Bernhard Schlink: Predčítač • Preklad Ladislav Šimon • Slovart Bratislava • 2006
Keď sa známy autor kriminálnych románov a absolvent práva Bernhard Schlink v roku 1995 prihlásil románom Predčítač, sotvakto tušil, že knihu preložia do 35 jazykov a že sa jej ujde viac medzinárodných ocenení.
Román tvoria tri vzájomne vyvážené kapitoly. Témou prvej je ľúbostný vzťah gymnazistu Michaela a tridsaťšesťročnej Hany - sprievodkyne v električke. Z literárneho hľadiska predstavuje zrejme najlepšiu časť knihy. Je lyrickou i psychologizujúcou reflexiou závratnosti i zázračnosti objavov, ktoré prežíva hlavná mužská postava, vystavená fyzickej a duševnej závislosti, zmätku i strachu.
Ich ritualizované stretnutia majú podobu „čítať, sprchovať sa, milovať“. Predčítač Michael sa ujíma Lessinga, Eichendorffa, Tolstého a ďalších netušiac, že jeho milenka je plne negramotná.
Druhá časť ponúka exkurz do obdobia nacionálneho socializmu a sčasti tematizuje vzťah Nemcov k tomuto úseku vlastných dejín. Čitateľ sa dozvedá, že Hana bola robotníčkou vo firme Siemens, odtiaľ prešla k SS a stala sa dozorkyňou v koncentračných táboroch. Po vojne ju súdia a Michael sa zúčastní na pojednávaniach. Jeho myslenie a konanie určujú dve základné, navzájom sa vylučujúce kategórie: pochopenie a odsúdenie. Hanu napokon odsúdia na doživotie. A Michael jej časom začne posielať načítanú svetovú literatúru nahranú na kazety.
Nikdy však nenahrá aj vlastné slová, a tak myšlienka, že „pravdou toho, o čom hovoríme, je to, čo robíme“, nadobudne zlovestnú, osudovú predurčenosť: keď v sedemnástom roku väzenia Hane (ktorá sa medzitým naučí čítať a písať) odpustia zvyšok trestu a Michael za ňou prichádza, aby jej pomohol s návratom do normálneho života, dozvedá sa, že Hana len niekoľko hodín predtým spáchala samovraždu.
Predčítač je príbeh tragického ľúbostného vzťahu. Ilustruje nedávnu minulosť a sám je ňou ilustrovaný. Oná obojsmernosť platí, pravdaže, len čiastočne. Aj napriek tomu kniha vytvára dostatok miesta na úvahy o vine a treste, o zabúdaní, ľahostajnosti i zodpovednosti. Okrem nesporných literárnych kvalít je práve tento aspekt hodný našej pozornosti. Tlmene pripomína napríklad, že krutých činov sa nedopúšťajú krutí jedinci, ale obyčajní muži a ženy, ktorí sa usilujú dobre si plniť obyčajné povinnosti.
Autor: MARIÁN HATALA (Autor je spisovateľ a publicista)