Koledy boli a sú jednou z najrozšírenejších vianočných zábav. Koledy v stredoveku šírili po celej Európe potulní žiaci, často účinkujúci v obľúbených vianočných hrách. Makaronské koledy sa spievali v zmesi latiny a miestnych jazykov. Počas vianočných sviatkov boli počuť na trhoch, v šenkoch, kláštoroch, domoch bohatých mešťanov i šľachtických palácoch. V jednotlivých krajinách okrem kozmopolitických makarónskych kolied zneli počas vianočných sviatkov domáce koledy, spievané v národnom jazyku.
Anglické národné koledy sú napríklad doložené od 15. storočia. Boli to obľúbené svetské piesne upravené pre vianočnú potrebu alebo umelé vianočné piesne komponované v ľudovom duchu. Nechýbali komické ani satirické prvky. I keď sa v časoch detstva Charlesa Dickensa (1812-1870) na čas zdalo, že verejnosť stráca o koledy záujem, prebudil romantizmus staré vianočné spevy znova k životu.
S anglickými Vianocami je nerozlučne spätá relatívne mladá koleda Good King Wenceslas ospevujúca dobré české knieža, svetca a patróna českého kráľovstva svätého Václava. Svätováclavská koleda je i dnes počas sviatku sv. Štefana, kedy vraj dobrotivý kráľ navštevoval príbytky chudobných, počuť na robotníckych predmestiach Manchestru, v noblesných štvrtiach Londýna, pod starobylými klenbami katedrál i pod strechami dedinských kostolov. Legendu o živote sv. Václava zveršoval anglický farár John Mason Neale. Zhudobnil ju spolu s Thomasom Helmorom na melódiu starej jarnej latinskej piesne Tempus adest floridum. Po prvý raz bola Svätováclavská koleda vytlačená v Nealeovej knihe kolied pre čas vianočný (Carols for Christmas Side) v roku 1853 a okamžite si získala srdce Britov, ktorí sa oboznámili s osudami svätého Václava už v stredoveku vďaka krásnej a dobrotivej dcére Karola IV., princeznej Anny, vydatej za anglického kráľa Richarda II. (1377-1400). Dojímavá Helmorová hudba, opierajúca sa o staršiu spevnú formu, povýšila koledu Good King Wenceslas na nekorunovanú vianočnú hymnu ostrovov. Svätý Václav, kráľ a dobrodinec, sa stal neoddeliteľným súputníkom voňavých vetvičiek cesmíny, večne zeleného imela, vianočného pudingu a báječného moriaka s plnkou.
Vianočné spevy milovali i v Nemecku. Jedna z najstarších nemeckých kolied je o Jozefovi. Zachovala sa v lipskom rukopise z roku 150.
Koledovanie v období Vianoc je obradom hlboko zakoreneným v celej Európe i za jej hranicami. Mohli by sme však povedať, že je to jeden zo zvykov nemajúcich vlasť, lebo ani jeden zo súčasných národov sa nemôže pochváliť tým, že mu dal počiatok. Jeho podstata je kresťanská, pretože sa s ním stretávame u kresťanských národov. Koledy boli po mnohé stáročia neodmysliteľnou zvukovou kulisou dotvárajúcou atmosféru Vianoc. Tradícia koledovania sa u nás v posledných rokoch zachovala len v niektorých regiónoch, avšak prostredníctvom koledníckej akcie Dobrá novina sa ju od roku 1995 darí obnovovať na celom Slovensku.
Prišli k vám koledníci...
Slovo koleda má viacero významov. Označuje nielen piesne spievané vo vianočnom období, ale aj hovorené či deklamované vinše a želania hojnosti. Koledou sa nazývala tiež obchôdzka spojená so spevom a vinšovaním, ale aj odmena, ktorú koledníci dostávali od navštívených rodín.
Koledníci nosili so sebou rozličné rekvizity ako hviezdu, betlehem, štrngajúce pastierske palice a podobne. Vinšovanie malo rozličné formy. V niektorých oblastiach chodili mladí ľudia v skupinkách po domoch a spievali až do polnoci vianočné piesne, čím chceli odovzdať svoju radosť z narodenia Božieho syna. Inde sa udomácnili betlehemské, pastierske či trojkráľové hry majúce formu divadelnej hry alebo obsahujúce prvky dramatizácie.
Traja králi
S koledovaním sú neodmysliteľne spojení traja králi, ktorých Biblia nazýva "mudrci od východu". Prvá zmienka o o nich pochádza z 3. storočia od starokresťanského spisovateľa Origena. Nie je známe, ako došlo k tomuto označeniu, ale pravdepodobne súviselo s množstvom darov, ktoré priniesli.
Koledníci prichádzajúci do domu píšu na dvere začiatočné písmená žehnajúceho výroku Christus mansionem benedicat - Kristus žehnaj tento dom. Medzi ľuďmi sa však zaužívala aj skratka G + M + B označujúca začiatočné písmená mien Gašpar ("Majster pokladu"), Melichar ("Môj kráľ je svetlo") a Baltazár ("Ochraňuj jeho život") považovaných za troch kráľov. Mená vznikli v 5. storočí a každý z jeho nositeľov predstavoval jednu časť vtedy známeho sveta - Afriku, Áziu a Európu resp. čas mladosti, dospelosti a staroby.
