Tému nadhodil člen rady Michal Dzurjanin, podľa ktorého je pieseň pre SRo, nevhodná. „Skúšam si to sám vysvetliť.“
Časť textu piesne znie: „Ale ty máš takú dobrú riť. Preto mi stúpaš do hlavy,“ odcitoval Dzurjanin z piesne Mám pocit.
„Rozhlas by si mal držať istú úroveň. Je to negustiózne,“ povedal kolegom. Prísnejším hodnotením textov by vraj rada mala dať – nielen Cmorikovi, ale aj iným autorom – najavo, aké texty piesní sú „vhodné“, a aké nie.
Dzurjaninovi neprekážalo len vulgárne slovíčko, ale aj to, že v kontexte môže byť vnímané sexisticky. Rada potom viac než polhodinu debatovala o vhodnosti či nevhodnosti slova „riť“ vo vysielaní, a o vulgarizácii spoločnosti.
Vedeniu SRo pieseň neprekáža, ale viacerí členovia rady sa rozohnili. „Pesnička je zveličením. Hrala sa asi šesťkrát, nedal som príkaz, aby sa nehrala,“ povedal programový riaditeľ rozhlasu Ľuboš Machaj. Keby ju stiahli z vysielania, považoval by to za cenzorský zásah.
Podobne vec vníma aj riaditeľka rozhlasu Miloslava Zemková. Spomenula diskusiu o tom, či je vhodné obliecť nahú sochu od Michelangela, pretože „má tiež holú riť“.
Podľa nej ide o bežné spisovné slovo, použité ako vyjadrovací prostriedok v umeleckom texte, a dokonca ho možno vnímať aj ako pochvalu, alebo vyznanie, aj keď trochu nešikovné. Rade ironicky povedala, nech si prijme uznesenie a vo vysielaní sa slovo vypípa.
Bývalý lekár Ján Dudra pripomenul, že slovo sa bežne používa aj v medicíne.
Členovia rady potom spomínali aj sťažnosti poslucháčov na piesne skupiny Peha či pesničku No name s textom: „Otvor bránu, lebo ju rozbijem“. Spisovateľ a člen rady Peter Juščák povedal, že tiež nie je „vhodná“ do vysielania. František Balun naznačil, že vysielaním pesničky sa nedodržiava zákon. „Je poslaním rozhlasu vulgarizovať spoločnosť?“ spýtal sa.
Debatu ukončil textár Ľubomír Zeman. Absolútnu prednosť má podľa neho sloboda prejavu, a je vecou citlivej dramaturgie, kedy pieseň zaradiť. „Rozpočtu rozhlasu sme sa zatiaľ venovali menej času ako riti.“
Autor: hr