Vianočný stromček je symbol Vianoc

Najkrajším a neodmysliteľným symbolom Vianoc sa stal vianočný stromček. Obľúbili si ho ľudia na celom svete. Jeho história sa začala písať v nemeckom protestanskom prostredí. Nevie sa presne, v ktorej krajine si ľudia na Vianoce začali ozdobovať svoje

Najkrajším a neodmysliteľným symbolom Vianoc sa stal vianočný stromček. Obľúbili si ho ľudia na celom svete. Jeho história sa začala písať v nemeckom protestanskom prostredí. Nevie sa presne, v ktorej krajine si ľudia na Vianoce začali ozdobovať svoje príbytky ozdobenou drevinou. Ale v podobe, v akej vianočný stromček poznáme dnes, existuje už viac ako 400 rokov.

D o 19. storočia bol len mestskou rekvizitou. Na vidieku sa začal objavovať až v 20. storočí, najmä po 1. svetovej vojne. Do Ameriky ho priniesli hessenské oddiely Juraja III., v čase bojov za nezávislosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do Veľkej Británie sa dostal až v roku 1829, keď princezná Lievenská usporiadala v Hertfordshire večierok pre deti. Ale naozaj neoddeliteľnou súčasťou sviatočného obdobia sa stal až potom, keď ho v roku 1841 vztýčil princ Albert na Windsorskom zámku.

V roku 1815 sa spomína prvý stromček v Gdansku, v roku 1817 vo Viedni, v roku 1819 v Budíne, v roku 1837 v Paríži, v roku 1828 vo Westminsterskom paláci v Londýne a v roku 1833 v Ríme.

Odpoveď na otázku, prečo sa najznámejším symbolom Vianoc stala práve drevina, nie je jednoznačná. Ale podľa niektorých bádateľov treba siahnuť do hlbokej histórie. Teda do čias kresťanstva, keď si hľadalo veriacich medzi pohanmi. Legenda hovorí, že starí keltskí kňazi verili, že ich bohovia prebývajú v stromoch. Pred jednou slávnosťou, vraj pripravili bohom krvavú obetu, mladého muža. Na stretnutí sa objavil kresťanský misionár Winfried, ktorý prítomným ľuďom porozprával príbeh o narodení Ježiša Krista a o sile dobra a lásky. Svedectvo presvedčilo kňazov a darovali mladíkovi život. Vyťali strom, v ktorom podľa nich prebývali ich bohovia. Pri tomto strome spoločne večerali a oslávili Boží dar, narodenie Ježiša Krista.

SkryťVypnúť reklamu

Živý či umelý?

Prvý, iný ako živý, vianočný stromček, pochádza opäť z Nemecka. Bol vyrobený z husieho peria, kvôli ochrane lesov. Tento vynález, na začiatku 20. storočia hneď prevzali americké spoločnosti, ktoré sa pustili do výroby umelých stromčekov. Prvý, skutočne umelý, bol vyrobený z materiálu, z ktorého sa vyrábala záchodová kefa.

Oproti stromčeku z peria mal mnoho výhod - uniesol viac ozdôb, bol cenovo prístupnejší, jednoduchší na výrobu a údržbu. Neskôr si tento systém výroby umelých vianočných stromčekov osvojili aj japonské firmy. Po druhej svetovej vojne rodiny začali uprednostňovať umelé stromčeky.

Trendy ozdoby

V súčasnosti existuje už milión spôsobov ako si ozdobiť vianočný stromček. Naši predkovia zďaleka nemíňali na vianočné ozdoby toľko peňazí, koľko míňame my. Na stromček vešali ovocie, napr. jablká, či orechy. Ozdoby si vyrábali doma a boli so slamy, dreva, vyšívané, háčkované, kovové, či sklenené. Na stromčeku dominovali aj sviečky, ktoré neskôr nahradilo elektrické osvetlenie.

SkryťVypnúť reklamu

Postupne sa stromčeky začali zdobiť hviezdičkami, guľami, sladkosťami, mašľami, reťazami a postavičkami, ako napr. anjelikmi, Mikulášom, či čertom.

