Time znamenajú zmenu.
Vraj ide o nový internet. Vďaka tomu dnes môžete získavať priateľov na celom svete na stránkach MySpace alebo Facebook. Vaše video môže meniť históriu na YouTube. Žijete druhý virtuálny život v online hre Second Life (Druhý život). Píšete názory na výrobky na webových stránkach a nakupujete na nich. Patríte k tým, čo si píšu vlastný blog.
„Vy, spotrebitelia a tvorcovia obsahu na internete, ktorí transformujete informačnú éru,“ vysvetľoval šéfredaktor Richard Stengel rozhodnutie. „Od YouTube ku Myspace, jednotlivci na celej planéte menili spôsob, akým obchodujeme a menili to, ako sa navzájom vnímame“.
Time tak poprel teóriu škótskeho filozofa Thomasa Carlylea o osobnostiach. Podľa neho iba niekoľko mocných a slávnych určuje náš osud. Time si však myslí, že ste to vy, kto rozhoduje. A to aj napriek tomu, že politici výraznou mierou rozhodujú o konfliktoch, aký sa odohral medzi Hizballáhom a Izraelom, o genocíde v Darfúre či situácii v Iraku.
Time tiež vybral 26 ľudí, ktorí tento rok niečo znamenali. Na zozname je pápež Benedikt XVI., severokórejský diktátor Kim Čong-il, americký prezident George Bush. Keby však mali vybrať iba jednu osobu, bol by to iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád.
Vlani sa osobnosťou roka stal najbohatší človek na svete Bill Gates, jeho manželka Melinda a rocker Bono za ich humanitárnu pomoc. Cena sa udeľuje od roku 1927, spôsobuje často veľké kontroverzie. V roku 1938 vybrali v Time Adolfa Hitlera.
Čím ďalej, tým viac - firmy, inštitúcie, vlády chcú počuť váš názor, tvrdí tento rok Time. Automobilky vypisujú súťaže, aký má byť dizajn nových vozidiel.
Asi najvýznamnejšiu úlohu zohrala stránka YouTube, kde si návštevníci denne pozrú vyše sto miliónov videí. Ak prvá vojna v Perzskom zálive prebiehala na obrazovkách spravodajskej televízie CNN, tak súčasná iracká vojna patrí YouTube. Napríklad video „Vojak plačúci za ich životy Iraku“ malo 133-tisíc divákov. YouTube tiež napríklad poškodilo kampaň senátora z Virgínie Georgea Allena. Objavil sa tam záznam, ako na predvolebnom zhromaždení nazval dobrovoľníka z tábora protikandidáta makakom, čo sa vnímalo ako rasistická nadávka. Allen voľby prehral. Používatelia internetu sú podľa Timeu víťazmi.
Tri weby, ktoré zmenili svet
YouTube.com
Vtipné zábery v štýle domáceho videa, monológy začínajúcich komikov, otrasné i vtipné karaoke, videoklipy začínajúcich kapiel, pošmyknutia politikov, najobľúbenejšie scénky z filmov zostrihané do úplne nového príbehu. Vynásobte si to všetko miliónkrát a máte YouTube - stránku zhromažďujúcu všetko, čo sa dá zachytiť na video. Najväčším slovenským hitom YouTube tohto mesiaca sa stal zostrihaný film Skrotená hora (www.youtube.com/watch?v=1LPjm2-63f0), v ktorom autor hlasy hercov nahradil hlasmi Maťka a Kubka, a tak odhalil homosexuálnu orientáciu slovenských rozprávkových postavičiek. Rúhačské? Nelegálne? Určite, ale zároveň vtipné - a nový majiteľ stránky, ktorým sa stal Google, bez mihnutia oka platí najväčším majiteľom autorských práv stovky miliónov dolárov odškodného za to, že surfisti ich diela takto zneucťujú.
Wikipedia.org
Ak vezmeme dostatok laikov a amatérov, dokážu v ktorejkoľvek oblasti vyprodukovať lepší výsledok než skupina špičkových expertov. Na tejto odvážnej myšlienke je postavená najpopulárnejšia webová encyklopédia Wikipedia.org, do ktorej môže písať ktokoľvek a tisícky očí čitateľov by mali zabezpečiť, že každú chybu po autorovi rýchlo niekto opraví. Nezávislé testy tento rok preukázali, že hoci vo Wikipedii stále možno nájsť množstvo nepresností, je kvalitou už porovnateľná s najprestížnejšími papierovými encyklopédiami - hoci v porovnaní s nimi vznikla za zlomok času a mnohonásobne menej peňazí.
Digg.com
Digg je typickým médiom nového internetového veku: web ešte neuverejnil ani jediný vlastný článok, nájdete tam len odkazy na články z iných webov, napriek tomu bol v roku 2006 absolútne najnavštevovanejším internetovým technologickým spravodajským serverom. Úspech chce teraz zopakovať aj v spravodajstve z ďalších oblastí. Digg zbúral mýtus, že len novinári vedia, ako správne vyberať správy - ukazuje sa, že dobrý systém zohľadňujúci názory tisícok dobrovoľníkov to dokáže rovnako dobre, aspoň z pohľadu spokojnosti čitateľov. Systém Digg prebrali aj mnohí jeho nasledovníci, slovenskú kópiu odkúpil v lete denník SME a dnes funguje na adrese vybrali.sme.sk.
(tb) Chad Hurley (vľavo) a Steven Chen YouTube založili a úžasne na tom aj zbohatli.
FOTO –SITA/AP
Autor: BRAŇO ONDRÁŠIK, East Lansing, Michigan