Tým, že elektrický prúd nakupujú od iných obchodníkov ako od tradičných distribútorov, môžu sa do istej miery vyhnúť budúcoročnému zvyšovaniu cien elektriny pre firmy.
Spoločnosť Volkswagen (VW SK) nenakupuje elektrinu od Západoslovenskej energetiky. Podľa hovorkyne Silvie Nosálovej sa automobilka zaujíma hlavne o cenu, pretože „elektrina od iného dodávateľa je tej istej kvality.“ A dá sa podľa nej ušetriť. „Konkurencia v oblasti elektriny je veľká. Podmienky pre odberateľov sa v posledných rokoch zlepšili,“ povedala Nosálová.
Hovorca Západoslovenskej energetiky Ján Orlovský potvrdil, že VW SK má celú dodávku pre rok 2007 zabezpečenú iným dodávateľom ako ich spoločnosťou. „Stratili sme aj zopár odberateľov zo segmentu obchodných reťazcov,“ dodal. Podľa neho distribučná firma bude kompenzovať stratu zvyšujúcim sa objemom výroby spotreby elektrickej energie u existujúcich zákazníkov a pripájaním nových odberateľov a klientov v segmente business a domácnostiach.
Brusel pohrozil Slovensku
Orlovský si myslí, že práve zvýšením cezhraničnej prenosovej kapacity a podporou vstupu ďalších spoločností do oblasti výroby elektrickej energie „by sa liberalizácia trhu posunula ešte ďalej“.
Ani ďalší obchodníci s elektrinou súčasný stav konkurencie a liberalizácie trhu nepokladajú za dostatočný. „Okrem distribučných spoločností na slovenskom trhu konkurenciu veľmi nepociťujeme. Je tu do desať aktívnych obchodníkov s elektrinou,“ povedal regionálny manažér spoločnosti Lumius Miloň Vojnar. Spoločnosť dodáva elektrinu asi 30 firmám na Slovensku, medzi najväčie patria siete Carrefour a Baumax, firmy Kofola a Digital Park.
Výrazné zvýšenie konkurencie Vojnar očakáva v nasledujúcom roku. „Podmienkou však bude zmena legislatívy. Napríklad lehota na zmenu dodávateľa elektriny je až 40 dní, v Česku iba 8 dní,“ povedal.
Európska komisia v utorok pohrozila Slovensku súdom za nedostatočné otvorenie energetického trhu, a to aj pre nedostatočnú nezávislosť regulačného orgánu od telekomunikačného trhu.
Nárast cien pre firmy
Zdraženie cien pre firmy je spôsobené nárastom ceny silovej elektriny, ktorú distribútori nakupujú od Slovenských elektrární. Elektrina od výrobcu zdražela asi o 18 percent. Napríklad pre veľkoobchodných zákazníkov Východoslovenskej energetiky vzrastie koncová cena elektriny na rok 2007 v priemere o 12 percent. Podnikatelia v kategórii maloodber zaplatia v priemere až o 15 percent viac.
Pre firmy odoberajúce elektrinu zo Západoslovenskej energetiky a Stredoslovenskej eneregetiky (SSE) sa ceny medziročne zvýšia o 14 percent.
Tieto ceny považovala za privysoké aj spoločnosť Metalurg Steel a zmluvu o dodávke elektriny s SSE nepodpísala. „Keby sa zachovali súčasné ceny za distribúciu, tak by sme od januára nakupovali elektrinu o 19 percent drahšie ako tento rok,“ povedal spolumajiteľ spoločnosti Juraj Mác. Cenu za silovú elektrinu im totiž SSE zvýšila až o 38 percent.
Mác pripustil, že spoločnosť bude uvažovať aj o inom dodávateľovi elektriny. Jediným, kto prichádza podľa neho do úvahy, je český ČEZ.
Intenzitu konkurencie na slovenskom energetickom trhu Mác pokladá za nedostatočnú.
Trh s elektrinou pre firmy a organizácie bol na Slovensku liberalizovaný 1. januára 2005. Od júla 2007 sa takými istými oprávnenými zákazníkmi, ako sú firmy, majú stať aj domácnosti. To znamená, že domácnosť si bude môcť slobodne zvoliť svojho dodávateľa elektriny. Vláda však uvažuje o predĺžení ochrannej lehoty a jej rozšírení aj na podniky.