Matica sa viac venuje svojmu podnikaniu ako slovakistike

BRATISLAVA - Matica slovenská dostane na budúci rok od štátu takmer dvakrát viac peňazí ako tento rok. Po lobingu SNS jej poslanci zvýšili dotáciu z plánovaných 16 na 40 miliónov, z ktorých 6 je viazaných na podporu Slovákov žijúcich v zahraničí.

Jozef Markuš, ktorý stojí na čele Matice slovenskej je takmer neodvolateľný.Jozef Markuš, ktorý stojí na čele Matice slovenskej je takmer neodvolateľný. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Matica slovenská dostane na budúci rok od štátu takmer dvakrát viac peňazí ako tento rok. Po lobingu SNS jej poslanci zvýšili dotáciu z plánovaných 16 na 40 miliónov, z ktorých 6 je viazaných na podporu Slovákov žijúcich v zahraničí.

"Rok 2007 je prvým krokom k náprave krívd, diskriminácie a podhodnotenia Matice slovenskej," reagoval hovorca Matice Stanislav Bajaník pre agentúru SITA. Aj napriek tomu bude Matica podľa jej správcu Miroslava Bielika hospodáriť len veľmi skromne. Tento mesiac si vraj musela na prevádzku dokonca požičať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tento rok ministerstvo kultúry Maticu, a jej často sporné aktivity, dotovalo 21 miliónmi. Z grantov k tomu získala 1,5 milióna, 5 miliónov mala na rekonštrukciu budovy. Ďalších 2,5 milióna získala z prenájmov či z predaja kníh. Takmer polovicu svojho rozpočtu - až 23 miliónov - mala z výnosov tlačiarne Neografia, ktorú jej štát kedysi daroval za korunu.

Výskum bez pracovníkov?

Zákon hovorí, že jednou z hlavných úloh Matice je základný slovakistický výskum. V Slovenskom literárnom ústave Matice bol však podľa jej výročnej správy z roku 2005 zamestnaný len jeden externý pracovník na osminový úväzok. Jej Slovenský historický ústav mal troch stálych pracovníkov, z toho dvoch na čiastkový úväzok. V archíve pracuje len jedna pracovníčka s vysokoškolským vzdelaním. "Vedecké ústavy Matice pracovali podľa možností, akými disponovala podhodnotená a diskriminovaná Matica," tvrdí Bajaník a odvoláva sa na početných externistov.

SkryťVypnúť reklamu

Matica vydáva vedeckú ročenku Historický zborník, ročenku Slováci v zahraničí, magazín Slovensko, novú verziu Slovenských pohľadov, Slovenské národné noviny. Spolupracuje pri vydávaní časopisu Kultúra slova či Slavica Slovaca.

Verejnoprávna podnikateľka

Od roku 2000 má Matica samosprávny status verejnoprávnej inštitúcie. "Ministerstvo kultúry nemá priamy vplyv na zacielenie aktivít Matice slovenskej," potvrdil hovorca ministerstva Jozef Bednár. Ministerstvo môže vymenovať len tretinu členov jej dozornej rady.

Už ako rozpočtová organizácia mohla mať Matica vlastnú podnikateľskú činnosť. Vydavateľskú činnosť, ktorá je tiež poslaním Matice, robí najmä jej dcérska spoločnosť Vydavateľstvo Matice slovenskej.

V Neografii sa tlačia najmä komerčné publikácie ako atlasy či kuchárske knihy pre zahraničných odberateľov. Len necelých 14 percent jej knižnej produkcie smeruje na Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Maticu ovláda Jozef Markuš

Jozef Markuš, evidovaný ako agent komunistickej Štátnej bezpečnosti, je predsedom Matice od roku 1990. Pri posledných voľbách v roku 2004 dostal 71 percent hlasov delegátov. 55 hlasov bolo neplatných, nik nehlasoval proti.

Markuš je v orgánoch viacerých firiem prepojených s Maticou s veľmi rozmanitým predmetom činnosti. Je v dozornej rade vydavateľstva i Neografie, predsedom predstavenstva Matičného fondu, ale aj podpredsedom predstavenstva Podielového družstva Slovenské investície, ktorého zakladateľom je zasa Matičný fond, či Dolárového družstva Slovenské investície, dcéry Podielového družstva.

Predseda Matice má zo zákona i jej štatútu značné právomoci. Vymenúva všetkých riaditeľov odborných ústavov aj členov finančnej rady, ktorá riadi finančné záležitosti Matice. Predsedu i výbor Matice volí valné zhromaždenie zložené z delegátov jednotlivých odborov a pracovísk Matice slovenskej, ale aj zo samotného výboru. Výbor teda prakticky volí sám seba. (zu)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 632
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 389
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 725
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 229
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 393
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 765
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 919
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu