Príčiny hnednutia, usychania a odumierania okrajov alebo špičiek listov treba hľadať v nedostatku alebo v prebytku živín, v správnej kyslosti pôdy, ale aj v suchom vzduchu, nedostatočnej alebo naopak, príliš výdatnej zálievke. Ak je príčinou suchý vzduch, odporúčame rosenie a zvlhčovanie miestnosti.
Najčastejšou príčinou však býva zlý odtok zálievkovej vody z črepníkov. V premokrenej zemine korene zahnívajú a rastlina postupne odumiera. Pri nedostatku živín stačí rastliny presadiť (najlepšie v jarných mesiacoch) a pravidelne prihnojovať. Ak je príčinou hnednutia okrajov listov zlý odtok zálievkovej vody, rastlinu treba čo najskôr presadiť do črepníka s odtokovým otvorom, predtým však treba skontrolovať korene a zahnívajúce časti odrezať.
Ak listy naraz ožltnú a opadávajú, rastlina pravdepodobne stojí v prievane alebo v chladnej miestnosti. Citlivý je na to napríklad ficus benjamin.
Hnijúce stonky a listy zase svedčia o nevhodných podmienkach, najmä o nadbytku vody.
Hnedé kožovité škvrny, napríklad na svokriných jazykoch, sú príznakom vysokej vzdušnej vlhkosti pri nízkej teplote prostredia.
Najlepšou cestou, ako predísť chorobám a napadnutiu škodcami, je poskytnúť rastlinám vhodné podmienky. Škodcovia a choroby totiž postihujú väčšinou oslabené rastliny.
Zo škodcov sú to najmä červené pavúčikové roztoče a molice.
Červené pavúčikové roztoče voľným okom nevidíme, ale na ich prítomnosť nás upozorní jemná pavučinka na spodnej strane listov. Roztoče vyciciavajú z listov šťavu, preto na nich vznikajú drobné žlté škvrny. Týmto škodcom sa darí v teplom a suchom vzduchu. Vlhké ovzdušie a časté rosenie zamedzí ich rozmnoženie. Molice sú drobný biely hmyz, ktorý sa usadzuje na spodnej strane listov, kde cicia šťavu z rastliny. Na ich odstránenie môžeme použiť nechemickú ochranu - žlté lepové doštičky, ktoré zachytávajú poletujúci hmyz.
Z chorôb sa najčastejšie vyskytuje hniloba stoniek a koreňov, ktorá vzniká pri nadbytku vody a nízkych teplotách prostredia.
Autor: Ing. KATARÍNA KETTMANNOVÁ, Ing. JURAJ MATLÁK