é plody červenej i žltej farby. Aby mala plody, musíme vysadiť samčiu aj samičiu odrodu. Cezmínu vysádzame, najlepšie s koreňovým balom z nádoby, od jari až do leta. Záhradnícke podniky ponúkajú celý rad druhov a odrôd cezmíny ostrolistej. Medzi samčie odrody patria najmä Ferox, Silverqueen, Blueprince s modrozelenými listami a ďalšie. Zo samičích odrôd sú to Belgica aurea, Caméllia folia, pomaly rastúca Convexa a s modrozelenými listami Blue Angel a Blue Princess.
Aby sme sa vyhli slzám pri čistení a krájaní cibule, stačí otvoriť okno a hlavu odvrátiť tak, aby sme dýchali v smere od cibule? Pomáha tiež, keď cibuľu čistíme pod vodou. Ak ju nebudeme jesť surovú, ponoríme ju na dve minúty do vriacej vody a potom na minútu ochladíme v studenej vode. Cibuľa vtedy stratí ostrú chuť a bude jemnejšia.
Pri priaznivom počasí môžeme ešte do nepremrznutej sypkej pôdy sadiť vinič. Na ľahších pôdach je jesenná výsadba výhodnejšia ako jarná. Sadenice z tejto výsadby na jar lepšie rastú a počas celej vegetácie sa intenzívnejšie vyvíjajú. Do jari totiž v nezamrznutej pôde vyrastú nové korienky. Na ťažších a ílovitých pôdach sa má však vinič sadiť až na jar.
Podľa niektorých poznatkov sa jesenným rýľovaním a prevrstvením pôdy narúša život mikroorganizmov. Odporúča sa preto len nastielanie a kyprenie. Hlbšie rýľovať sa má iba raz za dva či tri roky. Toto však neplatí na ťažké ílovité pôdy.
Lišajník, ktorý sa niekedy objavuje na kmeňoch ovocných stromov, nie je škodlivý. Nepoškodzuje rastlinu, nie je parazitom ani poloparazitom. Naopak, kôru často chráni pred praskaním, ktoré spôsobuje zimné slnko. Povlak lišajníka preto netreba z kmeňa odstraňovať.
(pav, hor)