Najlepší z najlepších, kráľ všetkých bojových plnokontaktných športov. Také prívlastky má celkový víťaz turnaja K1. Jedno z viacerých eliminačných podujatí s názvom Heaven or Hell - Prague round 07 sa v sobotu uskutočnilo v pražskej Sazka aréne. Použijúc parafrázu názvu podujatia, do neba sa dostal Rus Magomed Magomedov. Zaistil si postup na ďalší turnaj, ktorý bude v amsterdamskej futbalovej aréne Ajaxu. Tam sa môže pokúsiť o účasť v celosvetovom finále v Japonsku.
K1 sleduje celá planéta
Turnaj K1 vznikol pre ustavičné dohady a porovnávanie rôznych plnokontaktných športov. Aby sa rozhodlo, ktorý z nich je najúčinnejší, a teda aj najlepší. Geniálna myšlienka Kazuyoshiho Ishiiho sa ujala najmä preto, že pravidlá sú zrozumiteľné všetkým. Aj laikom. V boxerskom ringu proti sebe nastupujú bojovníci bez rozdielu hmotnosti a štýlov. Môže to byť karatista, kickboxer, boxer, zápasník, džudista alebo thajský boxer. Dovolené sú údery rukou i kopy nohou na celé telo s výnimkou genitálií.
Obrovskú popularitu majú nielen tí najlepší, ale aj niektorí slabší bojovníci so zaujímavou minulosťou. Napríklad bývalý hráč amerického futbalu Bob Sapp alebo najlepší profesionálny zápasník sumo Akebono vždy spoľahlivo zvýšia divácky záujem a sledovanosť po celom svete. Niektoré informácie hovoria o tom, že prenos z finálového turnaja K1 v roku 2003 bol najsledovanejším programom planéty.
Praha bola európskym priekopníkom
Celý kolotoč výberov adeptov do finálového turnaja je dobre premyslený. Zahŕňa niekoľko turnajov po celom svete, ktoré sa nazývajú pyramídové. Japonská strana si veľmi prezícne vyberá, kto dostane možnosť akciu organizovať. Práve Praha bola pred pár rokmi vôbec prvým mestom okrem Japonska, ktoré malo túto možnosť.
"To bola len taká skúška, sobotňajší turnaj bol oveľa významnejší. Získať ho nebolo vôbec jednoduché, lebo Japonci dbajú na organizačnú precíznosť. Bojovali sme oň s ďalšími tridsiatimi či štyridsiatimi mestami v Európe," citovala agentúra ČTK slová prezidenta Českej asociácie thajského boxu a hlavného organizátora akcie Jana Dominca. Turnaj, ktorý má v hierarchii K1 podobný význam ako ten pražský, sa doteraz v Európe uskutočnil iba v Amsterdame, Štokholme a v Paríži. "Asi sa to nedá porovnávať, ale je to čosi podobné, ako keby sme v Prahe organizovali napríklad semifinále futbalovej Ligy majstrov."
Bojovalo sa už aj na Slovensku
Pražský turnaj mal rozpočet sedem miliónov českých korún. Štartovné pre bojovníkov, idúce do státisícov eur, platil japonský promotér. Súboje vysielali po celej Ázii a Amerike, v hale ich sledovalo 8-tisíc divákov.
Turnaj pod hlavičkou K1 mali možnosť vidieť už aj diváci na Slovensku. Historicky prvá Noc bojovníkov sa uskutočnila v Bratislave koncom roka 2004. Druhá bola v máji 2005, tretia začiatkom tohto roka. Hoci to boli podujatia zaradené v hierarchii K1 nižšie ako ten sobotňajší v hlavnom meste Česka, objavili sa na nich mnohé zvučné mená. Medzi nimi napríklad aj Francúz Freddy Kemayo alebo Petar Majstorovič zo Švajčiarska. Obaja sa v ringu objavili aj v Prahe, Majstorovič sa dokonca dostal až do finále.