O tom, že záujem o stolové spoločenské hry celkom neupadol, svedčí aj nedávna výstava Bibliotéka v bratislavskej Inchebe, kde sa spoločne predstavili traja najväčší slovenskí distribútori spoločenských hier. Zažili nečakaný úspech. Návštevníci ich stánku si nakúpili hry v takom počte, že predajcovia museli zájsť do skladu a doplniť sortiment. Oddelenie s modernými spoločenskými hrami bolo vyhlásené za Najkreatívnejší stánok roka.
Začalo sa to v lazaretoch
Jednou z najznámejších a najstarších stolových hier je Človeče, nehnevaj sa, ktorú pod názvom Pachisi priviezli do Európy pred štyristo rokmi z Indie anglickí cestovatelia. Spopularizovať sa ju však podarilo až Nemcovi Josefovi Schmidtovi, ktorý začal v roku 1912 so sériovou výrobou.
Spočiatku veľký úspech nemal, blížila sa totiž prvá svetová vojna a svet trápili vážne problémy. No potom, ako daroval tritisíc škatúľ s hrou vojnovým nemocniciam, všetko sa zmenilo. Do roku 1920 predal už milión kusov.
Spoločenská udalosť
V Človeče, nehnevaj sa rozhoduje o úspechu hráča len náhoda. Padnuté číslo na kocke sa zmeniť, ani ovplyvniť nedá. V nových stolových hrách však náhoda ani šťastie na výhru veľký vplyv nemajú. Práve preto lákajú. Nudnú rodinnú oslavu dokážu premeniť na zábavný a zaujímavý večer.
"Pre mňa je to spoločenská udalosť. Uvoľnenie. Ak si mám vybrať, či strávim večer za počítačom, alebo si zahrám, zvolím radšej tú druhú možnosť," hovorí študent farmácie Matej Mydla, ktorý v Centre voľného času v Dome Saleziánov v Bratislave hráva Osadníkov z Katanu. Strategickú hru, ktorá v Nemecku pred jedenástimi a v Česku pred piatimi rokmi získala titul Hra roka.
"Keď som s tým začínal, mal som spočiatku pocit, že je to celé len náhoda, ale keď s pribúdajúcimi partiami vyhrávali
vždy tí istí, pochopil som, že to tak nie je. Šesťdesiat percent úspechu závisí od rozmiestenia hracích kameňov na začiatku. Zvyšok je aj dobrá taktika. To, ako šikovne dokážete obchodovať so spoluhráčmi a nakupovať suroviny, ktoré potrebujete na osídľovanie ostrova."
V saleziánskom stredisku organizovali donedávna aj pravidelnú ligovú súťaž, teraz je však pozastavená. "Stroskotalo to na tom, že ľudia si nevedeli nájsť čas. Zahrať si však chodíme každú nedeľu a utorok," hovorí Matej Mydla. Cestujú tiež na turnaj do ČR a každý druhý júlový víkend na Gamecon, stretnutie nadšencov spoločenských hier.
Zo zubného technika vymýšľač hier
Autorom hry Osadníci z Katanu je Nemec Klaus Teuber. Jeho prvou hrou bola Barbarossa.
"Inšpirovala ma k nej kniha Patricie McKillipovej Škola tajomných majstrov (The School of the Riddle Masters). Chcel som, aby jej príbeh žil v ľuďoch ďalej a prostredníctvom hry sa mi to zdala najschodnejšia cesta," vysvetľuje. Keď Barbarossa v roku 1988 získala cenu Hra roka, posmelilo ho to natoľko, že sa vzdal profesie zubného technika a začal sa živiť vymýšľaním hier. "Osadníkov som vymyslel, keď som raz sledoval Vikingov, ktorých cesty ma vždy fascinovali," píše na internetovej stránke hry 54-ročný Nemec. "Trvalo mi tri roky, kým som to celé domyslel, ale domnievam sa, že výsledok stojí za to. Napokon, potvrdil mi to aj Microsoft, ktorý so mnou uzavrel zmluvu o výrobe internetovej verzie hry."
Hráčka Koščová
Čaro hier opanovalo aj prvú slovenskú SuperStar Katku Koščovú, ktorá pri nich často relaxuje. "Osadníkov som hrávala už pred piatimi rokmi, keď na Slovensku ešte ani neboli. Hrávali sme to na internete a potom sme si ich sami vyrobili. Takúto vlastnoručne urobenú hru som dostala od kamarátky na Vianoce."
Nezostala však len pri Osadníkoch. "Potom prišlo Carcassonne a teraz sme všetci hotoví z kartovej hry Bang!" hovorí speváčka. "Rodinu to veľmi nebaví, ale s partiou si zvykneme zahrať každý večer. Dokonca sme si vyrobili rôzne zlepšenia, aby to bolo ešte zábavnejšie."
