Slovensko v ére samostatnosti na letných olympiádach z jednej na druhú získavalo viac medailí: v Atlante 1996 tri, v Sydney 2000 päť, predvlani v Aténach šesť. Či sa podarí trend udržať aj v Pekingu, je však otázne.
Polčasový rok nedopadol slávne. Na svetových šampionátoch 2006 získali slovenskí športovci v olympijských disciplínach iba štyri medaily: po jednej zlatej a striebornej a dve bronzové.
Medzi potenciálnymi kandidátmi na nomináciu pribúda tridsiatnikov. Navyše, rezortné ministerstvo školstva vlani zmenilo kritériá podpory. Každá medaila či umiestnenie má konštantné finančné ohodnotenie. „Vodný slalomár Martikán aj džudista Krnáč sú strieborní medailisti z poslednej olympiády, ale finančná náročnosť ich športovej prípravy je rozdielna,“ upozorňuje Miller.
Na minulé dve olympiády sa najlepší pripravovali v rámci projektu Top tím. Vedenie SOV je presvedčené, že na mieru šitá miera podpory zaručovala efektivitu vynaložených prostriedkov, Preto aj pred Pekingom ponúka štátu pod iným názvom modifikovaný projekt.
„Olympijský tím by bol rozdelený do troch kategórií: elitná šestnástka s potenciálom skončiť v prvej osmičke, okrem nej skupina vybraných športovcov, ktorí majú predpoklady splniť kritériá olympijskej nominácie a tucet najväčších talentov vo veku do 23 rokov,“ vysvetľuje šéf SOV František Chmelár.
V tíme Elite Slovakia 2008 majú väčšinu medailisti minulých olympiád. Dopĺňa ich vzpieračský veterán Tešovič a štyri mladé tváre: vodnoslalomárska svetová šampiónka Dukátová, jej kolega z divokej vody Cibák a dve strelkyne, ktorým v tohtoročnom svetovom rankingu patria druhé priečky, trapistka Štefečeková a skeetárka Danka Barteková.
Projekt by mal stáť štát budúci rok necelých desať miliónov: takmer šesť by sa rozdelil pre elitnú kategóriu, vyše 2,6 milióna by dostali „vybraní“ a zvyšný necelý milión by pripadol nádejam.
„Peniaze navyše žiadame iba na skvalitnenie prípravy, nie na materiálno–technické zabezpečenie,“ pripomína Miller.
Podobný projekt pripravuje SOV aj pred zimnou olympiádou 2010 vo Vancouveri. Jeho kontúry však ešte iba doťahuje. Navyše, s finančnou podporou pre športovcov ráta až v príprave na budúcu sezónu. „Situácia v zimných športoch, ako potvrdzujú aj výsledky tejto sezóny, je ešte alarmujúcejšia ako v letných,“ tvrdí Chmelár.
Elite Slovakia 2008
Pavol a Peter Hochschornerovci
(vodný slalom)
Elena Kaliská (vodný slalom)
Michal Martikán (vodný slalom)
Jozef Krnáč (džudo)
Michal a Richard Riszdorferovci,
Erik Vlček, Róbert Erban (kanoistika)
Jozef Gönci (streľba)
Martina Moravcová (plávanie)
Jana Dukátová (vodný slalom)
Danka Barteková (streľba)
Zuzana Štefečeková (streľba)
Martin Tešovič (vzpieranie)
Peter Cibák (vodný slalom)
Junior Slovakia 2008
Janka Mezeiová (streľba)
Lenka Barteková (streľba)
Zoltán Baláž (streľba)
Ivana Kmeťová, Martina Kohlová
(kanoistika)
Denisa Smolenová (plávanie)
Jana Pešková (streľba)
Jozef Repčík (atletika)
Marcel Lomnický (atletika)
Peter Šereda (stolný tenis)
Ľubomír Pištej (stolný tenis)
Lenka Kmotorková (stolný tenis)
Vybraní športovci
Juraj Minčík, Peter Škantár, Ladislav Škantár, Ján Šajbidor, Alexander Slafkovský (všetci vodný slalom), Marcela Erbanová, Marián Ostrčil, Juraj Tarr, Andrej Wiebauer (všetci rýchlostná kanoistika), Libor Charfreitag, Mikuláš Konopka, Matej Tóth, Zuzana Malíková, Lucia Klocová, Peter Korčok (všetci atletika), Zoltán Baláž, Pavol Kopp, Mário Filipovič (všetci športová streľba), Jozef Žabka, Martin Liška, Dagmar Poláková (všetci cyklistika), Boris Novotný, Milan Randl, Zoltán Pálkovács (všetci džudo), Ondrej Kutlík, Viktor Gumán, Miroslav Janíček (všetci vzpieranie), Ľuboš Križko (plávanie)