Vianočné trhy, ktoré majú v Bratislave štrnásťročnú novodobú tradíciu, plnia každý rok ich pôvodnú myšlienku - spájať ľudí v adventnom čase.
Trhy sa na bratislavskom Hlavnom námestí uskutočnili po prvýkrát v novodobej histórii v roku 1993. Zástupcovia mesta, inšpirovaní dizajnom a dramaturgiou vianočných trhov v niektorých európskych mestách (Norimberg, Brusel, Štrasburg, Štuttgart), obnovili podobnú tradíciu aj v Bratislave.
Mali byť pozvánkou obyvateľom mesta a jeho návštevníkom prežiť spoločne adventný čas v jeho historickom srdci. Bratislavčania túto pozvánku prijali. A nielen oni. Trhy sa stali obľúbeným miestom stretávania sa vyslancov krajín z priľahlých ambasád. Pre mnohých Viedenčanov sa práve komornejšia atmosféra a "prajný duch" trhov stali dôvodom predvianočnej návštevy Bratislavy. Trhy si vybudovali povesť jedného z najpopulárnejších spoločenských podujatí adventného času v hlavnom meste Slovenska.
Napriek komerčným ponukám, ktoré sprevádzali toto podujatie od jeho vzniku, si trhy uchovali svoj "mestský" charakter. Jeho súčasťou je aj tradícia rozsvietenia vianočného stromčeka predstaviteľmi mesta, ktorým sa každoročne oficiálne bratislavské vianočné trhy začínajú.
Počas tohtoročných trhov sa mierne zmenilo usporiadanie stánkov na Františkánskom námestí tak, aby sa námestie otvorilo do Hlavného námestia a zároveň, aby bolo priechodné.
Vianočný stromček
Každý rok je na Hlavnom námestí postavený vianočný stromček, ktorý oživuje historický priestor spolu s vianočnými stánkami takmer až do konca roku 2006.
Vianočný strom je jedľa obrovská a je darom Mestských lesov obyvateľom Bratislavy. Jedľa je vysoká 20,5 metra a stará 32 rokov.
Občerstvenie
Na vianočných trhoch v tomto roku počas adventného mesiaca je 106 stánkov, z čoho je 41 kusov tzv. gastrostánkov a 65 stánkov je určených na predaj vianočných darčekov. Rovnako ako počas predchádzajúcich ročníkov vianočných trhov aj v tomto roku sú prenajaté štyri predajné stánky za symbolickú 1 korunu charitatívnym organizáciám.
Bratislavské vianočné trhy sú charakteristické svojím vyberaným sortimentom vianočného občerstvenia. Jeho charakter zodpovedá tradičnej národnej gastronómii. Cigánska pečienka, pečené klobásy, mastný chlieb s cibuľou, pagáče, husacie a kapustné lokše, kapustnica, varený punč, víno, grog. Priamo pred návštevníkom sa na griloch pripravujú tradičné jedlá z mäsa a rýb. Ako dezert - drobné pečivo, oplátky, medovníky, med, alebo vianočná medovina. Zakázaný je predaj tvrdého alkoholu, ale aj piva.
Vianočný tovar
Popri ponúkanej cene nájmu je práve tradičný charakter tovaru najdôležitejším kritériom výberu predajcov na vianočných trhoch. Na pultoch stánkov tak možno nájsť nespočetné množstvo drobností, ktoré dotvárajú atmosféru blížiacich sa sviatkov a zdôrazňujú ich starosvetský charakter. Drevo, sklo, koža, prútie, šúpolie, včelí vosk sú materiály, z ktorých sa vyrábajú predávané úžitkové a dekoračné umelecké predmety. Tesne pred Vianocami sa na trhovom námestí objavia kade so živými kaprami a vianočné stromčeky na predaj.
Okrem Hlavného námestia môžu návštevníci trhov nachádzať a nakupovať remeselné výrobky aj na nádvorí Starej Radnice. Združenie cechov historických remesiel tu každoročne pripravuje predaj vlastných výrobkov. Okrem zástupcov cechu kováčskeho, hrnčiarskeho, sklárskeho sa pred pár rokmi objavil medzi remeselníkmi aj prvý voňavkár.
Autor: LENKA HORÁKOVÁ