Pod stromčekom by nemal chýbať Betlehem

Dlhé roky sa používali farebné ozdoby, ktorými boli stromčeky preplnené. Posledné desaťročie prichádzajú nové trendy ozdôb. Každý rok je v obchodoch, už pár mesiacov pred Vianocami, dostať dostupné trendy ozdoby. Farba, v ktorej je najviac ozdôb, určuje trend. Pominulé roky to boli farby: červená, modrá, strieborná, zlatá a biela.

Minulý rok bolo najviac dostupných ozdôb v pastelových farbách, v odtieňoch béžovej, olivovej a oranžovej. Tento rok sú najžiadanejšie ozdoby v hnedej, bordovej, tyrkysovej, a dokonca, aj v čiernej farbe. V súčasnosti sa uprednostňuje skromnejšia výzdoba, ladená do odtieňov jednej, či dvoch farieb.

SkryťVypnúť reklamu

Vianoce vo svete

Jedným so symbolom Vianoc v Londýne je vianočná borovica, ktorá stojí na Trafalgar Square. Je darom od mesta Oslo. Prvý krát dostal londýn tento darček v roku 1947, ako symbolický dar za pomoc Nórsku v druhej svetovej vojne. V roku 1947 trvalo vraj štyri dni, kým na námestí vykopali jamu. Strom býva vysoký okolo 22 metrov. Zaujímavosťou je, že v roku 1960 chcel starosta Londýna vyúčtovať mestu Oslo účet za elektrinu. Zabránil mu v tom britský parlament. V ďalších rokoch sa k stromčeku pripútal demonštrant a v ďalších rokoch prišiel do rany "obdivovateľovi", ktorý ho motorovou pílou prepílil.

V Rusku sú Vianoce sviatkom iba od pádu komunizmu

V Rusku nerozdáva bielofúzy Dedo Mráz s berlou mrazilkou a pomocníčkou Sneguročkou darčeky na Štedrý večer, ale na Silvestra. Pravoslávne Vianoce pripadajú až na 7. január. Koledy, liatie olova alebo krájanie jablka Rusi takmer zabudli, desaťročia sovietskeho ateizmu prežila v podstate len jolka - vianočná jedlička či smrek, ktoré Rusi zdobia až tesne pred koncom roku. V poslednej dobe sa tiež stále viac Rusov vracia k tradícii štyridsaťdňového pôstu pred novoročnými oslavami.

SkryťVypnúť reklamu

Známe želanie "Merry Christmas" (Veselé Vianoce) Američania nahradili novým univerzálnejším slovným spojením "Happy holidays" (Šťastné sviatky). Vianočný stromček zase premenovali z "Christmas tree" na "Holiday tree" (sviatkový strom).

Okolo nových výrazov sa síce rozprúdila v USA veľká diskusia, ale zmeny akceptujú všetci. Dôvod na ne bol jednoduchý. Pozdrav Veselé Vianoce napríklad v New Yorku, najkozmopolitnejšom meste sveta, nebol dostatočne výstižný. Neodrážal tradície a zvyklosti náboženstiev, ktorých predstavitelia tu našli svoj nový domov. Zatiaľ čo si kresťania 24. decembra sadajú za štedrovečerný stôl, pre moslimov je to úplne bežný pracovný deň. Vianoce neoslavujú napríklad ani príslušníci židovského vierovyznania. Niet preto divu, že najmä obyvatelia New Yorku si novú formu želaní osvojili bez problémov.

SkryťVypnúť reklamu

V obchodnej a finančnej metropole východu USA, kde žijú ľudia zo všetkých kútov našej planéty, odpadla teda starosť so zisťovaním, či a podľa akých tradícií ten či onen kolega, alebo spolupracovník oslavuje vianočné sviatky. Touto najnovšou nuansou majú Vianoce v New Yorku tu najmedzinárodnejšiu podobu. Vystihujú nálady a národné obyčaje ľudí z celého sveta, presne podľa toho, aké tradície a zvyky si so sebou na americký kontinent priviezli. Všetkých spája iba účasť na predvianočnom nákupnom ošiali, ktorým je New York obzvlášť známy, a sviatočná výzdoba. Rešpektujú ju všetci, bez ohľadu na to, či Vianoce oslavujú, alebo nie.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 447
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 093
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 647
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 039
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 008
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 731
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu