Kontinentálny dohovor, ktorý pred štrnástimi mesiacmi schválila generálna konferencia UNESCO v Paríži, dostal vládnu podporu už v máji od Dzurindovho kabinetu. Neskôr ho akceptoval aj Ficov a teraz dostal požehnanie Národnej rady SR.
"Slovensko bude pravdepodobne dvadsiatou šiestou krajinou, ktorá medzinárodnú zmluvu ratifikuje," odhaduje generálny sekretár Antidopingového výboru SR Miroslav Motyčík. "Do konca roka by počet štátov mohol dosiahnuť tridsať, čo je podmienka, aby vstúpila do všeobecnej platnosti."
Dohovor je zastrešujúcim dokumentom pre antidopingovú politiku krajiny. Štát sa ním zaväzuje vytvoriť podmienky a poskytovať financie na národný program boja proti dopingu, ale aj každoročne uhrádzať príspevok na činnosť Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Podľa Motyčíka, výška slovenského poplatku sa momentálne pohybuje na úrovni 17 500 amerických dolárov.
"Súčasné právne postavenie Antidopingového výboru v štruktúrach slovenského športu nedáva predpoklad naplnenia a realizácie všetkých rámcových úloh vyplývajúcich z dohovoru," priznáva parlamentná predkladacia správa. "Bude potrebné prijať opatrenia, ktoré vytvoria inštitucionálne podmienky na prijatie Národného antidopingového programu SR."
Antidopingový výbor sa perspektívne v duchu vývoja vo svete zrejme aj u nás zmení na organizáciu agentúrneho typu. Inštitucionálne zmeny však budú musieť sprevádzať aj legislatívne kroky. "Športovo-technické trestanie dopingových hriešnikov z radov registrovaných športovcov funguje, legislatívne nedotiahnuté sú však postihy niektorých kriminálnych aspektov dopingu, ktorý bujnie aj mimo organizovaného športu," pripomína Motyčík. (mo)
Dopingové obete dostanú po 9250 eur
BERLÍN - Štátom riadené dopovanie športovcov v bývalej Nemeckej demokratickej republike stálo na odškodnom už tri a štvrť milióna eur. Vo februári 2004 vyplatil štát 175 nemeckým obetiam spolu 1,7 milióna eur. Ďalších vyše pol druha milióna eur rozdelia 167 poškodeným športovcom najneskôr do februára budúceho roku na základe zmluvy, ktorú včera uzavrel Nemecký olympijský a športový výbor (DOSB) so združením dopingových obetí. Výmenou za to je zastavenie všetkých prebiehajúcich súdov. "Spor sa skončil, utrpenie obetí však nie," pripomenul právnik Michael Lehner, ktorý stojí na jeho čele. "Vzali sme morálnu zodpovednosť a chceme sa postarať, aby sa to už nikdy nemohlo opakovať," vyhlásil Thomas Bach, šéf DOSB.
Každý z poškodených dostane 9250 eur. Na úhrade sumy 1,54 milióna eur sa bude podieľať olympijský výbor (1,07 mil.), ale aj štát. Ochotu prispieť prejavil aj farmaceutický Jenapharm, ktorý bol výrobcom nebezpečných preparátov pre športovcov NDR. "Budeme rokovať so zástupcami športovcov, aby sme sa pokúsili zmierniť ich utrpenie," píše sa v tlačovom vyhlásení firmy. Zároveň však odmieta vziať právnu zodpovednosť za činy a škody, ktoré spáchal štát na vrcholových športovcoch. (mo, tasr)