Z analýzy Výskumného demografického centra vyplýva, že hodnoty indexu starnutia v jednotlivých okresoch sa zvýšili.
Ide o pomer počtu ľudí v poproduktívnom a predproduktívnom veku. Ak prevyšuje sto percent, tak 65-ročných a starších ľudí je viac ako detí do pätnásť rokov.
Najnižší index má okres Námestovo, a to 24,95 percenta. S okresom Tvrdošín tvorí jeden a okresy Kežmarok, Stará Ľubovňa a Sabinov druhý región s najnižšími hodnotami tohto ukazovateľa.
Najhoršie je na tom okres Bratislava I s indexom 173,22 percenta a po ňom okresy Bratislava III a II.
„Že Tvrdošín a Námestovo stále figurujú medzi 'najmladšími' okresmi, iba potvrdzuje poznatok o silnom a pretrvávajúcom vplyve náboženských hodnôt v týchto regiónoch,“ tvrdí sociologička Magdaléna Piscová.
Najmladšie obyvateľstvo majú okresy s najväčším prirodzeným prírastkom, a najstaršie okresy západného a južného Slovenska, kde je prirodzený úbytok obyvateľstva.
Pôrodnosť klesá, život sa predlžuje
Obyvateľstvo konkrétneho okresu starne najmä preto, že sa znižuje pôrodnosť a súčasne predlžuje ľudský život. Ak obyvateľov stráca aj sťahovaním, starnutie sa zrýchľuje. To sa týka najmä Bratislavy I a Medzilaboriec.
„Ukazuje sa, že časť populácie východného Slovenska sa posúva smerom na západ, pritom na východe a severe Slovenska stále zostáva základňa plodnosti,“ povedal Rastislav Bednárik z Inštitútu pre výskum práce a rodiny, ktorý podlieha ministerstvu práce.
„Zaťaženosť regiónov starými ľuďmi však nie je najvyššia na východe a severe, takže migrácia populácie z východu nemá za priamy následok hrozbu, že sa tam nebude mať kto starať o nevládnych starých ľudí,“ dodal Bednárik .
Piscová tvrdí, že okres nemusí mať nepriaznivý index starnutia, aby sa prehĺbil jeho zostup na ekonomický a sociálny okraj spoločnosti. Stačí, ak má málo pracovných príležitostí.
„Veľká časť prevažne mladých ľudí so vzdelaním odchádza . Málokto sa vracia nazad. Z hľadiska investícií sa okres stáva málo atraktívnym, pretože nemôže ponúknuť dostatok kvalifikovanej a mladej pracovnej sily.“
Starnutie musia riešiť aj obce
Po reforme verejnej správy starnutie populácie ovplyvňuje aj ekonomiku miest a obcí. Ľudia, ktorí už nie sú ekonomicky aktívni, nemôžu napríklad cez miestne dane prispievať do obecného rozpočtu toľko ako ostatní. Vzhľadom na ich vek a súvisiace problémy im však bude treba poskytnúť opatrovateľskú službu, prepravnú službu či starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb.
Vývoj plodnosti, úmrtnosti a migrácie sa do komunálnej politiky premieta aj pri zabezpečovaní predškolských a školských zariadení, zariadení na voľný čas detí, dodáva Bednárik.
Aj v Banskej Bystrici pribúda obyvateľov v poproduktívnom veku. Mária Filipová z mestského úradu povedala, že popri opatrovateľskej službe či starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb mesto seniorom poskytuje aj celú škálu terénnych a ambulantných sociálnych služieb, stravovanie, v prípade obmedzenej mobility „sociálny taxík“, rehabilitačné služby v teréne.
Bednárik tvrdí, že starostovia a primátori „chytajú problém za chvost“. Múdri komunálni politici by uvažovali „o stabilizácii detských zariadení na východe a severe Slovenska a o potrebe rastu zariadení pre starších ľudí v širokom vnútroštátnom páse vedenom naprieč celým Slovenskom“.