Spolu s podstavcom je vysoký takmer dva metre. "Je tu približne päťdesiat rôznych postáv. Ústredným prvkom je betlehem, sú tu aj huslisti, bača s ovcami, hámor, kováčska dielňa, baníci, stolári či kosci," hovorí Renáta Holienčinová zo Slovenského národného múzea. Pohyb postáv v betleheme poháňajú elektromotory zo stieračov na auto.
Nový betlehem dali do múzea spolu s výstavou exprezidentových fotografií "Aljaška. Fotoobjektívom R. Schustera" začiatkom decembra.
Schuster nakreslil svoju predstavu o betleheme a zadal ju majstrom z Terchovej. Stavali ho dvaja menovci, Ján Hanuliak, rezbár a Ján Hanuliak, mechanik. "Robili sme ho takmer dva roky, popri zamestnaní. Je to atypická práca, robí sa na kolene. Nie je to sériová výroba, práca, ktorú si môžete naplánovať," hovorí Ján Hanuliak, ktorý pripravil mechaniku betlehema.
Vo štvrtok betlehem prevezú do kostola v Medzeve, odkiaľ sa po Vianociach presunie do medzevského múzea.
V Bratislave sú každoročne dva mechanické, pohyblivé betlehemy, ktoré inštalujú v kostoloch tesne pred sviatkami. Jeden je v kostole kapucínov na Župnom námestí, druhý v kostole trinitárov na Hurbanovom námestí.
(ena)