K Vianociam okrem darčekov, vyzdobeného stromčeka, kapra a snehu, patria aj vianočné piesne a koledy. Počuť ich z rádií takmer v dvojmesačnom predstihu. Navodzujú nám tak predvianočnú náladu.
Prvenstvo medzi vianočnými piesňami, nielen u nás, ale na celom svete, patrí Tichej noci. Text tejto skladby pochádza z rakúskeho Lungau. V roku 1816 ho zložil duchovný otec Mariánskej fary Joseph Mohr. O dva roky neskôr pôsobil Mohr v novozaloženej fare svätého Mikuláša v Oberndorfe pri Salzburgu. Na Vianoce, 24. decembra v roku 1818, požiadal miestneho organistu Franza Xavera Grubera, aby k jeho básni skomponoval priliehavú melódiu. Vznikla skladba pre dve spevácke sóla, chór a gitarový sprievod. Orgán mal totiž v tom čase poruchu. Mohrovi sa skladba tak zapáčila, že ju narýchlo zaradil do polnočnej omše. Premiéra piesne Stille Nacht - Tichá noc mala vraj veľký úspech. Kaplnka dodnes nesie jej meno. Text tejto vianočnej piesne sa rýchlo začal šíriť medzi ľuďmi a dodnes bola preložená do viac ako 200 svetových jazykov.
Last Christmas - najznámejšia vianočná skladba
Najznámejšou vianočnou piesňou, v popovom štýle, sa stala skladba Last Christmas, ktorá je od 80. rokov najčastejšie opakovaným hitom počas vianočných sviatkov. Pre niekoho je to už možno otravná pieseň o láske. Vznikla v skupine Wham, ktorej predstavitelia George Michael a Andrew Ridgeley, boli vďaka svojím žiarivo bielym zubom, vypracovaným brušným svalstvom a opáleným telom, idoly všetkých tínedžérov v osemdesiatych rokoch.
K ďalším hitom patrí skladba All want for Christmas is you, od speváčky Mariah Carey, či Do they know it's Christmas time od formácie Band Aid. Táto skladba bola dokonca naspievaná viacerými speváckymi umelcami ako Bono Vox, Dido, Robbie Williams, skupinou Kean, Travis, The Darkness, či Paul Mc Cartney.
Aj mnoho slovenských spevákov naspievalo vianočné pesničky. K tým najznámejším patria skladby od Tublatanky, Elánu, Hexu, Barbary Haščákovej, Paľa Haberu, či od českých interprétov Karla Gotta, Ivety Bartošovej a Lucii Bílej.
Práve skupina Tublatanka si našla nový spôsob, ako tradičné, známe aj menej známe skladby priblížiť poslucháčov. Veľký úspech Maťo Ďurinda zaznamenal albumom Poďme bratia do Betlehema. Aj tento rok prichádza na trh s vianočným albumom Vianočný deň, kde opäť ponúka vianočné skladby prevedené v rockovom štýle.
Len zopár vianočným hitom sa podarí prežiť desaťročia, tak ako sa to úspešne darí vianočným koledám. Tie vznikali medzi ľuďmi a len niektoré majú známeho autora. Koledy Narodil sa Kristus pán, Šťastia, zdravia, dlhô žitia, vinšujeme vám, či Vstávajte pastieri, pozná asi každý. Takmer všetky koledy majú náboženskú tematiku a prízvukujú, že Vianoce nie sú o len darčekoch, ale o narodení Ježiša.
Nielen pre milovníkov folklóru, ale pre všetkých, ktorí chcú prežiť slávnostné chvíle Vianoc ponúkajú každý rok svoje vianočné albumy aj folklórne súbory SĽUK, Lúčnica, ale aj ľudová speváčka Darina Laščiaková.
Posledné roky sa do slovenských éterov prepracovali aj anglické skladby, ktoré sme si obľúbili. Patria medzi nich vianočné hity Have Yourself a Merry Little Christmas, We Wish You A Merry Christmas, O Tannenbaum, The Christmas Song, Santa Claus Is Comming To Town, ale aj anglická verzia skladby
Tichá noc - Silent Night.
Tento rok prišiel s vianočnou novinkou aj fenomenálny gitarista Ritchie Blackmor. Nahral ho so svojou priateľkou, speváčkou Candice Night. Album obsahuje ich vlastné interpretácie piesní spred 400 rokov. Po vydaní tohtoročného albumu "The Village Lanterne" sa Ritchie a Candice rozhodli vydať tento album, keď obaja zistili, že vždy milovali zimu.
"Album evokuje atmosféru sviatkov a jasného svetla sviečky. Hudbu, ktorá sa spievala i vykonávala pevcami v stredoveku. Veľa týchto piesní sa objaví behom každoročných vianočných sviatkov. Toto je výklad mojich obľúbených vianočných kolied, ktoré boli spievané i užívané v minulosti za posledných 400 rokov." povedal Ritchie. Väčšina z vianočných kolied sú z 14., 15. 16. storočia.
Pri počúvaní vianočných skladieb by sme si mali navodiť nielen vianočnú náladu, ale hlavne si vniesť pokoj do duší.
Autor: VERONIKA HABLÁKOVÁ