Vo voľnom čase
študuje pravidlá
Zakladateľom jedného z prvých klubov spoločenských hier na Slovensku - v čajovni v bratislavskej Petržalke - je Vlado Kubrický. "Hráme na dvoch-troch stoloch, je tam komorná atmosféra, a to mi vyhovuje," hovorí Kubrický, ktorý má doma 180 rôznych hier. Nazbieral ich v priebehu dvoch rokov. Päťdesiat nových hier si priviezol nedávno z najväčšieho veľtrhu svetových hier v nemeckom Essene.
"Keby som bol zberateľ, mám ich ešte viac, ale snažím sa mať len tie, ktoré si, verím, že raz aj zahrám. To je moja záľuba. Keď mám voľno, študujem pravidlá. A čo je na spoločenských hrách najkrajšie? Podľa mňa to, že sú si pri nich všetci rovní."
Vlado Kubrický je aj organizátorom Dunajského pohára, neoficiálnych majstrovstiev Slovenska, ktorého 3. ročník sa chystá vo februári budúceho roka. Uvažuje aj o založení špeciálneho časopisu. "Veď už aj hry na mobil ho majú a spoločenské hry nie sú vôbec návykové."
Pomôže poradca
Aj keď mnohé z hier, čo sú na trhu, pôsobia na prvý pohľad zložito, námaha sa vyplatí. V prípade pochybnosti o pravidlách existuje na stránke spolocenskehry.sk poradca, ktorý vám ich pomôže rozlúsknuť. Nemci prepadli spoločenským hrám už dávno, veľký rozmach zaznamenávajú aj vo Francúzsku a v Taliansku. "U nás síce prudký nárast necítime, ale predávajú sa. Približne rovnako ako iný tovar. Najviac asi Osadníci," hovorí Eva Franková z hračkárstva na Obchodnej ulici v Bratislave.
"Partie, ktoré sa chystajú tráviť spoločného Silvestra na chate, si zvyknú kúpiť kartovú hru Bang, rodiny zasa uprednostňujú Osadníkov z Katanu alebo Carcassone," hovorí Henrieta Galgóciová z obchodnej siete, ktorá spoločenské hry predáva.
o o o
Na rozdiel od šachu, kde inteligentnejší vždy vyhráva, pri moderných spoločenských hrách je výsledok na vážkach. Rozhoduje schopnosť blafovať, strategicky plánovať či okamžite reagovať na vzniknutú situáciu. To všetko v úzkom kruhu rodiny či priateľov, kde ani nejde o víťaza, ale skôr o príjemne strávené chvíle počas cesty k cieľu. RASTISLAV HRÍBIK
Výhody moderných spoločenských hierČ Variabilný počet hráčov - je jedno, či hráte dvaja alebo piati, princíp hry sa nemení.
Č Jednoduché pravidlá - návod na dvoch až štyroch stranách formátu A4 sa dá rýchlo zvládnuť, prípadne vám pravidlá vysvetlí niekto skúsenejší za 10 minút.
Č Počas hry nikto nevypadáva - víťazstvo sa rieši pozitívne a pacifisticky. Víťazom sa stáva ten, kto získa najviac zlata, postaví najviac budov, bude prvý v cieli, získa najviac bodov prestíže a podobne. Vylúčenie súpera väčšinou nie je možné. Počas hry vám nikto nevyhodí figúrku a nemusíte začínať od nuly. Hra sa končí splnením určitej, dopredu známej podmienky, a nie vtedy, keď na hracom pláne ostane posledná figúrka.
Č Vysoká miera zapojenia hráčov - hráči nehrajú iba vo svojom ťahu, ale musia aj reagovať na akcie protihráčov. Mnoho hier priam núti hráčov spolu komunikovať a spolupracovať. Prebiehajú rôzne dražby, kde každý môže licitovať, alebo ponúkať svoj tovar. V niektorých hrách sa poradie hráčov musí určiť dohodou alebo ponúknutím nejakej suroviny či peňazí. Mnohé hry majú bodovanie či bonusy rozložené už počas hry, nie iba na konci, takže je stále o čo hrať.
Č Dĺžka hier - väčšinu ich dohráte do jednej až jeden a pol hodiny.
Č Bez náhody - každá hra má určitý náhodný prvok (ťahajú sa rôzne karty alebo sa žrebujú suroviny), aby aj slabší hráči mohli prekonať silnejších, a aby si ani najlepší hráči nemohli byť vždy istí výhrou. Hlavný dôraz sa však kladie na plánovanie, reagovanie na vzniknutú situáciu.
(zdroj: spolocenskehry.sk, krátené)
Najznámejšie spoločenské hry na trhu ŕ Ekonomicko-strategické:
Puerto Rico, Osadníci z Katanu, Sankt Petersburg
ŕ Vojnové, strategické:
Memoir 44, Axis&Alies, War of the Ring, Risk
ŕ Cestovateľské, pretekárske:
Elfenland, Marco Polo, Robo Rally, Mississipi Queen
ŕ Dobrodružné:
Proroctví, Talisman, Runebound
ŕ Blafovacie/kartové:
BANG!, 6 bere!, Adel verpfliftet, Bohnanza, Citadela
ŕ Budovanie/obsadzovanie území:
Carcassonne, El Grande, Alhambra, Tikal
(zdroj: spolocenskehry.sk)