľa produktu sa dá vytipovať, či budú obmedzenia vyplývajúce z postihu problémom alebo nie) aj pre firmy, ktoré si chcú produkt objednať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 589
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 315
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 715
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 127
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 871
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu