ských poisťovní takto upozornil na to, že čoraz viac nemeckých lekárov sa pre zlé pracovné podmienky obracia svojej krajine chrbtom.
Zároveň zväz protestoval proti reforme zdravotníctva, na ktorej sa po dlhých rokovaniach dohodla spolková vláda.
Podľa predsedu Zväzu lekárov Anderesa Köhlera sú dôvody odchodu nemeckých lekárov jednoduché: „Inde vábia vyššie platy a lepšie pracovné podmienky.“ Podľa Köhlera plánovaná reforma zdravotníctva útek lekárov ešte posilní, pretože v jej dôsledku skrachuje viac privátnych praxí.
Michael Martin má 38 rokov a pracuje ako anestéziológ. Pred dvoma rokmi odišiel z najväčšej nemeckej nemocnice, z berlínskej Charité, do Anglicka. Pre denník Tagesspiegel povedal, že pri rozhodovaní najviac zavážili lepšie pracovné podmienky. „V Berlíne sme robili pravidelne 12–hodinové zmeny. Ráno o siedmej som sa postavil do sály a večer o siedmej ma pustili von,“ povedal Martin. Za nadčasy nemocnica neplatila. Podľa berlínskej nemocnice tam nadrobia lekári mesačne 84-tisíc hodín. Dôvodom je nedostatok personálu.
„V Berlíne nás bolo na tú istú prácu o polovicu menej,“ povedal Martin. V Británii zarába trikrát viac ako na starom mieste. Peniaze preňho však neboli rozhodujúce. „Dôležitejšie je, že sa môžem konečne vyspať a mám viac času pre rodinu. Je samozrejme lepšie, keď už nemusíme rozmýšľať, či nám zostane dosť peňazí, ak sa náhodou pokazí práčka,“ povedal Martin.
Podľa hovorcu Zväzu lekárov Rolanda Stahla bude mať odchod lekárov vážne dôsledky predovšetkým pre východné Nemecko, kde už teraz pociťujú nedostatok lekárskych služieb. „Onedlho budeme mať vážny problém zabezpečiť lekársku starostlivosť vo východnom Nemecku, hovorí Stahl.
To, že čoraz viac nemeckých lekárov odchádza do zahraničia alebo do farmaceutických firiem, potvrdzujú aj lekárske odbory. Podľa odborárskeho hovorcu Athanasiosa Drougiasa je štvrtina miest v nemocniciach na východe voľná. A privátne praxe tu zanikajú, pretože lekári odchádzajú do dôchodku a noví neprichádzajú. Podľa Drougiasa lekárov odrádzajú pracovné podmienky a plat. „Pravidlom sú 70–hodinové týždne, na vidieku musia byť lekári k dispozícii prakticky stále. Výkon tu nie je absolútne v žiadnom pomere k platu,“ hovorí Drougias.
Podľa údajov nemeckého ministerstva zdravotníctva zarába slobodný začínajúci lekár mesačne priemerne 1700 eur. Na porovnanie, začínajúci inžinier spoločnosti Siemens zarába viac ako raz toľko. Štúdia britského ministerstva zdravotníctva ukázala, že nemeckí lekári na verejných klinikách zarábajú v porovnaní s ich západnými kolegami menej a navyše musia odpracovať viac hodín.
Autor: MICHAL KMEČ, Hamburg